Jednou vetou

SKE žiada G. Gála, aby stiahol návrh zákona o zastavení starých exekúcií

Slovenská komora exekútorov

TASR

Slovenská komora exekútorov (SKE) žiada ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby stiahol z Národnej rady SR návrh zákona o zastavení starých exekúcií. Informovala o tom hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová. Komora upozorňuje, že navrhovaná legislatíva je neprijateľná, rezort podľa nej návrh predložil bez vedomia SKE. Exekútori sa tiež obávajú, že návrh môže byť protiústavný.


Nová legislatíva podľa exekútorov nepomáha dlžníkom, ktorí sa poctivo snažia splácať svoje záväzky a preferuje pomoc tým, ktorí ich z rôznych príčin nesplácajú. „Problémy ľudí, ktorí sa dostali do osobne nezvládnuteľnej finančnej situácie, dostatočne rieši aktuálna verzia osobných bankrotov, vďaka ktorým sa doteraz zastavilo už približne pol milióna exekúcií,“ uvádza sa vo vyhlásení Konferencie exekútorov, ktorý je najvyšším orgánu komory.

Krok ministerstva spravodlivosti, ktoré návrh zákona predložilo do vlády bez ukončeného rozporového konania a bez vedomia SKE ako jedinej reprezentantky exekútorského stavu, považujú exekútori za neférový. „Ak raz chce štát viesť svojich občanov k tomu, aby sa voči svojim záväzkom správali zodpovedne, musí tak urobiť predovšetkým on sám,“ pripomenuli vo vyhlásení.

Staré exekúcie by sa mali ukončiť, navrhuje vláda

Výška navrhovanej paušálnej odmeny podľa komory nezohľadňuje skutočné náklady, ktoré exekútori vynaložili na úkony v exekučnom konaní a sú násobne vyššie ako navrhovaný paušál. „Mnohé z týchto nákladov pritom išli priamo štátu za rôzne výpisy z registrov či iné poplatky. Ak štát žiadal exekútorov, aby vymáhali pohľadávky a garantoval im pritom konkrétne podmienky, ich spätné zrušenie je z právneho hľadiska retroaktívne a pohybuje sa na hrane ústavnosti,“ doplnili.

Komora upozorňuje občanov, že nová legislatíva ešte nie je účinná, nie je známa jej konečná podoba a jedinou cestou na skutočné vyriešenie svojich problémov je uhradiť všetky svoje podlžnosti.

BRATISLAVA: Hrčkov poradca v exekúcii

Konferencia exekútorov tiež zaviazala novozvolené prezídium, aby požiadalo nezávislú organizáciu o vypracovanie právnej analýzy návrhu zákona. „Ak nám analýza ukáže protiústavnosť zákona, sme pripravení sa brániť aj na Ústavnom súde Slovenskej republiky a nevylučujeme ani medzinárodné možnosti ochrany našich práv. V prípade nestiahnutia návrhu zákona predkladateľom budeme apelovať na poslancov Národnej rady SR a poskytovať im všetky potrebné argumenty, aby tento zákon zásadným spôsobom upravili,“ uvádza vyhlásenie.

Po oboznámení sa s prvými stanoviskami právnickej obce, významných zamestnávateľov i samosprávy považuje komora za zrejmé, že zákon nemá širokú podporu a naráža na významný nesúhlas mnohých zainteresovaných strán. „Preto ho považujeme za čisto politický a účelový krok pred blížiacimi sa európskymi i parlamentnými voľbami a za škodlivú právnu normu pre Slovensko,“ uzavrela SKE.

Môže vás zaujímať

Je pripravený zákon, na základe ktorého bude možné odoberať vysokoškolské tituly