Jednou vetou

SaS chce umožniť voľbu europoslancov poštou

Na archívnej snímke Martin Klus (SaS)

foto: TASR

Občania SR by mali získať možnosť voliť poslancov Európskeho parlamentu (EP) aj poštou. V novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva to navrhujú opoziční poslanci Martin Klus a Milan Laurenčík (obaja SaS). O právnej norme plénum diskutovalo v závere desiateho rokovacieho dňa 26. schôdze NR SR.

„Cieľom návrhu zákona je umožniť v rámci volieb do Európskeho parlamentu voľbu poštou,“ uviedli poslanci. Takto by mohli voliť podľa nich aj Slováci žijúci v zahraničí. V súčasnosti voľba poštou možná nie je. „Umožnenie voľby poštou podčiarkne prierezový celoeurópsky, resp. globálny charakter týchto volieb,“ vysvetlili.

Poslanci tvrdia, že moderné občianstvo, odohrávajúce sa v čoraz globalizovanejšom svete, predpokladá možnosť voliť si svojich zástupcov bez ohľadu na aktuálne miesto pobytu. Pripomínajú tiež nízku volebnú účasť. Tou sa podľa poslancov Slovensko opakovane zaraďuje na nelichotivé posledné miesto v rámci všetkých štátov Európskej únie.

Návrh z dielne SaS bol posledným bodom aktuálnej schôdze. Plénum ešte musí o viacerých prerokovaných návrhoch hlasovať. Stane sa tak vo štvrtok (15.2.) dopoludnia. Zo zákona, ak je rokovacím dňom štvrtok, mala by sa popoludní uskutočniť aj pravidelná Hodina otázok.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky