Jednou vetou

Fico nepovedal dôvody, pre ktoré mu predĺžia ochranku

Predseda Smeru-SD Robert Fico, archívne

foto: TASR

Žiadosť bývalého premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o predĺženie ochrany ministerstvo vnútra schváli. Po stredajšom rokovaní vlády to povedala šéfka rezortu Denisa Saková (Smer-SD). "Máme závažné dôvody, ktoré nám poukazujú na to, že by mohlo dôjsť k ohrozeniu jeho zdravia a života," vyhlásila. Podľa jej slov ich nemôže bližšie špecifikovať, pretože podliehajú stupňu utajenia.

aktualizované: 15:57

Fico bude mať podľa Sakovej zatiaľ ochranku na neobmedzený čas. „Na mesačnej báze to budeme prehodnocovať a pokiaľ dôvody pominú, chránená osoba stráca nárok na ochranu,“ priblížila ministerka. Dodala, že bývalý premiér nepožiadal o poskytnutie motorových vozidiel. „V žiadosti deklaroval, že už využíva len motorové vozidlá, ktoré patria strane Smer-SD,“ povedala Saková. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák podľa súčasnej šéfky rezortu o predĺženie ochrany nepožiadal.

Saková: Novelu o policajnom prezidentovi predložím po dohode koalície

Bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD) nekonkretizoval dôvody, pre ktoré mu predĺžia ochranu. „Tieto dôvody sa držia pod nejakým stupňom utajenia,“ uviedol Fico na tlačovej konferencii v parlamente s tým, že ich teda nemôže povedať. Dôvody sa budú preverovať. Keď nebudú existovať, nebude ani ochranka.

Opozičný poslanec Ľubomír Galko (SaS) si myslí, že žiadne bezpečnostné riziká neexistujú. „Okrem toho, že je absolútne jasné, že akonáhle Robert Fico vystrčí nos na verejnosť bez toho, aby mal za sebou nejakých dvoch bodygardov alebo dvoch ochrankárov, tak to od občanov ‚kúpi‘. Oni mu veľmi plasticky vysvetlia, ako sú spokojní s jeho doterajšou politickou činnosťou,“ povedal na tlačovej konferencii v parlamente. Ficovi, ani žiadnemu inému politikovi, podľa Galka ale nehrozí fyzické nebezpečenstvo.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe