Jednou vetou

SaS podľa Fica predstavuje riziko pre demokraciu – aktualizované

Robert Fico, Smer-SD

Foto: TASR

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) označil opozičnú stranu SaS za riziko pre demokraciu. Uviedol to v súvislosti so stredajším (14.2.) rokovaním poslancov Národnej rady SR, ktorí sa budú zaoberať údajným zneužívaním Vojenského obranného spravodajstva v prospech SaS bývalým ministrom obrany Ľubomírom Galkom.

aktualizované: 16:50

Premiér považuje za správne, že bude v parlamente otvorená verejná diskusia o tejto veci. Podporuje Národnú radu v takejto diskusii, tiež v tom, aby prijala akékoľvek rozhodnutie, ktoré bude potrebné. Podľa jeho slov však nechce vstupovať do svedomia poslancov a nevie, aký záver prijmú.

„Verejnosť má právo vedieť, že SaS je riziko pre demokraciu, pretože to dokázala konkrétnymi krokmi,“ vyhlásil Fico. Počas piatkovej (9.2.) mimoriadnej schôdze sa podľa neho v parlamente objavila v rozprave nová informácia z obžaloby príslušníkov bývalého Vojenského obranného spravodajstva, že boli odpočúvaní nevinní ľudia s cieľom zistiť, aké majú názory na stranu SaS. Vyčítal tiež, že bývalý minister obrany Ľubomír Galko priniesol na centrálu strany zoznam ľudí, ktorí mali byť odpočúvaní, čo priznal bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov.

„Je to škandál, ktorý nemá obdobu. Je to škandál, ktorý sa dotýka demokracie. Chcem zdôrazniť, že my sme nikdy tento problém nemali. Nikto nás nemôže obviniť, že by sme robili kroky, ktoré by šli proti demokracii, ale ak je tu strana, ktorá nemá problém zneužiť mocenské nástroje, ako je odpočúvanie, na svoju vlastnú ochranu, je to niečo, čo je v mojom svete politika absolútne neakceptovateľné, “ uviedol.

SaS pripomenul minulosť vo vláde

Fico SaS vyčítal i to, že asistent jej poslanca Jozefa Rajtára nazrel ako zamestnanec banky do súkromných bankových účtov, šéf strany Richard Sulík ako šéf parlamentu obmedzil čas pre vystúpenie opozičných poslancov, že strana sa počas účinkovania vo vláde Ivety Radičovej snažila kontrolovať hlasovanie koaličných poslancov počas tajnej voľby generálneho prokurátora v parlamente a nakoniec túto voľbu zmenila na verejnú.

„Ja dnes nepochybujem, a hovorím to s plnou vážnosťou, že ak by strana SaS bola vo vláde, tak budú odpočúvať ľudí, lebo budú schopní a budú chcieť vedieť, aké názory ľudia na nich majú. Nemám absolútne žiadne pochybnosti, že táto strana bude šmírovať po účtoch, lebo to urobila. Nemám žiadne pochybnosti, že táto strana je pripravená zatvárať ľuďom ústa, napríklad tým, že dajú televízory do Národnej rady a zakážu opozičným politikom niečo hovoriť,“ povedal premiér.

Poslanci NR SR sa budú v stredu zaoberať údajným zneužívaním Vojenského obranného spravodajstva (VOS) v prospech SaS Ľubomírom Galkom v čase, keď bol ministrom obrany. Bod navrhol zaradiť do programu poslanec Peter Šuca zo Smeru-SD v mene koalície. Plénum to odobrilo 93 hlasmi. Návrh prišiel po tom, čo minulý týždeň plénum mimoriadne rokovalo o modernizácii slovenskej armády. Debata neraz skĺzla ku Galkovým údajným prešľapom na ministerstve.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky