Jednou vetou

Saková: Vietnamská strana potvrdila, že ich unesený občan sa nenachádzal v SR

Denisa Saková

foto: TASR

Unesený vietnamský občan sa nenachádzal na Slovensku, nenachádzal sa ani v lietadle národnej letky, a teda ani neprešiel územím našej krajiny. Vyhlásila to po rokovaní vlády ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Tieto informácie podľa šéfky rezortu vnútra potvrdila vietnamská strana. „Od vietnamskej vlády sme dostali oficiálne stanovisko, takže ho nebudeme spochybňovať,“ odpovedala na otázku, či odpovedi Vietnamu verí.

Vietnamský veľvyslanec oznámil, že unesený podnikateľ nebol nikdy v SR

Vietnamský minister vnútra sa má podľa slov ministerky Sakovej stretnúť v Kanade na summite G7 s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. „Na ňom sa majú spoločne dohodnúť a vyvrátiť špekulácie, ktoré sa o únose objavili v médiách,“ dodala na záver.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli minulého roku. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberá aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

Stretne s rodinou zosnulého Filipínca

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) sa v stredu poobede stretne s rodinou zosnulého filipínskeho občana. Povedala to po stredajšom rokovaní vlády. „Budeme hovoriť o tom, akou formou by sme mohli aspoň čiastočne pomôcť, čo sa týka kompenzácií, nákladov, pohrebu a všetkých ostatných náležitostí,“ uviedla šéfka rezortu.

Henryho zdrvená rodina bola u Arcibiskupa

O možnostiach, ako pomôcť, hovorila Saková aj s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Podľa jej slov si dohodli viacero variantov, no na dnešnom stretnutí uvidí, ako sa k tomu postaví rodina Filipínca. Detaily tak ministerka nespomínala, najskôr sa chce stretnúť s príbuznými.

Dvadsaťosemročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda mal v sobotu 26. mája nadránom napadnúť na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien. Filipínec následkom zranení podľahol vo štvrtok 31. mája v ružinovskej nemocnici.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky