Jednou vetou

SAV rešpektuje utorkové prelomenie veta prezidenta poslancami parlamentu

Na snímke zľava podpredseda SAV Peter Samuely, predseda SAV Pavol Šajgalík a právnik Taylor Wessing Radovan Pala počas tlačovej konferencie SAV.

Foto: TASR

Slovenská akadémia vied (SAV) si ctí zákon, a preto rešpektuje utorkové (11.9.) prelomenie veta prezidenta poslancami parlamentu. Ďalšie nevyhnutné kroky však teraz musí urobiť parlament tak, aby minimalizoval škody, ktoré z jeho utorkového (11.9.) rozhodnutia vyplývajú. Tvrdí to vo svojom stanovisku SAV.

Kažimír: Musíme urobiť všetko preto, aby fungovala prevádzka SAV

„Dnes je už nespochybniteľné, že túto novelu treba novelizovať, pretože postup, ktorý nám ukladá, nie je možné v praxi vykonať. Neposkytuje základ pre dokončenie transformácie. Jednoduchou novelizáciou je ešte stále možné dosiahnuť, aby sa transformácia dokončila bez nezvratných škôd, ktoré by boli dôsledkom nového zakladania ústavov SAV,“ uvádza sa v stanovisku. SAV žiada parlamentný výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport pod vedením Ľubomíra Petráka (Smer-SD), aby urýchlene konal, „aby sme mohli predísť škodám, ktoré zo súčasnej situácie nastanú“. 

SAV bude fungovať po starom, poslanci prelomili veto Kisku

Prelomenie veta prezidenta a prijatie novely znamená pre SAV zastavenie transformácie. „Pričom postup podľa novely by znamenal zrušenie 47 ústavov SAV, zastavenie ich činnosti v zániku všetkých povolení nevyhnutných na ich činnosť a fakticky by viedol k zániku inštitúcie. Následné zakladanie nanovo je nepredstaviteľný proces s množstvom nepredvídateľných následkov,“ tvrdí SAV. Ako doplnila akadémia, do konca roka sa takto nariadené znovuzaloženie nedá stihnúť tak, ako to novela prikazuje.

Prokurátor zistil pri SAV prieťahy, ministerstvo nemôže pozitívne rozhodnúť

„Rozhodnutie poslancov, ktorí hlasovali za prelomenie veta prezidenta, vnímame ako schválenie postupu ministerky školstva. A to aj napriek tomu, že tento postup Generálna prokuratúra SR označila ako protiprávnu nečinnosť v procese transformácie a vyzvala na konanie a zastavenie prieťahov,“ uvádza sa v stanovisku SAV. Prokuratúra podľa akadémie zároveň konštatovala viacnásobné porušenie práv SAV, porušenie základných princípov dobrej správy, okrem iného princíp rovnosti, nestrannosti, právnej istoty a úzkej súčinnosti s účastníkmi konania.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe