Jednou vetou

SaS víta odsúdenie Bašternáka: Takýchto krokov však podľa nej musí byť viac

SaS

Foto: TASR

Opozičná strana Sloboda a Solidarita víta štvrtkové odsúdenie Ladislava Bašternáka aj obvinenie Mariana Kočnera z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Jej zástupcovia to uviedli na štvrtkovej tlačovej konferencii. Upozorňujú však na to, že Bašternák získal od štátu aj ďalšie neoprávnené vratky DPH a nad Marianom K. mohli byť aj "väčšie zvieratá".

 „Dnes je deň D. Je to deň, keď začala víťaziť spravodlivosť a začal sa rúcať svet dvoch kedysi nedotknuteľných osôb,“ konštatovala podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. Podľa ďalšieho podpredsedu Ľubomíra Galka je posun aj výsledkom enormného tlaku občanov, médií a opozície na orgány činné v trestnom konaní.

Obvinenie Kočnera ukazuje podľa Sakovej, že sa prípad nezametie pod koberec

Poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS) považuje päťročný trest pre Bašternáka za dobrý a spravodlivý, na slovenské pomery výnimočný. Verí tiež, že keď prídu na súd ďalšie Bašternákove podvody, odsúdia ho na ďalšie roky väzenia. V tejto súvislosti Rajtár informoval o tom, že polícia koncom februára začala trestné stíhanie v prípade prevodov bytov, z ktorých v jednom z nich býva aj prokurátor Bystrík Palovič ml.

„Snahy nie sú zďaleka na konci ani v týchto prípadoch, ani v ďalších prípadoch, a takisto ani v prípade vraždy Jána a Martiny. Aj keď bol vo štvrtok obvinený Marian K., pátranie a usvedčovanie zo strany vyšetrovateľov sa rozhodne nekončí. Teraz im musíme držať palce o to viac, že sa očakáva, že príde na konečných objednávateľov, ktorí sú, samozrejme, ešte väčšie zvieratá ako Marian K.,“ myslí si Rajtár. Verejnosť podľa neho musí dať vyšetrovateľom podporu, aby sa nezľakli ani ľudí, ktorí môžu mať stále vplyv na políciu, prokuratúru a časť súdov.

Dnešný deň je jedným z najvýznamnejších od začatia vyšetrovania, uviedol Lipšic

Galko tiež zaželal úspech aj vyšetrovateľom kauzy Gorila. Predpokladá, že nahrávky z tohto prípadu dali expertom, ktorí jednoznačne identifikujú, ktoré osoby sa na nich nachádzajú, a žiada, aby o ich zisteniach informovali aj verejnosť. Galko zároveň vyzval sudcov na okresnom súde v Bratislave, aby vytýčili pojednávanie vo veci zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. „Je to ďalšia stigma našej spoločnosti a treba sa aj v tejto veci pohnúť,“ konštatoval.

Môže vás zaujímať

Video poukazuje na Kiskove klamstvo