SaS odmieta snahu Smeru-SD opäť zaviesť právo na odpoveď pre verejných činiteľov

Robert Fico

foto: TASR

Opozičná SaS odmieta snahu Smeru-SD opätovne zaviesť právo na odpoveď pre verejných činiteľov. O opätovnom zavedení tohto nástroja hovoril predseda Smeru-SD Robert Fico na straníckom sneme v Trenčíne.

 „Myslím si, že by sme sa mali vrátiť k právu na odpoveď pre verejných činiteľov. Nechápem, prečo by politik, ktorý je poopľúvaný na desiatich stranách, nemal mať právo odpovedať,“ uviedol Fico. Dodal, že právo na odpoveď už zavedené bolo, ale za vlády Ivety Radičovej ho ponechali len fyzickým osobám, verejní činitelia ho nemajú.

Erik Tomáš výzva SaS, aby nahrávky v kauze Gorila nezničili

Poslankyňa SaS Renáta Kaščáková na takéto opatrenie nevidí dôvod. „Politici majú množstvo iných možností, ako reagovať na niečo, čo sa dozvedia z tlače – napríklad tlačovými konferenciami, ktoré zvolávajú. Nemyslím si preto, že by malo byť právo na odpoveď zavedené až tak prísne do zákona,“ zdôraznila.

Ak by sa vrátilo pôvodné znenie práva na odpoveď pre verejných činiteľov, mohlo by to podľa Kaščákovej znamenať aj obmedzenie ústavného práva občanov na slobodné šírenie a príjem informácií a práva na slobodu prejavu.

Môže vás zaujímať

Strana Za ľudí chce vytvoriť koalíciu s PS-Spolu, SaS, KDH a OĽaNO