Jednou vetou

Šéf ŠtB Alojz Lorenc si obzeral pomôcky pre gazdinky

V dobrej forme na nákupoch v Bratislave - Alojz Lorenc, bývalý šéf ŠtB, 8. 2. 2018

foto: hlavné.sk

Vo výbornej forme sme zachytili posledného šéfa ŠtB Alojza Lorenca (78) ako sa takmer bez povšimnutia prechádza v jednom z bratislavských nákupných centier. Vo výklade ho zaujali kuchynské potreby pre gazdinky.

Upravený pán v elegantnom kabáte, v jednej ruke nesie veci z čistiarne a vykračuje si uličkami medzi obchodnými výkladmi. Pohľad, na ktorý pri výške našich dôchodkov nie sme na Slovensku zvyknutí. 78–ročný Lorenc však vyzerá byť vo výbornej kondícii.

Jeho zrak zaujme výklad s plastovými nádobami, naberačkami, pohárikmi, strúhadlo, či metlička na šľahanie. Lorenc je pritom známy úplne inými záľubami. Pred 1989 šéfoval komunistickej tajnej službe a svoju pozornosť venoval skôr špehovaniu a vypočúvaniu režimu nepohodlných osôb. On sám priznal kontakty na vysokých predstaviteľov KGB. Pred dvomi rokmi sa nechal počuť, že ŠtB nebola zločineckou organizáciou.

Lorenc sa na rozdiel od niektorých svojich bývalých kolegov súdených v Českej republike vážnejšiemu trestu vyhol a roky si užíva pokojný dôchodok. „Po roku 1993, keď sa stal občanom SR už nebol povinný dostaviť sa pred súd do Prahy. V tej istej veci bol síce na Slovensku súdený pred najvyšším vojenským súdom v Trenčíne, ale podľa výkladu vtedajšieho trestného zákona pri ukladaní trestu bola jeho spoločenská nebezpečnosť znížená, pretože tu bolo menej poškodených ľudí a svedkov ako v ČR, čo ho v podstate zachránilo pred trestom a dostal iba podmienku.“ uviedol historik Ľubomír Morbacher, ktorý sa venuje zločinom komunistického režimu.

Alojz Lorenc po Nežnej revolúcii dlhé roky spolupracoval s finančnou spoločnosťou Penta a figuroval v niekoľkých spoločnostiach. Aktuálne sa jeho meno objavuje v spoločnosti RISC Consulting s.r.o. v ktorej je jediným spoločníkom a konateľom. Podľa údajov z finstat.sk mala táto spoločnosť v roku 2016 tržby vo výške 10 686. Generálporučík Lorenc sa však určite sťažovať nemôže. Okrem príjmu z podnikania má aj krásny výsluhový dôchodok.

Podľa medializovaných informácií bol Lorenc v apríli 1990 zatknutý a vzatý do väzby, kde strávil 11 mesiacov. Tesne pred rozpadom federácie bol odsúdený na 4 roky väzenia za nezákonné zatýkanie a šikanovanie približne 300 odporcov komunistického režimu. Keďže ho však súdil český súd, po vzniku Slovenskej republiky Lorenc ako slovenský občan odmietol do väzenia nastúpiť. Na Slovensku súdny proces obnovili a v roku 2002 bol odsúdený na 15 mesiacov podmienečne s odkladom na tri roky.

Šéf ŠtB Alojz Lorenc si v nákupnom centre obzeral pomôcky pre gazdinky | foto: hlavné.sk
Bývalý šéf ŠtB Alojz Lorenc, Bratislava 8. 2. 2018 | foto: hlavné.sk

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu