Jednou vetou

Saková: V Európe požiadalo o azyl 160.000 ľudí

Denisa Saková (SMER-SD)

Foto: TASR

Počas prvých troch mesiacov tohto roka zaevidovali v krajinách Európskej únie, Nórsku a Švajčiarsku 160.000 žiadostí o azyl. Uviedla to v piatok v Luxemburgu ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ktorá sa tam zúčastňuje na rokovaní Rady EÚ v zložení ministrov spravodlivosti a vnútra. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

Na Slovensku v tomto roku podali žiadatelia 93 žiadostí o udelenie azylu. Z uvedeného počtu boli poskytnuté dva azyly.  Podľa Sakovej je na Slovensku situácia stabilizovaná. Jedným z najdôležitejších nástrojov boja proti nelegálnej migrácii by mali byť fungujúce návraty, dodala ministerka.

„Reálne fungujúce návraty považujem za jeden z najefektívnejších faktorov odradzujúcich migrantov od nelegálnej cesty do Európy,“ povedala Saková. Základom pre úspešnosť návratov je podľa nej spolupráca tretích krajín. „Tu sú nedostatky asi najviditeľnejšie. Máme už k dispozícii nástroje, páky, ktorými môžeme tretie krajiny motivovať, aby sa ich spolupráca zlepšila,“ doplnila s tým, že Únia musí tieto nástroje používať.

Ambasádorkou životného prostredia 2019 sa stala Čaputová

 Európska únia sa aktuálne usiluje o zefektívnenie procesu návratu neúspešných žiadateľov o azyl späť do ich krajín. Novinkou môže byť napríklad zavedenie sankcií v prípade, pokiaľ tretie krajiny pri návratoch nebudú spolupracovať. Sankcie sa môžu týkať vízovej politiky.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky