Jednou vetou

SaS: Prezident by mal prísť o kompetenciu udeľovať amnestie

Na archívnej snímke Martin Klus (SaS)

foto: TASR

Prezident SR by mal prísť o oprávnenie udeľovať amnestie, ostala by mu však právomoc udeliť individuálnu milosť.

S takýmto návrhom prichádza v rámci aktuálnej schôdze pléna opozičná SaS v rámci novely Ústavy SR, na ktorej zmenu je potrebných aspoň 90 hlasov. Liberáli tvrdia, že amnestia je zásahom do rozhodnutí súdov a devalvuje prácu orgánov činných v trestnom konaní.

„Hromadné plošné amnestie považujeme za prežitok. Je to aj zneuctenie obetí trestnej činnosti a riziko recidívy. Odôvodňovať plošné amnestie napríklad nedostatočnou kapacitou väzníc je zlyhaním štátu, ktorý má chrániť svojich občanov pred nebezpečenstvom,“ ozrejmil na tlačovej konferencii poslanec Martin Klus (SaS).

Prieskum: Voľby by koncom novembra vyhral Smer-SD pred SaS a Sme rodina

On sám vidí aj riziko, že amnestie môžu nastať kedykoľvek. „Najčastejšie sa tak deje pri rôznych výročiach či pri výmene prezidenta,“ povedal Klus. Na Slovensku sa bude hlava štátu meniť práve na budúci rok. Na druhej strane, Klus uznáva, že inštitút individuálnej milosti je dôležitý a možno ním sanovať niektoré problémy.

Peter Osuský (SaS) nazval amnestie monarchickým prežitkom, ktorý demokracia nepotrebuje. „Amnestia ako plošná záležitosť je aj akýmsi paradoxným ocenením ľudí, ktorí porušili zákon,“ myslí si.

SaS: Vyzýva generálneho prokurátora, aby prepustil aktivistov

Osuský pripomenul, že sa veľa diskutovalo o plošných amnestiách prezidentov Václava Havla či Václava Klausa. „Prezident nepotrebuje túto monarchickú vymoženosť. V demokratickej krajine máme veriť justícii. Napravovať niečo rozhodnuté v súlade so zákonom inak ako individuálnou milosťou je neprijateľné,“ odkázal s tým, že „úcta k spravodlivej, čestnej a neskorumpovanej justícii je dôvodom, prečo krajina tento inštitút nepotrebuje,“ dodal.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky