Jednou vetou

Situáciu bývalých hasičov chceme riešiť čo najrýchlejšie, odpovedá MV a SP

Ilustračné foto

Foto: TASR

Ministerstvo vnútra (MV) SR a Sociálna poisťovňa (SP) chcú čo najrýchlejšie riešiť situáciu bývalých hasičov, ktorí pre stratu výsluhového dôchodku poberajú iba ten starobný v nízkych sumách. Potvrdili to oba rezorty v písomnom stanovisku.

MV a SP tvrdia, že momentálne čakajú na zjednocujúce stanovisko Najvyššieho súdu, na ktorý sa obrátila práve SP. „A podľa tohto stanoviska budeme pokračovať ďalej,“ povedala hovorkyňa MV Andrea Dobiášová.

„Vieme, že ide o nepríjemnú situáciu,“ povedal hovorca SP Peter Višváder s tým, že MV aj SP intenzívne rokujú. Višváder však upozornil, že problém ale nevznikol na strane Sociálnej poisťovne, a že „zastavenie výplaty zo strany rezortu vnútra nebolo so Sociálnou poisťovňou dopredu koordinované“.

OĽaNO kritizuje štát za prístup k hasičom, ktorým siahol na výsluhové dôchodky

„Sociálna poisťovňa môže postupovať len presne podľa príslušných zákonov, a to: v zmysle zásady uplatňovanej v práve sociálneho zabezpečenia, z dôvodu tej istej sociálnej udalosti a za to isté obdobie sa nevyplácajú dve dávky poistenia. Čiže pri žiadosti o starobný dôchodok si daná skupina hasičov musela vybrať, či chce, aby sa jej obdobie služby v HZ započítalo do výsluhového dôchodku alebo na účely starobného dôchodku,“ vysvetlil Višváder s tým, že každý prejavil svoju vôľu a podľa toho im bol vyplácaný starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne.

„A na krok ministerstva – zastavenie výplaty výsluhového dôchodku, nemohla a nemôže Sociálna poisťovňa reagovať automaticky bez zmeny legislatívy,“ vysvetlil Višváder. Dobiášová uvádza, že ministerstvo vnútra koná v tejto veci na základe dvoch totožných rozsudkov Najvyššieho súdu. „Napriek tomu rokujeme so Sociálnou poisťovňou, ktorá požiadala zjednocujúce stanovisko Najvyššieho súdu SR k tejto veci.“

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente