Jednou vetou

Rozumná alternatíva k Merkelovej nie je, vyhlásil Sulík

Predseda strany Sloboda a solidarita Richard Sulík.

Foto: archívne, TASR

Výsledok dnešných nemeckých parlamentných volieb je podľa šéfa parlamentného zahraničného výboru Františka Šebeja (Most-Híd) predvídateľný. Očakáva sa v nich víťazstvo súčasnej kancelárky Angely Merkelovej. „Ich výsledok nesignalizuje žiadnu katastrofu, to je osviežujúce v Európe,“ povedal.

Šebej poukázal, že do Spolkového snemu (Bundestagu) sa prvýkrát dostane aj euroskeptická Alternatíva pre Nemecko (AfD). „Prostredie bude nové, veľmi veľa od neho bude závisieť aj osud budúcej Európy, jej budúcej konštrukcie, lebo veci sa hýbu a odchod Británie znamená, že rola Nemecka, samozrejme aj Francúzska vo vnútri Európskej únie stratila istú korekciu, ona stúpne, naše osudy veľmi závisia od toho, v akej konštelácii bude zostavená budúca nemecká vláda,“ doplnil.

Podľa poslanca Európskeho parlamentu a predsedu strany SaS Richarda Sulíka rozumná alternatíva k Angele Merkelovej v súčasnosti v Nemecku nie je. Za najlepší výsledok volieb by považoval vznik čierno-žltej dvojkoalície zo strán únie CDU/CSU na čele s Merkelovou a nemeckých liberálov – FDP. Z pohľadu hektickej situácie v medzinárodnej politike je Merkelová požehnaním, doplnil Šebej s tým, že je plus-mínus hlas rozumu.

„Pre nás je kľúčové to, že Nemecko aj po voľbách zostane kľúčovým partnerom v zahraničnej politike,“ skonštatoval štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok. Poznamenal, že bez ohľadu na to, kto v Nemecku zostaví vládu, je jasné, že bude „proeurópska“. „Nie sme v takej situácii ako predtým pri Holandsku, Francúzsku, kde sme sa triasli, či šéf, ktorý vzíde z volieb, nebude chcieť vystúpiť z EÚ.“

Podotkol, že od novej nemeckej vlády sa bude očakávať, aby povedala svoje predstavy o Európskej únii. Pripomína však, že Únia nebude vyzerať len podľa toho, ako to povie nemecký kancelár, ale pôjde o výsledok konsenzu.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky