Jednou vetou

SaS podporuje zrušenie poplatku na pohotovostiach pre tehotné ženy

Jana Cigániková (SaS)

foto: TASR

Zrušenie poplatku tehotným ženám za návštevu pohotovosti podporuje aj strana SaS. Tá podľa poslankyne NR SR Jany Cigánikovej očakáva, že poslanci vládnej koalície novozvolený poplatok tehotným ženám urgentne zrušia. Poukazujúc na fakt, že sa k tomu prikláňa aj samotný minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) aj koaliční poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo.

Zvažované zrušenie poplatku za poskytnutú urgentnú zdravotnú starostlivosť tehotným ženám len pár týždňov po tom, čo bol zákonom zavedený, však podľa liberálov zvýrazňuje, že vládna koalícia zasahuje do zdravotníctva systémom pokusov a omylov. „Minister Drucker v tejto disciplíne vyniká nad všetkými ministrami Ficovej vlády,“ skonštatovala Cigániková. Zmeny v zdravotníctve tak nie sú podľa nej určované reformným konceptom, ale najmä silou odporu k zavedeným zmenám.

Opozičná SaS preto podľa poslankyne podáva pozmeňujúci návrh, aby tehotné ženy nemali povinnosť platiť na pohotovosti žiadne poplatky. Argumentuje tiež tým, že nepovažuje za správne dofinancovať stratové nemocnice z rozpočtu zodpovedných budúcich mamičiek.

Tehotné pacientky by predsa len mohli mať automaticky odpustený desaťeurový poplatok priamo na urgente v nemocnici. Pripustil to v stredu (31.1.) minister zdravotníctva Drucker po rokovaní vlády SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky