Jednou vetou

Škandalózny kontrakt za miliardy eur. Gajdošovi odkazujú: Vysvetli to!

Zľava: minister obrany SR Peter Gajdoš a premiér Peter Pellegrini

autorská koláž hlavne.sk, TASR, lockheedmartin

Potom, ako sa prevalilo, že ministerstvo obrany podpísalo technické zmluvy k obstaraniu lietadiel F-16 predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) odkazuje ministrovi obrany Petrovi Gajdošovi (SNS), že ich môžu skartovať. Nákup totiž musí schváliť ministerstvo financií. Opozícia žiada okamžité vyvodenie zodpovedenosti a odchod ministra z funkcie. Opýtali sme sa koaličných poslancov, či má Gajdoš ešte ich dôveru.

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Premiér Peter Pelegrini sa v nedeľu poriadne rozhorčil nad informáciami, že ministerstvo obrany podpísalo zmluvy k nákupu nových stíhačiek. V zastúpení národného riaditeľa pre vyzbrojovanie Vladimíra Kavického podpísalo ministerstvo tri samostatné dohody o ponuke a prijatí tzv. Letter of Offer and Acceptance, ktoré sú potrebné pre pristúpenie k plneniu cez americký program FMS.

SÚŤAŽ: Poďte s nami na MEJDAN ROKU 2018 MICHAL DAVID!

„K podpisu môže dôjsť až po súhlase z ministerstva financií. Pýtal som sa, kde takéto schválenie už je, lebo ja som ho na stole ešte nevidel,“ vyhlasoval premiér Pellegrini s tým, že nech ministerstvo skartuje všetko čo má, lebo je to neplatné. Americké veľvyslanectvo v SR pre hlavne.sk uviedlo: „Vítame rozhodnutie slovenskej vlády o nákupe stíhačiek F-16 a akceptácii podpísaných Letters of Acceptance.“ Bodaj by nie. Hodnota nákupu: 1 miliarda 600 000 eur!

Druckerova súťaž na sanitky poriadne smrdí

Anton Hrnko | Zdroj: Facebook

Opýtali sme členov parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, ako vnímajú kroky ministerstva a vzniknutú situáciu. Gajdošov spolustraník a podpredseda SNS Anton Hrnko reagoval vyhýbavo:„Viete čo, ja sa k týmto veciam nebudem vyjadrovať, musíte ísť na Ministerstvo obrany, tam vám to vysvetlia, dobre?,“ uviedol Hrnko.

Pellegrini: Zmluvy na nákup stíhačiek sú neplatné, môžu ich skartovať

Andrej Hrnčiar | Zdroj: Facebook

Podpredseda Národnej rady a člen výboru Andrej Hrnčiar (Most-Híd) si chce počkať na ďalšie informácie. „Zachytil som stanovisko ministerstva, ale v tejto chvíli je predčasné sa vyjadrovať a počkajme si na vládu aj stanovisko branno-bezpečnostného výboru. Určite minister vysvetlí svoj postup,povedal Hrnčiar.

Exkluzívne: Máme zmluvu cez ktorú vyberali úplatky

Podpredseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Peter Šuca (SMER-SD) je prekvapený. „Mrzí ma, že neboli zachované dohody tak, ako boli odprezentované našim predsedom vlády s tým, že súhlas na kúpu stíhačiek mal byť komunikovaný s ministerstvom financií a odobrený vládou,“ vyjadril sa pre hlavne.sk Šuca.

Otázku rezignácie ministra Gajdoša politici zatiaľ neriešia. „Ťažko mi je k tomu zaujať zásadné stanovisko, či by mal odstúpiť, alebo nie. Počkajme na ministerstvo obrany a čo na to povie pán Gajdoš,“ reagoval Peter Šuca.

VIDEO: Kuba sa čoraz viac otvára svetu. Adios socializmus

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky