Jednou vetou

Škandál u Lajčáka II: Záhadné podnikanie opitého exfunkcionára

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR

Nestratil sa! Nedávno sme informovali o tom, ako policajná hliadka zastavila ešte v máji 2018 luxusné auto. Vodič podľa policajtov "evidentne javil známky požitia alkoholu". Ako vysvitlo - šoféroval vtedajší vedúci kancelárie Generálneho tajomníka služobného úradu z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí - Lukáš L. Súd ho za túto jazdu odsúdil na peňažný trest a po rokoch stúpajúcej kariéry v diplomacii k 1. 9. 2018 pracovný pomer s Ministerstvom ukončil. Lenže, ako sa zdá, vzťahy len tak nepretrhnete!

Škandál u Lajčáka: Funkcionár ministerstva šoféroval opitý

Čo sme zistili? Lukáš L. sa  si založil firmu o.i. na sprostredkovanie zamestnania, odbornú či poradenskú činnosť. Rozhodol sa teda evidentne podnikať. Ako sa však zdá, štát mu je srdcu blízky aj naďalej, pretože ako súkromnú adresu uvádza byt patriaci pod Správu služieb diplomatického zboru (SSDZ) na Čmeľovci.

Výzva pre vás: Máme bezplatné školstvo, ale treba kúpiť učebnice

Kedysi tam býval aj expremiér Robert Fico. Štátne byty, ktoré Správa spravuje, sa dajú prenajať aj bežným ľuďom, avšak Správa služieb diplomatického zboru odmieta uviesť, koľko mesačne platí Lukáš L. za prenájom bytu v lukratívnej časti na bratislavských Palisádach, ktorý patrí štátu.

Bratislava je lepšia dedina. Porovnali sme čakárne na železniciach

„Pán L. uzatvoril nájomnú zmluvu ako fyzická osoba. Právne predpisy prísne chránia osobnostné práva fyzických osôb,“ uvádza sa v stanovisku SSDZ.

Lukáš L. má adresu na Čmeľovci, v minulosti tu býval aj expremiér R.Fico. Foto: Ján Petriska, hlavne.sk

Štátne priestory za neznámu cenu

Čo je zaujímavé, aj na podnikanie si vybral bývalý vysoký funkcionár ministerstva priestory, ktoré patria štátu, ale obhospodaruje ich SSDZ. Tentokrát ide o objekt bývalého poľského veľvyslanectva, takisto na Palisádach v Bratislave. Hoci ide o lukratívnu adresu a na pohľad nemalé priestory, Lukáša L. tam nenájdete.

„Nikto tam nechodí,“ uviedla pre hlavne.sk suseda firmy Lukáša L. Koľko za tieto priestory Správe platí? Opäť sme nepochodili. „Spoločnosť má na základe platnej zmluvy komerčne prenajatý nebytový priestor a 2 vonkajšie parkovacie miesta nachádzajúce sa pred budovou. Detaily sú súčasťou obchodného obchodného tajomstva, pretože predstavujú skutočnosti obchodnej povahy, majú materiálnu hodnotu a nie sú v obchodných kruhoch bežne dostupné. Práve z uvedeného dôvodu zákonodarca pre takéto prípady neustanovuje povinnosť zmluvy zverejňovať, ale len notifikovať.“ odpovedala pre hlavne.sk Kristína Droppová, vedúca kancelárie riaditeľa SSDZ.

A tak pri pohľade do Centrálneho registra zmlúv zistíte, že priestory na Palisádach má spoločnosť Lukáša L. v prenájme na takmer 3 roky, ale za koľko sa nedozviete. Svieti tam 0 eur.

V priestoroch bývalého veľvyslanectva Poľska má dnes aj sídlo firma Lukáša L. Foto: Ján Petriska, hlavne.sk

Odkazy nechávajte na Ministerstve

Lukáš L. sa po svojom prichytení s alkoholom za volantom zrejme neodtrhol úplne ani od Ministerstva zahraničných vecí, môžete mu  tam nechať odkaz. V kancelárii generálneho tajomníka služobného úradu Pavla Sýkorčina, kde Lukáš L. pôsobil, nám povedali: „ak mi necháte svoje číslo, on sa tu zastaví a keď bude chcieť nejako s Vami spolupracovať, alebo teda pomôcť, on sa Vám ozve.“ 

FS SR: Hlavným zodpovedným za (ne)preclievanie čínskeho textilu bol muž, ktorý na biznise s Čínou zbohatol

Ministerstvo zahraničných vecí dodnes nezaujalo k škandálu svojho vysokopostaveného zamestnanca žiadne stanovisko. Hovorca ministerstva Boris Gandel má konštatný postoj: „Ako som Vás už informoval, dotyčná osoba nie je zamestnancom MZVaEZ SR. Ministerstvo nie je oprávnené bez písomného súhlasu dotknutej osoby sa akokoľvek vyjadrovať ku skutočnostiam, ktoré s ňou súvisia.“

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra