Jednou vetou

Druhá šanca za nimi. Počet zvolených kandidátov na ústavných sudcov: 0

Robert Fico

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota, TASR

Znefunkční sa chod Ústavného súdu? Vypukne tu vládna kríza? Parlament presunul voľbu kandidátov na 17. hodinu. 9 z 13 sudcov ÚS SR končí v sobotu mandát a je vysoké riziko, že Ústavný súd bude nefunkčný. Nehovoriac o napätí na politickej scéne. Ústavnoprávny výbor odhlasoval, že dnešná voľba má byť opäť verejná, s opozíciou hlasovali aj členovia výboru za MOST-Híd a SNS. Čo môžeme očakávať, že sa stane?

Týmto sudcom končí funkčné obdobie!

18:55  Je povinnosťou parlamentu hľadať spôsob, ako čo najskôr zvoliť chýbajúcich kandidátov na ústavných sudcov, aby mohol Ústavný súd (ÚS) SR fungovať tak, ako to prikazuje ústava. V reakcii na voľbu kandidátov na ústavných sudcov v parlamente to vyhlásil prezident Andrej Kiska. Avizoval, že na budúci týždeň navštívi ústavný súd, kde oznámi postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie.

18:08 Parlament ani v 2. kole nezvolil žiadneho kandidáta na post ústavného súdu. Prítomných bolo 143 poslancov, 89 hlasovacích lístkov bolo odovzdaných právoplatne, 49 bolo neplatných a 5 hlasovacích lístkov sa nevrátilo späť.

PRIESKUM: Prejavili by sa hádky o ústavný súd na preferenciách? Takto by ste volili

17:50 Poslanec Smeru-SD Dušan Muňko hovorí, že hlasoval, prázdny lístok teda nevhodil. Zamýšľa sa nad tým, čo by bolo, keby ostatní koaliční partneri hlasovali s opozíciou, prečo by vtedy mali zostávať v koalícii.

17:45 Poslanec Ľubomír Vážny (SMER-SD) odovzdal prázdny hlasovací lístok. Tvdí, že nevie ako hlasovali iní poslanci, ale on nie je stotožnený s verejným hlasovaním. Predpokladá, že parlament nezvolí žiadneho kandidáta na post ústavného sudcu.

17:36 Hlasovanie sa skončilo, je vyhlásená prestávka počas ktorej sa hlasy sčítajú.

Fico berie konflikt vo vláde osobne, preto je vraj radikálnejší

17:20 Predseda Most-Híd Béla Bugár uviedol, že koalícia sa dohadovala na zvolení šiestich mien. Bugár zároveň potvrdil, že medzičasom zasadal poslanecký klub strany Smer-SD a nevie, či prišlo k nejakým zmenám.

17:05 Poslanci pristúpili k opakovanej verejnej voľbe ústavných sudcov. Verejnú voľbu vyhlásil predseda NR SR Andrej Danko.

16:00 Na podpore desiatich kandidátov sa zhodli opozičné strany SaS, OĽaNO, Sme rodina a viacerí nezaradení poslanci. Nechcú uch zatiaľ konkretizovať. „Opäť ukazujeme, že sme zodpovední, dnes máme širšiu dohodu štyroch politických zoskupení, dohodli sme sa na desiatich spoločných kandidátoch, ktorých budeme voliť,“ vyhlásil po spoločnom opozičnom rokovaní Igor Matovič (OĽANO).

14:40 Ústavný súd má provizórne riešenie situácie, ak by do soboty  nedošlo k vymenovaniu nových ústavných sudcov. Informovať o ňom bude, až keby k tejto situácii došlo. Informovala o tom  Ivana Vilinská z tlačového a informačného odboru Kancelárie ÚS SR.

14:34 Koalícia sa dohodla na šiestich menách kandidátov na ústavných sudcov. Podľa informácií z kuloárov by malo ísť o Kajetána Kičuru, Miloša Maďara, Ladislava Duditša, Michala Trubana, Evu Fulcovú a Ľuboša Szigetiho. Dohodu uzavreli vládne strany zatiaľ bez predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý bol na pohrebe matky bývalého šéfa SIS Jána Valka.

12:30 Popoludní sa spolu stretne aj opozícia: OĽaNO, SaS, SPOLU – občianska demokracia, Sme rodina – Boris Kollár a zástupcovia  nezávislých poslancov. Témou je rokovania o ústavných sudcoch.

Sviatok zaľúbených: Takto ho trávia prezidentskí kandidáti.

12:15  Ľubomír Vážny (SMER-SD) pripúšťa, že parlament v opakovanej voľbe zvolí niekoľkých kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. „Je to možné,“ odpovedal novinárom na otázku, či plénum zvolí aspoň niekoľkých kandidátov. Koaličné rokovania stále prebiehajú, Ľ. Vážny si myslí, že dohoda sa nájde. Nevylučuje však zároveň, že napokon sa predsa len nedohodnú.

11:55 Poslankyňa Veronika Remišová z OĽANO sa poriadne rozhorčila cez  facebook. „Povinnosťou parlamentu je vybrať 18 kandidátov na ústavných sudcov, a ústava vôbec nepredpokladá, že si parlament túto povinnosť nesplní. Celý tento chaos je prejavom mocenským záujmom niektorých ľudí, ktorí neváhajú pošliapavať ústavu a podkopávať základy nášho štátu len preto, aby mali na ústavnom súde sudcov, ktorí namiesto práv občanov budú chrániť práva korupčných politikov,“ napísala V. Remišová v značne dlhom statuse.

11:45 „Odloženie hlasovania voľby ústavných sudcov na 17:00 znamená len toľko, že vzájomným vydieraním sa koalícii zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu na spoločných kandidátoch, a teda na ovládnutie Ústavného súdu,“ uvádza sa v stanovisku SaS na margo odloženého hlasovania.

11:30 Nezaradený poslanec Martin Poliačik podal návrh, aby sa rokovanie uskutočnilo skôr.  „Pán predseda, ja dávam návrh, chápem, čo sa deje, aká je situácia, ale že by sme to dali na 15.30. Odôvodnenie: stále sme niektorí, ktorých naše manželky a manželia ešte majú rady a radi a dnes je Valentín, ja mám rezerváciu na 18.00,“ uviedol M. Poliačik. Na návrh predsedu NR SR A.Danka M. Poliačik návrh stiahol.

Boj o palác naberá na obrátkach. Šefčovič stále vedie, ale Mistríka už dobieha Čaputová.

11:05 Výber kandidátov na ústavných sudcov sa posúva na podvečer, na 17. hodinu. Návrh, za ktorý hlasovalo 77 poslancov NR SR, predložil poslanec SMER-SD Miroslav Číž. Proti bolo 62 poslancov.

10:55 11:10 „Keďže v koalícii potrebujeme viac priestoru na rokovania, dohodli sme sa, že posunieme hlasovanie na 17. hodinu,“ vyhlásil poslanec Erik Tomáš (SMER-SD) ešte pred hlasovaním parlamentu.

„Tajnosť voľby je zákonom demokracie,“ uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru Robert Madej s tým, že žiaľ, túto ústavnú požiadavku nerešpektujú ani koaliční partneri SMER-SD a nevie predvídať ako sa dnes zachovajú pri voľbe sudcov poslanci z jeho strany.

Tibor Bernaťák z SNS, ktorý predpoludním hlasoval vo výbore za verejnú voľbu uviedol, že nevidí dôvod, aby kvôli tomu padla vláda.

Predpoludním zvolala tlačovú besedu aj  ĽSNS, jej predseda Marián Kotleba vyhlásil, že sa dnes, na rozdiel od utorka, poslanci jeho strany na hlasovaní zúčastnia.  „Z dobre utajovaných zdrojov sme dostali informáciu, že Most má dnes spolupracovať so SaS a OĽANO, aby na Ústavný súd pretlačili liberálnych kandidátov,“ vyhlásil M. Kotleba.  Extrémistická ĽSNS chce vraj zabrániť, aby sa na Ústavný súd dostala liberálna degeneratívna agenda.

Akú sú možné scenáre podvečerného hlasovania?

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

1. Parlament nezvolí žiadneho kandidáta

Ústavný súd bude nefunkčný. Poslanci budú musieť nájsť riešenie, ako zachovať jeho chod do voľby nových sudcov.

Táto situácia môže do istej miery SMER-SD vyhovovať, lebo medzitým sa vymení prezident a ústavných sudcov nebude menovať Andrej Kiska. Robert Fico by tak mohol mať opäť šancu stať sa kandidátom na tento post.

2. Parlament zvolí troch až šiestich kandidátov, z ktorých prezident Andrej Kiska vymenuje aspoň troch za sudcov

Ústavný súd bude síce v oslabenej rozhodovacej pozícii, ale funkčný.

Na chod Ústavného súdu je potrebných najmenej 7 sudcov, štyria po odchode deviatich v sobotu ostávajú.  Platí aj varianta z predošlej možnosti, že situácia môže vyhovovať Robertovi Ficovi.

3. Parlament zvolí 18 kandidátov

Táto varianta je vysoko nepravdepodobná.

Parlament by zvolil 18 kandidátov, z ktorých by prezident Andrej Kiska vymenoval 9 nových ústavných sudcov, ktorí by zastávali svoje pozície nasledujúcich 12 rokov.

Všetkých ťahala za nos. Alena Zsuzsová vábila svoje obete na cudzie fotografie!

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky