Jednou vetou

Saková: Rešpektujem rozhodnutie súdu v prípade Bašternáka

Ministerka vnútra Denisa Saková

Foto: TASR

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) rešpektuje rozhodnutie súdu, ktorý v stredu odsúdil Ladislava Bašternáka na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody v prípade neodvedenia dane a poistného. Uviedla to na facebooku. Zároveň poďakovala policajtom a prokurátorom pracujúcim na kauze.

„Napriek tomu, že rozsudok ešte nie je právoplatný a platí prezumpcia neviny, chcem poďakovať policajtom a prokurátorom, ktorí na tomto prípade pracovali a pracujú. Ide o ďalší široko medializovaný prípad, ktorý polícia vyšetrila, prokurátor podal obžalobu a súd rozhodol, hoci zatiaľ neprávoplatne,“ píše ministerka vnútra.

Súd rozhodol: Bašternák je vinný, patrí do basy!

Okresný súd Bratislava II uznal Ladislava Bašternáka vinným zo spáchania zločinu neodvedenia dane a poistného. Dostal nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Previnil sa uplatnením neoprávnenej vratky DPH voči svojej spoločnosti BL – 202 vo výške takmer dvoch miliónov eur. Rozsudok si vypočul po tom, ako svoju vinu priznal a skutok oľutoval. Zároveň dostal zákaz päť rokov podnikať.

Bašternákov obhajca Peter Filip sa na mieste voči rozsudku odvolal, prokurátor si zobral čas na rozmyslenie. Sadzba za zločin neodvedenia dane a poistného je 7 až 12 rokov. Súd však v prípade Ladislava B. zohľadnil poľahčujúce okolnosti, ako čistý register trestov, priznanie sa ku skutku, jeho oľutovanie a uhradenie škody.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky