Jednou vetou

Škandál u Lajčáka: Funkcionár ministerstva šoféroval opitý

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák

foto: TASR

Policajná hliadka zastavila ešte v máji 2018 v Bratislave pri hoteli Albrecht luxusné auto. Vodič podľa policajtov "evidentne javil známky požitia alkoholu". A to ešte netušili ten úlovok - mal to byť vedúci kancelárie Generálneho tajomníka služobného úradu z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí - Lukáš L.

Nájdete nás aj na facebooku – pridajte sa

Lukáš L. jazdil 19. 5. 2018 po Bratislave v stave, ktorý za volant rozhodne nepatrí. Podľa policajtov bolo zrejmé, že pil alkohol. Pri kontrole sa však odmietol podrobiť dychovej skúške alebo orientačnej dychovej skúške, či lekárskemu vyšetreniu a odberu biologických látok za účelom detekcie návykových látok. Policajtov sa mal pýtať, či vedia kto on je?

Ombudsmanka: Štát umelo vytvára z detí dlžníkov

V júni 2018 odsúdil Okresný súd Bratislava 1 Lukáša L. na peňažný trest, ak by nezaplatil, putoval by na niekoľko mesiacov do väzenia.

„Obžalovaný sa uznáva vinným z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Za to sa odsudzuje na peňažný trest vo výške 3-tisíc eur, Súd ustanovuje náhradný trest odňatia slobody vo výmere 5 mesiacov,“  uvádza sa v rozsudku.

Máte pre nás tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk alebo kliknite sem

Ministerstvo zahraničných vecí reagovalo na otázky ohľadom Lukáša L. veľmi stručne: „Dotyčná osoba nie je zamestnancom MZVaEZ SR. Ministerstvo nie je oprávnené bez písomného súhlasu dotknutej osoby sa akokoľvek vyjadrovať ku skutočnostiam, ktoré s ňou súvisia,“ uviedol pre hlavne.sk hovorca ministerstva Boris Gandel.

Kto je vlastne Lukáš L.?

Pôsobil dlhé roky v rámci štátnych inštitúcií a hlavne na Ministerstve zahraničných vecí. Podľa našich zistení začínal v kancelárii NR SR, kde pôsobil v roku 2006 na odbore zahraničných vzťahov. V roku 2010 bol slovenským konzulom na veľvyslanectve SR v Poľsku.

Hádka pred parlamentom: Jeden komunista, druhý hajzel.

V roku 2014 organizoval napríklad významný 16.ročník Plesu Ministerstva. Pozná ho aj Zuzana Hlávková, ktorá opustila rezort kvôli kauze predraženého predsedníctva. „Lukáš L. dohadoval moje úvodné stretnutie s vtedy vedúcim služobného úradu ministerstva, pánom Sykorčinom po odchode z MZV v marci 2016, ktoré následne viedlo k stretnutiu s ministrom Lajčákom,“ spomína Zuzana Hlávková na ich spoločné stretnutie.

Len pre silné žalúdky. Hnus na vysokoškolských internátoch!

Ako sme zistili, Lukáš L. bol členom mnohých výberových komisií, keď ministerstvo nakupovalo tovar či služby v miliónových hodnotách. Lukáš L. bol ešte 19. 5. 2018, kedy ho policajti pristihli, vedúcim kancelárie Generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva zahraničných vecí Pavla Sýkorčina, čo je veľmi významná pozícia. Generálny tajomník, ktorému Lukáš L. robil vedúceho úradu,  je podľa zamestnancov akýsi hlavný manažér, ktorý má na starosti ľudské zdroje a financie. Vyššie sú už len štátni tajomníci a minister. Alkohol za volantom však zrejme spôsobil poriadny škrt v jeho ďalšej kariére. Ako sme zistili – zamestnancom rezortu diplomacie prestal byť Lukáš L. k 1. 9. 2018.

Škandál u Lajčáka II: Záhadné podnikanie opitého exfunkcionára

 

 

 

Môže vás zaujímať

Odsúdeného Mišenku zadržali v Rakúsku