Jednou vetou

Šefčovič má záujem o post lídra sociálnych demokratov v eurovoľbách v roku 2019

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič v pondelok v Bratislave pripustil, že má záujem stať sa volebným kandidátom európskej sociálnej demokracie na post predsedu exekutívy EÚ v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu.

Šefčovič to potvrdil na Európskom jadrovom fóre v Bratislave po predošlom stretnutí so zástupcami sociálno-demokratických strán z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Bulharska.

Európsky parlament trvá na tom, aby veľké európske politické rodiny išli do eurovolieb v máji 2019 s jasnými volebnými lídrami na ich kandidátke. Líder víťaznej politickej skupiny vo voľbách do EP by sa následne mal stať budúcim šéfom Európskej komisie.

KULEHA: Boj o prezidenta – čo poviete na tieto „postavičky“?

Európska ľudová strana (EPP) už v apríli rozbehla proces zostavovania straníckych nominácií a svojho kandidáta predstaví v novembri na kongrese strany v Helsinkách. Podľa kuloárnych informácií by ním mohol byť vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

Podobný proces výberu kandidátov do akýchsi „primárok“ čaká aj tábor sociálnej demokracie, druhej najväčšej paneurópskej politickej rodiny. V priebehu júna sa strany združené v rám Strany európskych socialistov (PES) majú dohodnúť na spôsobe nominácií aj na príslušných kritériách. Mali by stanoviť, koľko strán musí podporiť niektorého z kandidátov v súboji o volebného lídra sociálnych demokratov.

Na dostavbe jadrových blokov v Mochovciach bude kontrolný deň

Šefčovič priznal, že zvažuje, že by išiel do tohto súboja za región strednej a východnej Európy. Spresnil, že v pondelok dostal priamu ponuku od sociálnych demokratov z Českej republiky, čo podporili aj ich slovenskí partneri; priaznivé reakcie má aj od ďalších krajín strednej a východnej Európy.

„Ide o dlhodobý proces. Momentálne sa vyjasňujú pravidlá, na základe akých procesov sa budú nominovať kandidáti a potom v priebehu jesene sa zrejme na dvoch kongresoch uskutoční posúdenie kandidátov, ktorí predložia svoje vízie o EÚ,“ opísal situáciu.

Slováci nemajú záujem o eurovoľby, ukázal to Eurobarometer

„Určite sa budem uchádzať o podporu sociálno-demokratických strán vo všetkých krajinách EÚ a urobím maximum pre to, aby som využil tento proces a do témy budúceho pôsobenia Európskej komisie vniesol otázky, ktoré považujem za kľúčové pre úspešné fungovanie EÚ v budúcom desaťročí,“ povedal slovenský eurokomisár, ktorý je služobne najstarším a najskúsenejším členom exekutívy EÚ.

Za priority považuje silnejší dôraz na rozvoj európskeho priemyslu a presadzovanie obchodných záujmov EÚ vo svete. Podľa neho je tu však aj veľká príležitosť na ďalšie stieranie rozdielov medzi staršími a novšími členskými krajinami Únie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky