Jednou vetou

Šéf slovenskej diplomacie M. Lajčák odovzdal predsedníctvo v OBSE Albánsku

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák počas zasadnutia Ministerskej rady OBSE v Bratislave 5. decembra 2019. Predsedníctvo OBSE vyvrcholí vo štvrtok (5. 12.) a v piatok (6. 12.) na v poradí 26. zasadnutí ministerskej rady, kde sa zídu predstavitelia 57 účastníckych a 11 partnerských štátov OBSE, ktorí budú hodnotiť činnosť organizácie za uplynulý rok. FOTO TASR - Martin Baumann
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (Smer-SD) v piatok zakončil dvojdňové 26. zasadnutie Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Bratislave, ktoré bolo vyvrcholením ročného predsedníctva Slovenska v tejto medzinárodnej organizácii. Predsednícke žezlo si za svoju krajinu od Slovenska symbolicky prevzal albánsky premiér Edi Rama.

FOTO: Lajčák: Počas predsedníctva SR v OBSE došlo k politickému pokroku na Ukrajine

„Som rád, že môžeme uzavrieť túto ministerskú radu s vedomím, že politické zastúpenie OBSE v teréne je bezpečné,“ povedal Lajčák na margo vymenovania novej špeciálnej predstaviteľky OBSE pre Ukrajinu švajčiarskej diplomatky Heidi Grauovej.

„Naše predsedníctvo sa, samozrejme, zaväzuje akýmkoľvek spôsobom podporovať Albánsko, nadchádzajúcu predsedajúcu krajinu,“ povedal Lajčák. Piatkové rokovania Ministerskej rady OBSE už namiesto šéfa slovenskej diplomacie viedol jeho albánsky partner Gent Cakaj.

„Máme všetko, čo potrebujeme,“ zhodnotil Lajčák aktuálny stav OBSE. „Máme terénne misie s jedinečnými kapacitami a inšpiratívnymi výsledkami. Máme silný súbor nástrojov postavený pre naše hlavné oblasti práce. A máme komplexný prístup k bezpečnosti, ktorý zahŕňa ľudské práva, rodovú rovnosť a právny štát.“ A preto podľa Lajčáka „čo nie je pokazené, netreba opravovať“.

ÚS rozhodne o návrhu pozastaviť účinnosť moratória na prieskumy bezodkladne

Čo však podľa končiaceho predsedu OBSE chýba je „slávna politická vôľa“. Bez nej „budeme stále chodiť v kruhoch“. Lajčák znova zopakoval, že partneri mu vyjadrili „silnú podporu myšlienke“ znova sa prihlásiť k zmyslu organizácie ukotvenému v roku 1975.

Na margo budúcich výziev Lajčák priznal, že i keď organizácia funguje, „máme vážne problémy“.

„Pretože pred nami môžu byť bezprecedentné výzvy. Spomenuli ste rôzne megatrendy, ktoré by mohli zmeniť naše regionálne prostredie. Od hromadnej migrácie a zmeny podnebia až po kybernetické hrozby a vývoj umelej inteligencie,“ povedal minister.

Podľa Lajčáka je však práve toto dôvod pre „kooperatívnu bezpečnosť“ a spoločné riešenia budú omnoho dôležitejšie, než kedykoľvek predtým.

Do slovenskej metropoly zavítalo na zasadnutie Ministerskej rady OBSE vo štvrtok (5. 12.) a piatok takmer 40 ministrov a 13 štátnych tajomníkov rezortov diplomacie a viac ako 1500 delegátov.

Pellegrini sa stretne s pápežom Františkom

Albánsko sa oficiálne ujme svojho predsedníctva v OBSE v januári 2020. Po Albánsku to potom budú Švédsko a Poľsko.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky