Jednou vetou

Sesterským odborom sa nepáči spôsob zvyšovania miezd, podľa MZ je spravodlivý

Ilustračné foto

Foto: TASR

Odborovému združeniu sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) sa nepáči kľúč zvyšovania miezd zdravotníckym pracovníkom, ku ktorým má prísť od nového roka.

Koeficienty zvyšovania považujú za „nerovnomerné“ a „nespravodlivé“. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR je na plánované zvyšovanie hrdé.

Predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká mieni, že „aj pri zvyšovaní miezd vzdelanie sestier a pôrodných asistentiek je dehonestované, sesterský stav je degradovaný a sestry diskriminované voči niektorým iným zdravotníckym povolaniam“.

MV SR: Okrem zvýšenia platov dostanú zamestnanci týždeň voľna navyše

Podľa Kaveckej nebude platiť ministerstvom avizované desaťpercentné zvýšenie. „Napríklad, zdravotníckym záchranárom bol koeficient zvýšený až o 29,6 percenta, sanitárom o 15,78 percenta a zubným technikom o 18,67 až 22,07 percenta,“ priblížila Kavecká, pričom podotkla, že nespravodlivé koeficienty zdravotníckych pracovníkov len „rozoštvávajú“.

Ministerstvo reagovalo na tvrdenia odboru sestier s tým, že spravodlivé ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov je preň „kľúčovým a veľmi podstatným rozmerom“.

„Sme práve hrdí na to, že od nového roku sa nám podarilo vyrokovať zvýšenie platov o desať percent pre približne 20 nelekárskych povolaní a teší nás, že si na výplatnej páske zaslúžene prilepšia. Odvádzajú v sektore zdravotníctva nenahraditeľnú prácu pri pacientovi, a preto prilepšenie na výplatnej páske je plne zaslúžené,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

MOSR navrhuje obstarať bojové obrnené vozidlá 4×4 medzinárodnou verejnou súťažou

Rezort taktiež tvrdí, že v prípade sestier a pôrodných asistentiek „ide o segment, ktorému venuje maximálnu pozornosť“.

Podľa Eliášovej systematicky riešia problematiku, ktorá sa týka tejto kategórie zdravotníckych pracovníkov. Pripomenula, že sestrám sa zvýšila mzda, pretože MZ SR pristúpilo k zvýšeniu koeficientu pre sestry s pokročilou praxou.

„Vďaka legislatíve majú od tohto roka garantovaný 1-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve vypočítanej Štatistickým úradom SR dva roky spätne,“ informovala.

Prezidentské voľby: Hľadá sa spoločný kandidát pravice

Ministerstvo dodalo, že platy sestier sa v súčasnosti každoročne upravujú na základe tzv. mzdového automatu, pričom mzdy sestier v posledných rokoch rástli rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve.

Priemerná mzda sestier v nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR bola v prvom až treťom štvrťroku 2018 na úrovni 1188 eur.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky