Jednou vetou

RTVS potrestala Kovačič Hanzelovú – už nie je politická redaktorka

Redaktorka RTVS Zuzana Kovačič Hanzelová

foto: facebook.com

Vojna v RTVS pokračuje, tak by sa dala opísať situácia vo verejnoprávnej televízii. Hoci generálny riaditeľ Radoslav Rezník hovorí, že vojnovú sekeru zakopávať nemusí, stále viac redaktorov hovorí o opaku. Dnes sa politická redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová dozvedela, že politike sa v RTVS už venovať nebude.

„Zuzana Kovačič Hanzelová dnes dostala kárne opatrenie za jej piatkový status o normalizácii. Vraj v ňom klamala a nehovorila pravdu. Najbližších šesť mesiacov ju môžu vyhodiť aj za malé porušenie pracovnej disciplíny. Teda aj keď bude meškať 10 minút do práce. Ak sme ale doteraz hovorili, že robíme slobodne, to čo sa udialo potom, iba potvrdzuje čo hovorila.“ píše redaktor RTVS Matúš Dávid na sociálnej sieti.

„Zuzana mala ráno nahlásenú tému novej voľby policajného prezidenta. Opozícia ju kritizuje, pretože v komisii, ktorú majú vytvoriť, je nadpolovičná väčšina nominantov Smeru. Túto tému jej schválil ráno vedúci vydania. V poddimenzovanom stave, kde nám zo dňa na deň vyhodili štyroch kolegov, už bez tak nemá čo vysielať.

Žiadnu vojnovú sekeru v RTVS zakopávať netreba, tvrdí Rezník

Hana Lyons zrušila túto tému. Povedala jej, že oddnes nie je politická redaktorka, pretože nevie rozlíšiť lož od pravdy. Má vraj vyrábať témy, kde nebude treba veľmi overovať informácie. Vedúci vydania nesúhlasil s jej rozhodnutím, ostro sa proti nemu ohradil, a poukázal na to, že súčasné vedenie svojimi rozhodnutiami ohrozuje naše vysielanie. Spolu s ňou sa voči rozhodnutiu ohradili aj ostatní redaktori. Zatiaľ to nepomohlo. Čakáme, či to dostanú aj písomne.“ dodáva Dávid s odvolaním na informácie od kolegov.

Výpovede a správy o normalizácii RTVS

Vedenie spravodajstva ešte v piatok oznámilo, že už nepočíta s redaktormi Janou Masárovou, Matúšom Dávidom, Matúšom Baňovičom a Kristiánom Čekovským. Všetci boli podpísaní pod kritický list.

Zo Slovenského rozhlasu na vlastnú žiadosť odišli Jana Maťková a Nikola Bajanová. Už skôr sa pre rovnaký krok rozhodla aj Gabriela Kajtárová. Výpoveď zase dostala šéfeditorka zahraničného spravodajstva Oľga Baková.

Financovanie RTVS by sa malo zmeniť ústavným zákonom, mieni Rezník

„Už týždne sa nám naše vedenie snaží pretláčať hlúposti do vysielania. Naposledy dnes ráno, keď náš šéfredaktor navrhoval, aby sme vysielali nezmyselné neoverené konšpirácie. Pýtal sa, či máme zábery, že sýrskym deťom mali dávať šumivé tablety, aby nafingovali na záberoch penu z úst a vyzeralo to ako chemický útok,“ napísala v piatok Kovačič Hanzelová na sociálnej sieti.

Situáciu v RTVS sleduje so znepokojením aj Univerzita Komenského

„Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave so znepokojením vníma dianie vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska. Budúcich žurnalistov vzdelávame na našej fakulte už vyše 60 rokov, aj preto nám osud verejnoprávnej žurnalistiky nie je ľahostajný. Ako v minulosti, tak aj dnes považujeme slobodu slova a slobodu tlače za kľúčové a neoddeliteľné súčasti nielen akademickej práce, ale aj života v demokratickej spoločnosti.“ píše sa vo vyjadrení Filozofickej fakulty UK v Bratislave.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky