Jednou vetou

Rozmyslel si Danko a SNS kontroverznú nomináciu Hoľka na post šéfa NBÚ?

Andrej Danko (vľavo) a generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota, TASR

Hľadá sa nový šéf Národného bezpečnostného úradu! Svojho človeka má podľa dohody medzi koaličnými stranami navrhnúť SNS. Už takmer mesiac sa skloňuje v politických kuloároch aj médiách ako meno najvážnejšieho kandidáta Ján Hoľko. J. Hoľko pracuje v súčasnosti ako generálny riaditeľ služobného Úradu ministerstva obrany. Jeho nomináciu kritizuje celá opozícia, aj časť koalície. A zdá sa, že Andrej Danko začína cúvať!

FOTO: Prácou prebíja Anton Hrnko obrovský žiaľ a smútok za rodinou

Súčasnému šéfovi Národného bezpečnostného úradu končí funkčné obdobie 31. mája. Dovtedy musí vláda predložiť parlamentu na schválenie meno nového kandidáta.

Jána Hoľka, údajného favorita A.Danka, s ktorým sú aj osobní priatelia, však odmietajú akceptovať aj niektorí politici vládnych strán. Hoľko získal titul RSDr. na Vojenskej politickej akadémii Klementa Gottwalda v Bratislave.

FOTO: Ficove údajné kontakty s mafiou si preklepol aj bývalý šéf ŠtB Lorenc

Po roku 1989 mal údajne spoločné podnikanie s bývalým šéfom komunistickej tajnej služby Alojzom Lorencom, cez spoločnú firmu pracovali pre finančnú skupinu Penta. Figuroval aj v spoločnej firme s predsedom SNS A. Dankom. Ako podnikateľ zarobil na kontroverzných zmluvách so štátom.

Poznáte ich! Aj títo expolitici to skúšajú v eurovoľbách

Poriadnej kritike podrobil potenciálneho kandidáta Hoľka bezpečnostný analytik OĽaNO Jaroslav Naď. „Prípadná nominácia RSDr. Hoľka na pozíciu riaditeľa NBÚ by bola naozaj vážnym bezpečnostným a reputačným problémom, a to ako vnútroštátne , tak aj smerom k našim spojencom v EÚ a NATO. Politruk bývalého režimu, ktorý vyštudoval marxizmus a leninizmus na komunistickej politickej akadémii, ktorý podnikal spoločne s posledným šéfom ŠtB generálom Lorencom, ktorý dotiahol slečnu Troškovú ako prepojenie talianskej mafie na Úrad vlády SR a ktorý netransparentne dodával na rezort obrany predraženú techniku, pričom teraz na obrane sám rozhoduje o pochybných biznisoch, takýto človek by vôbec nemal pôsobiť vo verejných funkciách,“ uviedol vo svojom stanovisku pre hlavne.sk J. Naď.

Nepáči sa mu? Danko vo veľkom redizajnuje luxusný dom za 500 000 eur

Veľmi podobne to vidí aj člen Výboru pre obranu a bezpečnosť Ľubomír Galko (SaS). „Pán Hoľko je absolútne nevhodný kandidát a verím, že vládna koalícia príde s iným menom. Jednak sa na post riaditeľa Národného bezpečnostného úradu nehodí odborne, nevšimol som si, že by sa zaoberal kybernetikou a ani morálne, keď v minulosti jeho firmy nadštandardne zarábali na štáte,“ vyhlásil Ľ. Galko pre hlavne.sk.

Nakladačka Gajdošovi. Exminister zvozil náborovú kampaň do ozbrojených síl

„Uvidíme, s akým menom príde koalícia do stredy,“  reagoval pre hlavne.sk Milan Krajniak (SME RODINA – Boris Kollár). „Pána Hoľka považujem vzhľadom na jeho minulosť za neprijateľného ako riaditeľa NBÚ. V takom prípade by som sa na rokovaní našej strany odporučil – nepodporiť ho,“ doplnil M. Krajniak.

Politici vládnej koalície sú zdržanlivejší.

„Ja sa k tomu nebudem vyjadrovať. Personálne otázky rieši predseda strany,“ uviedol pre hlavne.sk Anton Hrnko, podpredseda SNS.

Generálny tajomník služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko (vľavo) a minister obrany Peter Gajdoš. | foto: TASR

 

Šéf parlamentu provokuje. Z Ruska posiela Andrej Danko sarkastický pozdrav!

„Zatiaľ nie je známy oficiálny kandidát na post šéfa NBÚ. Meno pána Hoľka patrí k tým, o ktorých sa šepká v kuloároch najviac. Nechcem sa k tomu vyjadrovať, kým nebude známy oficiálny kandidát,“ uviedol pre hlavne.sk Peter Šuca, podpredseda parlamentného Výboru pre obranu a bezpečnosť.

Ako však hlavne.sk zistilo, Andrej Danko začína s nomináciou J. Hoľka cúvať. „Pán Danko nepotvrdzuje, že by kandidátom mal byť Ján Hoľko,“ uviedol pre hlavne.sk Tomáš Kostelník, hovorca Andreja Danka. „Žiadne meno pán predseda SNS v tejto súvislosti zatiaľ nespomína,“ tvrdí T. Kostelník.

Už túto stredu sa očakáva, že premiér Peter Pellegrini predloží na rokovaní vlády meno kandidáta na post predsedu NBU. Ak by nového šéfa tejto inštitúcie, ktorá napríklad udeľuje bezpečnostné previerky, pracuje s utajovanými informáciami a rieši kybernetickú bezpečnosť krajiny parlament do konca mája nezvolil, terajšieho riaditeľa Jozefa Magalu by nahradil jeho zástupca Roman Konečný.

Herec Richard Stanke si zavaril: Opitý havaroval!

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe