Jednou vetou

Samá zábava, alebo aj čas na učenie? Ako majú deti tráviť prázdniny

Zábava či učenie? Všetkého s mierou

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Otázka, ktorou sa zaoberá v lete mnoho rodičov. A väčšina detí sa jej desí. Mali by sa žiaci aj počas prázdnin aspoň trocha učiť? Treba si zopakovať učivo z uplynulého školského roka, prípadne sa radšej pripravovať na ten nasledujúci?

Cestujete do Chorvátska? Takéto máte možnosti

Na jednej veci sa všetci zhodneme – cez prázdniny si treba oddýchnuť. To je snáď každému jasné. Ani od detí, ktoré majú energie na rozdávanie, nemôžeme čakať, že budú dvanásť mesiacov v kuse sedieť za knihami a tlačiť do hláv vedomosti.

To je bláznivé! Pes, ktorý sa podobá na Madonnu?

Prázdniny sú tu na to, aby načerpali nové skúsenosti, vyšli z domu, naučili sa veci, ktoré ich učitelia v školách nemôžu naučiť. Koniec koncov, mnohé z našich najkrajších spomienok pochádzajú práve z letných mesiacov a z obdobia prázdnin.

Sedem šialených dovolenkových destinácií pre ľudí, ktorých nudí more

Ťažko sa učí, ľahko sa zabúda

Netreba však zabúdať na to, že kým učenie môže byť dlhý a únavný proces, zabúdame až príliš ľahko. Úplne vypnúť na celé dva mesiace nemusí deťom vôbec prospieť. Sú vedomosti a schopnosti, ktoré si potrebujú priebežne obnovovať.

Celeste Buckingham kašle na svoje zdravie hlasivky

Učenie počas prázdnin? Pre väčšinu detí nočná mora! foto: pixabay.com | Foto: pixabay.com

Podľa štúdie britskej organizácie Explore Learning, ktorá skúmala názory dvoch tisícok rodičov, až tri štvrtiny z nich vyslovili názor, že učenie ich detí počas letných prázdnin upadá. 21% rodičov zasa uvádza, že ich deti sa po dlhých prestávkach ťažko adaptujú na nový školský rok a škola ich oveľa menej zaujíma.

Trápia vás štípance od komárov? Skúste tieto domáce recepty

Snaha preklenúť obdobia, kedy dieťa nie je v škole, aspoň trochou učenia, je na mieste. Ak má k dispozícii zošity a poznámky z predchádzajúceho školského roka, môže si ich prejsť a referovať vám, čo sa na danom predmete naučili.

Kam sa vybrali dovolenkovať naše hviezdy?

Na druhej strane, ak sa skúsi učiť veci dopredu a získať v novom školskom roku určitý náskok, ušetrí si tým veľa stresu.

Niekoľko tipov

Veľmi dôležitou schopnosťou, s ktorou má veľa detí problém, je čítanie s porozumením. Ak túto zručnosť neovládajú, všetko ostatné sa im učí o čosi ťažšie.

Komu hrozí dehydratácia a ako sa jej vyhnúť

Jedným z riešení je strčiť dieťaťu do rúk knihu a nútiť ho čítať. Lenže ruku na srdce – aký efekt to v konečnom dôsledku bude mať? Nútenie do čohokoľvek len veľmi ťažko vytvorí k danej aktivite pozitívny vzťah.

Kníh, ktoré zaujmú deti i dospelých je neúrekom. foto: pixabay.com

Skúste na to ísť inak. Vyberte knihy, ktoré budú zaujímať vaše dieťa i vás, a čítajte ich naraz. Po každej knihe si môžete spolu sadnúť a prediskutovať ju. Vytvoriť taký malý, domáci literárny krúžok.

Novinka pre podnikateľov, ktorí zháňajú peniaze na reklamu

Prípadne, ak sa necítite na knihy, skúste si s vašimi ratolesťami pozrieť film s titulkami. Po každých desiatich, pätnástich minútach film zastavte a spýtajte sa detí, o čom sa jednotlivé postavy bavili, ako sa zmenil dej a vôbec o čo v danom filme ide.

KULEHA: Tajnosti kráľovnej Alžbety II. a Donalda Trumpa

Všetko s mierou

Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, je obrať svoje dieťa v lete o slobodu. Potrebuje si budovať vzťahy s rovesníkmi, naučiť sa komunikovať vo väčších skupinách a samostatne riešiť komplikované situácie.

Leto je v prvom rade o zážitkoch! foto: pixabay.com

Neskúšajte mu dopredu nalinkovať program na celé prázdniny a netrestajte ho, ak ho nebude dodržiavať. Dieťa samo potrebuje nájsť rovnováhu medzi zábavou, povinnosťami a učením. Úlohou rodiča je sprevádzať ho a len v prípade núdze ho popostrčiť správnym smerom.

Epidémia osýpok pokračuje! Aké majú príznaky a kto je ohrozený

Môže vás zaujímať

Kiskove obvinenie zrazu nie je žiadnym problémom pre budúcu koalíciu