Jednou vetou

Rozsudok v spore Babiša a ÚPN bude právoplatný doručením

Ústavný súd SR rozhodol v prospech Ústavu pamäti národa v tzv. kauze Babiš. Tá sa týka údajnej spolupráce českého exministra financií Andreja Babiša s bývalou Štátnou bezpečnosťou za komunistického režimu. Sudcovia ÚS SR Ľudmila Gajdošíková, Ladislav Orosz a Lajos Mészáros v pojednávacej sieni ÚS SR

zdroj: TASR

Krajský súd (KS) v Bratislave zamietol žalobu Andreja Babiša na Ústav pamäti národa (ÚPN).

„Krajský súd v Bratislave 30. januára tohto roku verejne vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol tak, že napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie mení tak, že žalobu žalobcu (Babiša) zamieta. Odvolací súd v zmysle nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky konštatuje, že vzhľadom na skutočnosť, že v spore označený žalovaný nie je (nebol) pôvodcom zásahu do práva na ochranu osobnosti žalobcu, keď mu zverejnenie prepisu evidencií bývalej Štátnej bezpečnosti ukladá zákon o pamäti národa, mal súd prvej inštancie správne žalobu zamietnuť pre absenciu pasívnej vecnej legitimácie žalovaného, z ktorého dôvodu neostalo odvolaciemu súdu než napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie zmeniť (§ 388 CSP) a pre označený nedostatok tzv. pasívnej vecnej legitimácie v spore na strane žalovaného žalobu zamietnuť,“ uviedol v stredu pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Neexistuje žiadne rozhodnutie súdu

Rozsudok je právoplatný doručením. Znamená to, že neexistuje žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by hovorilo, že je neoprávnene vedený ako agent štátnej bezpečnosti.

Prvotná informácia bola zverejnená na facebookovej stránke advokátskej kancelárie Poláček & Partners. Podľa nej sa tak končí spor, ktorý trval od roku 2012.

Ústavný súd minulý rok zrušil právoplatné rozhodnutie slovenského najvyššieho i krajského súdu, že Babiš je v archívnych zväzkoch niekdajšej československej tajnej polície vedený ako jej agent neoprávnene. Zvrátil tak predošlé rozhodnutia súdov v tejto veci. O rozhodnutí KS v Bratislave ako prvý informoval portál sme.sk.

Babiš sa chce súdiť ďalej

Český premiér v demisii Babiš (ANO) trvá na tom, že bol v spisoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) vedený neoprávnene. Tvrdí to aj napriek tomu, že Krajský súd v Bratislave v utorok rozhodol o opaku, napísal spravodajský portál Novinky.cz.

„Moji právnici hovoria, že budú žalovať ministerstvo vnútra (SR), SIS-ku (Slovenská informačná služba, SIS) a možno pôjdeme na Európsky súd pre ľudské práva. Tak nehovorte, že som definitívne prehral,“ vyhlásil český premiér.

„Napíšte, že je to len dôsledok rozhodnutia Ústavného súdu, a že sa budeme súdiť ďalej. Nikdy som nič nepodpísal a nikdy som nespolupracoval,“ povedal Babiš pre Novinky.cz. „Ústavný súd to rozhodol veľmi podivne, budeme sa súdiť ďalej. Pravda je na mojej strane,“ tvrdí Babiš.

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: V školstve nechce škrtať, ale efektívne narábať s peniazmi