Rudolf z SaS: Arcibiskup Sokol nie je môj otec, sú to ohováračky

Zľava: ekonóm Ján Rudolf a emeritný arcibiskup Ján Sokol

foto: hlavné.sk

Arcibiskup Ján Sokol má syna. Túto informáciu si mnohí už roky šuškajú a poukazujú na podobnosť arcibiskupa s expertom SaS na eurofondy Jánom Rudolfom. Ten priznáva, že sa dobre poznajú, príbuzenský vzťah však rázne odmieta.

„Nie. Tieto správy sa ku mne samozrejme dostali. Sú to bohapusté ohováračky. Určite nie sme,“ reagoval Ján Rudolf na otázku, či sú s arcibiskupom rodina a čo si o týchto rečiach myslí.

Bol pri nástenke, aj dotácii pre Kaníka.

Ján Rudolf pôsobil na viacerých ministerstvách, kde mal na starosti čerpanie eurofondov. Pracoval na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja, ako generálny riaditeľ sekcie v období škandalózneho nástenkového tendra. Odmietol na ňom spolupracovať a pri vyšetrovaní bol jedným z hlavných svedkov.

Pôsobil aj v Slovenskej agentúre pre cestovný ruch v čase, keď komisia agentúry poskytla 150-miliónový príspevok bratovi ministra práce Ľudovíta Kaníka na výstavbu lyžiarskeho areálu. Neskôr sa Rudolf zamestnal práve na Kaníkovom ministerstve práce, kde ho z jeho funkcie odvolala až Iveta Radičová. Podľa medializovaných informácií pracoval aj pre samotného arcibiskupa Sokola, sám si to však nikde neuvádza.

Viezol Sokola v služobnom aute

V roku 2006 podľa denníka SME Ján Rudolf šoféroval služobné auto s arcibiskupom Sokolom. Arcibiskupský úrad vtedy tvrdil, že Rudolf nie je ich šoférom ani zamestnancom a aj keď cudzí ľudia nezvyknú šoférovať ich autá, môže sa urobiť výnimka. Otázka hlavné.sk na ich príbuzenský vzťah Rudolfa podráždila. „ Akože ja vám začnem hovoriť, že Gustáv Husák alebo nejaký eštebák je váš otec. Ako sa vám to bude páčiť?,“ reagoval rozhorčene.

Paradoxne práve arcibiskup Sokol sa zviditeľnil vyhlásením, že bol to on, kto vyspovedal na smrteľnej posteli posledného komunistického prezidenta Československa Gustáva Husáka, ktorý od neho údajne prijal sviatosti. Sokol mal podľa medializovaných informácií a spisov ÚPN navštevovať aj konšpiračný byt a donášať agentom Štátnej bezpečnosti, pričom samotný arcibiskup tvrdí, že tak nerobil vedome.

Stretávanie so Sokolom tají

Rudolf charakterizuje svoje vzťahy so Sokolom ako dobré. „Ja som pána arcibiskupa spoznal ako 18 ročný človek, mám s ním dobré vzťahy,“ povedal nám Rudolf. Odpovedi na otázku, či sa stretávajú a kedy sa naposledy videli sa vyhol. „Neviem vám to povedať, nechcem na to reagovať. Nemám dôvod hovoriť ako často sa s ním stretávam a kde sa s ním stretávam, či sa vôbec stretávam,“ uviedol Rudolf.

Stámiliónové rošády s cirkevnými pozemkami

Emeritný arcibiskup Sokol čelil viacerým podozreniam z netransparetného nakladania s cirkevným majetkom. V roku 1998 mal údajne poslať pol miliardy korún, ktoré pochádzali z predaja cirkevných pozemkov na účet bývalého agenta ŠtB Štefana Náhlika. S nehnuteľnosťami sa spája aj ďalšia Sokolova kauza, keď cirkevné pozemky v hodnote 120 miliónov korún previedol na nadáciu, v ktorej bol štatutárom. Arcibiskup sa v tomto prípade obrátil na súd a zažaloval magazín .týždeň. Okresný súd to však zamietol.

Bezák ukázal na Sokola – odvolali ho

Na pochybné šafárenie Sokola upozornil po svojom nástupe arcibiskup Róbert Bezák. Sokola dokonca vyzval aby nevstupoval svojvoľne do priestorov arcibiskupského úradu a neslúžil verejné omše v trnavskej arcidiecéze bez jeho súhlasu.

Môže Vás zaujímať aj: Šéf ŠtB Alojz Lorenc si obzeral pomôcky pre gazdinky

Môže vás zaujímať

ZSS navrhuje urýchlené zvyšovanie počtu vyšších súdnych úradníkov