FS SR: Hlavným zodpovedným za (ne)preclievanie čínskeho textilu bol muž, ktorý na biznise s Čínou zbohatol

Druhý najvyšší muž FS SR v rokoch 2013 - 2014 Daniel Čech. Práve za jeho šéfovania colnej sekcii došlo k stámiliónovým únikom na cle. Foto: Finančná správa
Prezident Finančnej správy SR František Imrecze oznámil v stredu rezignáciu na svoj post. Nezvládol škandál okolo colných podvodov na Slovensku. Podľa správy OLAF má SR zaplatiť Európskej únii 300 miliónov eur za neodvedené clo za čínsky textil a obuv v rokoch 2013-2014. Kto bol v tomto čase generálnym riaditeľom Daňovej a colnej sekcie na Finančnej správe? Daniel Čech. Muž, ktorého rodina s čínskym tovarom vo veľkom obchodovala a obchoduje.

Škandál u Lajčáka: Funkcionár ministerstva šoféroval opitý

V rokoch 2013 – 2014 bol druhým najsilnejším mužom FS SR Daniel Čech. Pôsobil ako generálny riaditeľ  Colnej sekcie. Práve pod jeho vedením unikal podľa správy OLAF slovenským colníkom tovar z Číny. Slovensko má kvôli tomu dnes platiť Európskej únii stámilióny eur.

AKTUALIZOVANÉ: Imrecze končí na Finančnej správe

Mimoriadne zaujímavé je, že Daniel Čech nastúpil na Finančnú správu v júni 2012, najskôr do dočasnej služby ako kontrolór, aby sa o necelé dva týždne stal generálnym riaditeľom Sekcie daňovej a colnej sekcie a viceprezidentom FS SR.  Predošlé kariérne skúsenosti mal pred nástupom na tento významný post len a len z rodinného biznisu.

Viac ako 15 rokov pôsobil Daniel Čech v rodinnej firme MAKRO s.r.o., sídliacej v takzvanej čínskej štvrti Bratislavy medzi skladmi na Starej Vajnorskej, predávajúcej čínsky tovar, aby sa spomedzi čínskych skladov ako 35-ročný vyšvihol bez transparentného výberového konania na top pozíciu v štátnej správe.

Z veľkoobchodu z čínskej štvrte sa Daniel Čech vyšvihol na druhého najsilnejšieho muža Finančnej správy.

„Je to mimoriadne podozrivé. Z ulice na druhé miesto vo Finančnej správe? A Slovensko bude platiť  300 miliónov!“ vyhlásil poslanec SaS Jozef Rajtár.  Daniel Čech odišiel z FS SR ešte pred vypuknutím colného škandálu s čínskym tovarom. Podľa našich informácií ťažko niesol negatívnu medializáciu svojho mena.

Môže vás zaujímať

Výzvou pre Čaputovú bude jej správanie pred voľbami, tvrdí Tomáš