Jednou vetou

Šefčovič je pripravený zúročiť doterajšie skúsenosti z európskej politiky

Maroš Šefčovič

foto: TASR

Rozhodnutie o nominácii na post predsedu Európskej komisie (EK) je plne v rukách lídrov krajín EÚ v komunikácii s Európskym parlamentom. Pre TASR to uviedol súčasný podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý je však pripravený zúročiť všetky svoje doterajšie skúsenosti z európskej politiky. Šefčovič sa spomína ako možný nominant Vyšehradskej štvorky (V4) na post predsedu EK.

„Ak sa moje meno spomína v súvislosti s nomináciou na najvyššie posty, je to pre mňa pocta a výraz ocenenia doterajších výsledkov v rámci súčasného aj predošlých portfólií, pričom vždy som dával dôraz na porozumenie a komunikáciu so všetkými členskými krajinami,“ zdôraznil Šefčovič.

Váži si dlhodobú podporu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorú mu prejavil aj v kontaktoch s predstaviteľmi EÚ v Bruseli. Zároveň si hlboko cení i podporu, ktorú cíti od partnerov z Vyšehradskej štvorky. Podpora V4 vzhľadom na to, že jej lídri reprezentujú rôzne politické skupiny na úrovni EÚ, podľa neho podčiarkuje aj nadstraníckosť výberu a prioritné zohľadnenie skúseností a výsledkov.

Kandidátom V4 na post predsedu EK by mal byť Maroš Šefčovič

„Som pripravený zúročiť všetky doterajšie skúsenosti z európskej politiky v prospech toho, aby Slovensko, aj celý náš región, boli silno a dôstojne zastúpené v európskych inštitúciách po europarlamentných voľbách,“ konštatoval.

Maroš Šefčovič je údajne spoločným kandidátom krajín V4 na post predsedu EK. Informoval o tom v utorok český denník Hospodářské noviny (HN) s odvolaním sa na zdroje z okolia českého premiéra Andreja Babiša a EK.

Poprední predstavitelia EÚ sa stretnú v utorok na mimoriadnom summite, kde budú diskutovať o výsledkoch volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa konali v dňoch 23. – 26. mája. Mali by hovoriť aj o najvhodnejších kandidátoch na post predsedu EK.

Šefčovič by chcel naďalej pôsobiť ako podpredseda v EK

Šefčovičove šance môže zvýšiť výsledok volieb do EP, ktorého zloženie bude výrazne rozdrobenejšie než doteraz.

Kandidátov na predsedu EK navrhujú lídri členských štátov, ktorí musia vziať do úvahy výsledky volieb, a o ich návrhu hlasuje Európsky parlament. Krajiny V4 by preto museli pre Šefčoviča získať podporu aj mimo tohto regiónu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky