Jednou vetou

Silný vietor spôsobil v Bratislave spúšť, hasiči zaznamenali takmer 200 výjazdov

Ilustračné foto

TASR

Veterná smršť, ktorá sa vo štvrtok (10.8.) večer prehnala Bratislavou, spôsobila na cintorínoch a v areáli krematória v správe organizácie Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislavy mimoriadnu kalamitnú situáciu, ktorej odstraňovanie potrvá minimálne týždeň. TASR o tom informoval riaditeľ organizácie Radoslav Vavruš.

„Rozsah vzniknutých škôd na drevinách a cintorínskej architektúre je v štádiu zisťovania a posudzovania. Aj na základe výsledkov zhodnotenia prijme Marianum ďalšie opatrenia, ktoré môžu viesť až k uzatvoreniu krematória a cintorínov,“ podotkol riaditeľ.

Verejnosť žiada, aby vzniknutú situáciu rešpektovala a reálne hodnotila personálne a technické možnosti správcovskej organizácie pri odstraňovaní vzniknutých škôd.

Vietor s rýchlosťou 100 km/h

Západ Slovenska zasiahli vo štvrtok v noci silné búrky. Sprevádzal ich silný vietor, na bratislavskom letisku namerali rýchlosť v nárazoch 100 kilometrov za hodinu (km/h).

Najviac zásahov bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji, kde hasiči zasahovali pri 105 udalostiach. Hasiči odstraňovali najmä spadnuté stromy z ciest a osobných áut. Zasahovali aj pri spadnutých stĺpoch elektrického vedenia, telefónnych stĺpoch či strhnutých strechách.

V Malackách odtrhlo strechu

Silný vietor a búrka, ktoré sa prehnali západným Slovenskom, zapríčinili takmer 200 výjazdov hasičov. Najviac zásahov bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji, kde hasiči zasahovali pri 105 udalostiach. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Hasiči odstraňovali najmä spadnuté stromy z ciest a osobných áut, spadnutých stĺpov elektrického vedenia, telefónnych stĺpov a strhnutých striech. Niektoré cesty v okresoch Bratislavského kraja boli úplne neprejazdné.

„Vážna situácia bola v Malackách na Ceste Mládeže, kam boli hasiči v noci vyslaní k odtrhnutej streche na bytovom dome. Tá zostala visieť na rímse nad oboma vchodmi do bytovky, čím vážne ohrozovala obyvateľov. V súčinnosti s príslušníkmi polície bola vykonaná evakuácia všetkých 60 obyvateľov,“ priblížila Farkasová.

Hasiči v Trnavskom kraji zasahovali pre silný vietor a búrku 40-krát, a to najmä pri odstraňovaní popadaných stromov a spriechodňovaní neprejazdných ciest. V Trenčianskom kraji zasahovali hasiči 19-krát a v Nitrianskom kraji desaťkrát.

Množstvo domácností bolo bez energie

Silný vietor a búrka spôsobili na západnom Slovensku na viacerých miestach výpadky elektrickej energie. Najviac postihnutá bola oblasť Bratislavy, jej okolia a Záhoria. Poruchy stále odstraňujú. Prostredníctvom sociálnej siete o tom informuje spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE).

„Celkovo sme počas noci evidovali 160 000 zákazníkov bez elektrickej energie. Všetky pohotovostné zložky Západoslovenskej distribučnej (ZSD) sú v teréne,“ píše ZSE. Piatkové ráno bolo bez elektrickej energie približne 14 000 odberných miest. ZSE predpokladá, že v priebehu dňa bude väčšina porúch odstránená.

Informácie o aktuálnych poruchách nájde verejnosť na webovej stránke ZSD – zsdis.sk.

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe