Jednou vetou

SHMÚ varuje pred vetrom, snežením či snehovými jazykmi na veľkej časti SR

Ilustračné foto

foto: TASR

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred vetrom v nížinách i na horách, snežením aj pred snehovými jazykmi na veľkej časti územia Slovenska. V tejto súvislosti vydal výstrahy. Informuje o tom na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí od pondelka popoludnia až do utorka (12.2.) večera  pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj. „Miestami, najmä v denných hodinách, sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 až 70 kilometrov za hodinu. Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ upozorňujú meteorológovia.

Rok 2018 bol výnimočný počtom teplých období, padli viaceré rekordy

Obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja budú musieť zvýšiť ostražitosť v súvislosti s výstrahou prvého stupňa pred snežením. Snehové jazyky a záveje by sa v týchto krajoch mali vyskytovať od 18.00 hod. Podľa SHMÚ predstavuje tvorba snehových jazykov a závejov potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity.  Na ich tvorbu upozorňuje meteorologický ústav aj v Banskobytrickom a Trnavskom kraji.

Meteorológovia zdôrazňujú, že pozor si treba dávať aj na horách. Pre Banskobystrický, Prešovský a Žilinský kraj totiž od 15.00 hod platí výstraha prvého stupňa pred vetrom.  Nad pásmom lesa miestami SHMÚ očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. „Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ dodáva SHMÚ.

Môže vás zaujímať

Mestské kúpalisko v Poltári tento rok neotvoria