Jednou vetou

Sanitky za 30 miliónov: Pochybný nákup riešia už aj v parlamente!

Poslankyňa Jana Cigániková

autorská koláž hlavne.sk, jxp

Nákup 152 vozidiel za viac ako 30 miliónov eur, ku ktorému Ministerstvo zdravotníctva už viac ako pol roka odmieta zverejniť detaily sa začína riešiť už aj v parlamente. Pozrite sa, čo si myslí o pochybnom nákupe členka Výboru pre zdravotníctvo a poslankyňa za SaS Jana Cigániková.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Jana Cigániková (SaS) | foto: TASR

Jana Cigániková sa o nákupy sanitiek zaujímala a situáciu sleduje. Nejaké informácie už som samozrejme čítala, je veľmi dobré že sa tomu venujete, pretože už aj v minulosti s týmto problémy boli, tvrdí Cigániková, ktorá verejné obstarávania označila za „kreatívne“. Tieto obstarávania a nákupy sú veľmi „kreatívne“, vozidlá či sanitky sa nakupujú krížom-krážom,  je to veľmi zvláštne a bolo to tak aj v minulosti, priblížila Cigániková.

Kalavská tají koľko stála výbava nových sanitiek

Práve kvôli pochybným nákupom Cigániková považuje nový návrh zákona na využitie prenajatých sanitiek za nepochopiteľný. „Veľmi sa divím ministerke zdravotníctva ale aj niektorým kolegom, dokonca aj niektorým z opozície, ktorí súhlasili s najnovším návrhom zákona, v ktorom akoby vytvorili nový druh sanitiek, ktorý v podstate nepotrebujeme, pretože prácu ktorú tie záchranky mali robiť – prevážať pacientov na vyšetrenia medzi nemocnicami – na 90% dokáže robiť dopravná služba, vysvetlila Cigániková.

VIDEO: Ministerka Kalavská zverejní detaily k sanitkám

Cigániková označila samotné nákupy Ministerstva zdravotníctva za podobné „tunelovaniu a pripravovaniu si pôdy“. Myslím si, že by Záchranná zdravotná služba aj Ministerstvo zdravotníctva mali byť opatrnejší, a namiesto takýchto „kreatívnych nákupov“ by mali konečne začať zdravotníctvo normálne riadiť a každé jedno euro venovať na to, aby to pacient konečne pocítil. Mám však pocit že robia presný opak, informovala Cigániková, ktorá je podľa vlastných slov z aktuálnej situácie mimoriadne sklamaná.

Práve kvôli predraženosti slovenského tendra v porovnaní s českým – 152 slovenských fordov vyšlo na takmer 31 miliónov eur, zatiaľ čo 152 českých mercedesov by v prepočte vyšlo o 6 miliónov eur lacnejšie – plánuje Cigániková podniknúť kroky. „Určite sa na to budem pýtať mojich kontaktov na minsterstve, a určite sa na to opýtam aj na výbore priamo ministerky, doplnila Cigániková. Ďalšie možnosti, ako napríklad iniciovať kontrolu Najvyšším kontrolným úradom, zatiaľ nemá v pláne.

Druckerova súťaž na sanitky poriadne smrdí

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky