Jednou vetou

Senát Najvyššieho súdu SR rozhoduje v kauze nástenkového tendra

Exminister výstavby za SNS Marián Janušek

foto: TASR

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR vo štvrtok rozhoduje v kauze nástenkového tendra, pre ktorú boli minulý rok v októbri neprávoplatne odsúdení bývalí ministri výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Marián Janušek a Igor Štefanov.

Zmenky týkajúce sa TV Markíza nie sú autentické, ukázal znalecký posudok

Na štvrtkovom verejnom zasadnutí na NS SR sa nezúčastňuje ani Marián Janušek, a ani Igor Štefanov. Obaja súhlasili, aby sa konalo v ich neprítomnosti. Na zasadnutí sa však zúčastňujú traja ďalší obžalovaní, ktorých prvostupňový súd v tejto kauze minulý rok v októbri spod obžaloby oslobodil. Predvolaná je na štvrtok aj jedna znalkyňa.

V prípade, že by senát NS SR exministrov vo štvrtok právoplatne odsúdil, boli by to prví ministri v histórii SR, ktorí by išli za mreže. Krajský súd v Bratislave minulý rok definitívne oslobodil bývalého ministra školstva Lászloá Szigetiho spod obžaloby z trestného činu subvenčného podvodu. Na Okresnom súde Bratislava I aktuálne zase prebieha hlavného pojednávanie s exministrom vnútra Gustávom Krajčím, ktorý figuruje ako hlavný obžalovaný v kauze zmareného referenda. V tomto prípade sa koná po minuloročnom zrušení Mečiarových amnestií.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku 18. októbra 2017 odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody exministrov Janušeka a Štefanova Zvyšných troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil.

V prípade nástenkového tendra padli dlhoročné tresty

Bývalému ministrovi výstavby Janušekovi súd uložil trest odňatia slobody v dĺžke trvania 12 rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov. Jeho nástupcovi na poste ministra Štefanovovi súd vymeral trest odňatia slobody v dĺžke trvania deväť rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov.

„V procese hodnotenia dôkazov súd dospel k záveru, že sa skutok stal,“ uviedla vtedy predsedníčka senátu ŠTS. Podľa súdu obžalovaní exministri Janušek a Štefanov nezabezpečili zverejnenie výzvy ohľadom verejného obstarávania v masovokomunikačných prostriedkoch, čím znemožnili účasť na zákazke ďalším záujemcom. Výzva podľa súdu visela na chodbe ministerstva len štyri dni v máji 2007. „Konali v rozpore s princípom transparentnosti,“ poznamenala sudkyňa.

Exminister Janušek sa podľa súdu dopustil trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Jeho nástupca Štefanov trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Bašternáka vyšetrujú v ďalších troch veciach, potvrdila Saková

Janušek s rozsudkom súdu spokojný nebol. Zodpovednosť však necíti, na ministerstve výstavby sa podľa neho pracovalo dobre. „Verím, že keď sa odvoláme, ten rozsudok bude zrušený,“ povedal v októbri minulého roka Janušek. „Tu podľa môjho názoru ide o to, aby minister bol zavretý. Tu ide o to, že Slovenská republika veľmi správne bojuje proti korupcii, za transparentnosť, a toto je výsledok toho, treba niekoho zavrieť, aby sa mohlo poukazovať, ako Slovenská republika bojuje proti korupcii,“ povedal Janušk

Zvyšných troch obžalovaných Zdenku K., Radoslava B. a Tomáša L. spod obžaloby súd oslobodil, keďže „nebolo dokázané, že skutok spáchali“. Voči verdiktu sa odvolala prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a aj neprávoplatne odsúdení exministri.

Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri za SNS Janušek a neskôr jeho nástupca Štefanov

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky