Jednou vetou

Sledovali sme inauguráciu: Kiska odovzdal palác novej prezidentke Čaputovej

Zuzana Čaputová zložila prezidentský sľub a oficiálne sa ujala funkcie hlavy štátu. Na snímke so svojím predchodcom Andrejom Kiskom.

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Zvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu (15. 6.) zložila sľub na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR. V kresle hlavy štátu nahradi päť rokov úradujúceho Andreja Kisku. Zuzana Čaputová je prvou slovenskou prezidentkou, hlavu štátu pred ňou zastávali štyria muži - Michal Kováč, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska. Pri príležitosti inaugurácie sme priniesli online, v ktorom sme počas celého slávnostného dňa sledovali to najdôležitejšie.

20:26 – Práve prebieha posledný bod dnešného programu, slávnostná recepcia pri príležitosti inaugurácie. Končíme dnešný online, ďakujeme za pozornosť!

20:06 – Inauguračný prejav prezidentky SR Zuzany Čaputovej dal veľký dôraz na nádej, ľudskú dôstojnosť, otvorenosť, empatiu a kritický komentár, ktorý bolo treba počuť. Pre TASR to uviedla sociologička Zora Bútorová.

V prejave Zuzany Čaputovej zazneli podľa Bútorovej kritické komentáre k dnešnej situácii, ktoré bolo treba počuť. „Či už ide o korupciu, alebo ďalšie veci, ktoré ležia našim ľuďom na Slovensku veľmi na srdci, a keby to tam nebolo odznelo, tak by to nebolo v poriadku,“ uviedla Bútorová.

18:40 – V súvislosti s prvou ženou v prezidentskom paláci je zaujímavá štatistika Eurostatu, ktorá hovorí o podiele žien v EÚ. Ženy obsadili v rámci 28 krajín Európskej únie v roku 2018 tretinu miest v národných parlamentoch. V roku 2003 ich bola len pätina. Aká je štatistika na Slovensku? Dočítate sa tu>>>

18:31 – Bodku za dnešným slávnostným dňom dá recepcia v budove Slovenskej filharmónie, ktorá je plánovaná so začiatkom o 20:00.

18:25 – Zuzana Čaputová položila kyticu na hrob prezidenta Michala Kováča:

18:04 – Prezidentka Zuzana Čaputová sa cestou z Devína zastaví aj na Ondrejkom cintoríne, kde položí kyticu zosnulému prezidentovi Michalovi Kováčovi. Deň inaugurácie ukončí nová prezidentka SR slávnostnou recepciou v budove Slovenskej filharmónie, ktorá ma plánovaný začiatok o 20:00.

18:02 – Inaugurácii prezidentky SR Zuzany Čaputovej sa podrobne venujú české médiá. Drvivá väčšina českých spravodajských webov prevzala správu agentúry ČTK, ktorá podrobne opisuje program inagurácie a venuje sa jej inauguračnému prejavu. Viac sa dočítate tu >>>

17:55 – Prezidentka položila veniec pri pamätníku Brány slobody na Devín. Po akte kladenia venca sa Čaputová pozdravila so zástupcami Konfederácie politických väzňov.

17:50 – Zuzana Čaputová prichádza za potlesku k pamätníku Brány slobody na Devíne. „Je to veľmi dôležité miesto pre novodobú históriu Slovenska. Je dôležité, aby sme na neho pamätali. Tento rok bude 30. výročie pádu Železnej opony a zároveň si myslím, že netreba zabúdať na takéto momenty,“ povedala prezidentka na Devíne.

17:40 – Program prezidentky Zuzany Čaputovej sa napokon posunul približne o 50 minút, už o 17:00 mala klásť veniec pri pamätníku na Devíne, avšak na ten vyráža v týchto chvíľach. Cestou späť položí kyticu aj na hrob prezidenta Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne.

17:34 – Prezidentka SR Zuzana Čaputová ukázala podľa politologičky Anety Világi na svojej inaugurácii snahu predniesť štátnicky prejav. Ako vysvetlila pre TASR, snažila sa neprinášať kritiku bez vízie zmeny. Druhou hlavnou líniou, ktorú v prejave Világi rozoznala, bolo Čaputovej prihlásenie sa k predvolebným motívom kampane. „Opäť sa dotkla potreby rovnosti pred zákonom pre všetkých občanov, aby neboli niektorí protežovaní alebo nemali výsostné práva a neplatil pre nich zákon rovnako,“ ozrejmila politologička.

Maďarské médiá si všímajú inauguráciu prezidentky SR Zuzany Čaputovej

Klimatickú zmenu podľa nej Čaputová pomenovala ako tému, ktorej sa bude treba ďalej venovať. Ďalšou rozsiahlou oblasťou, ktorú si Világi v prejave všimla, bola sociálno-ekonomická nerovnosť v spoločnosti. Tá má vzbudzovať pocit frustrácie „a potom snahu v hneve podporiť drastickejšie alebo antisystémové riešenia“.

17:05 – Zuzana Čaputová sa už nachádza na Devíne. O chvíľu tu položí veniec k pamätníku Brána Slobody.

17:00 – „Teším sa na spoluprácu v prospech ľudí našej krásnej krajiny. Dnes som sa zúčastnila slávnostnej inaugurácie novej prezidentky Slovenskej republiky,“ uviedla ministerka vnútra Denisa Saková.

16:06 – Predseda hnutia Sme rodina a poslanec NR SR Boris Kollár si myslí, že novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová mala veľmi pekný prejav. „Je veľmi dôležité, aby bola prezidentkou pre všetkých Slovákov, nielen pre Progresívne Slovensko,“ uviedol Kollár pre TASR. Podľa Kollára Čaputová svojím prejavom nesklamala aj preto, že ju takto vnímal aj počas jej prezidentskej kampane. „Myslím si, že jej treba nechať čas, aby mohla dokázať, že to, čo nám povedala v prejave, aj naplní,“ dodáva Kollár.

16:00 – Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka verí, že Čaputová bude v politike otvárať aj témy, ktoré rezonovali počas jej kampane. Medzi nimi vyzdvihol spravodlivosť a ľudskú dôstojnosť. „Za mňa je kľúčové aj to, že bude obhajovať miesto Slovenska v Európskej únii, jasnú proeurópsku a proatlantickú orientáciu a som presvedčený, že bude veľká prezidentka,“ skonštatoval pre TASR.

Zaželal jej trpezlivosť, rozvahu a múdrosť. „Nebude to mať ľahké. Ale myslím si, že má presne tie vlastnosti aj osobnostné kvality, akoby vnútornú silu, že to zvládne a ani jej to nemusím želať,“ dodal. Podpredseda PS Ivan Štefunko jej okrem pokoja a rozvážnosti želá aj veľa múdrych rozhodnutí. „Ja viem, že to zvládne, lebo je presne taká, ako som hovoril – má plno rozvážnosti a múdrosti,“ povedal.

15:55 – „Viem, že Zuzana Čaputová bude skvelá prezidentka, že nám bude inšpiráciou a vzorom a že ukáže novú generáciu politiky, ktorá spája ľudí na Slovensku a vedie našu krajinu k lepšiemu. Slovensko môže byť vzorom aj pre Európu a svet – Zuzana ako prezidentka je toho dôkazom,“ uviedol predseda Progresívneho Slovenska Michal  Truban.

Poznamenal, že pred piatimi rokmi sa na inaugurácii stretol prvýkrát s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom. „Povedal som mu, že som veľmi rad, že bol zvolený – a to stále platí,“ dodal.

15:45 – Zuzana Čaputová hostí v Prezidentskom paláci seniorov na slávnostnom obede – Obedové menu tvoria okrem tofu mousse v uhorkovom kabátiku s kôprovým olejom a bezlepkovým pečivom aj tradičný slepačí vývar a grilované kuracie prsia Supréme so zemiakovým pyré a pečenou zeleninou, ako dezert čokoládová terina s lesným ovocím.

Z vínnej karty majú hostia na výber dva druhy bieleho suchého vína, a to Veltlínske zelené ročník 2015 alebo Silvaner Granit ročník 2017.

Prehliadka Čestnej stráže:

 

15:20 – Program slávnostného dňa pokračuje spomínaným obedom. V sobotný podvečer Čaputová položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na bratislavskom Devíne. Cestou z Devína položí kyticu aj na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča na bratislavskom Ondrejskom cintoríne. Deň inaugurácie ukončí nová prezidentka SR slávnostnou recepciou v budove Slovenskej filharmónie.

 

15:09 – Novú hlavu štátu vítali v Prezidentskom paláci desiatky ľudí. V úrade ju privítali potleskom.

Prezidentka si tiež pozrela prehliadku Čestnej stráže prezidentky SR. Čaputová bude následne hostiť viac ako 40 seniorov z domovov sociálnych služieb z celého Slovenska na slávnostnom obede v Prezidentskom paláci. Podávať sa budú tri chody a dezert. Cieľom obeda bude podľa slov Kancelárie prezidenta SR upriamiť pozornosť na dôležitú a zanedbávanú tému, akou je starostlivosť o starších obyvateľov a obyvateľky Slovenska.

14:57 – Bývalý prezident SR Andrej Kiska úradoval v sobotu v Prezidentskom paláci naposledy. Poobede symbolicky odovzdal palác novej hlave štátu Zuzane Čaputovej.

14:49 – Práve prebieha symbolické preberanie úradu – Andreja Kiska odovzdáva úrad novej prezidentke Zuzane Čaputovej. Slávnostnou prehliadkou víta čestná stráž prezidentku. Po prvý raz zaznie „pani prezidentka“.

14:43 – Bohoslužba v katedrále sv. Martina skončila. Program novej prezidentky bude pokračovať v Prezidentskom paláci. Symbolicky prevezme úrad od prezidenta Andreja Kisku. Prezidentku čaká tiež prehliadka Čestnej stráže.

14:37 – „Nech je vaše pôsobenie, čo najlepšie pre skutočné dobro ľudí,“ smeroval slová Zuzane Čaputovej na bohoslužbe šéf katolíckej Konferencie biskupov Stanislav Zvolenský. Povedal tiež, že sa budú „v dobe plnej konfliktov upierať na Čaputovú pohľady s nádejou, že zachová pokoj a bude rozoznávať, čo je skutočne podstatné a stanete sa dobrou prezidentkou Slovenskej republiky so srdcom otvoreným pre všetkých“ doplnil Zvolenský.

Podobné slová a priania novej prezidentke adresovali aj Ivan Eľko z Ekumenickej rady cirkví v SR či Igor Rintel z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR. Na bohoslužbe sa na pozvanie prezidentky zúčastnili zástupcovia všetkých registrovaných cirkví na Slovensku.

14:32 – Už počas ekumenickej bohoslužby v Dóme sv. Martina sa pred prezidentský palác nahrnuli ľudia. Podľa oficiálneho programu tu malo o 14:30 prebiehať symbolické preberanie úradu a prehliadka čestnej stráže.

14:28 – Policajné zložky a ochranka prezidentky počas ekumenickej bohoslužby v Dóme sv. Martina:

13:55 – Predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára teší, že prezidentka SR Zuzana Čaputová neprichádza s čiernymi okuliarmi. Praje jej úspešné napĺňanie mandátu a aby bola prezidentkou všetkých občanov vrátane menšín. „Čo odznelo, tomu nemám čo vyčítať. Prezidentka sa nevyhla oblastiam, v ktorých sa nám darí. Veď Slovensko nie je čiernou dierou Európy. Máme byť na čo hrdí a máme o tom hovoriť na rôznych fórach,“ povedal Bugár po inauguračnom prejave prezidentky.

13:50 – Podpredseda SNS Jaroslav Paška drží prezidentke SR Zuzane Čaputovej palce, aby sa naplnili pozitívne ciele, ktoré si stanovila. Jej inauguračný prejav vníma ako ambiciózny a ústretový. „S veľkým cieľom dosiahnuť isté zmierenie v spoločnosti a záujem vytvárať podmienky na to, aby sa komunikácia venovala viac problémom každodenného života a menej roztržkám. Uvidíme, do akej miery bude pani prezidentka schopná naplniť svoje ciele a či sa jej podarí aspoň čiastočne priblížiť sa k tomu, čo si vytýčila,“ doplnil.

Zdôraznil potrebu hľadania porozumenia a trpezlivosti. „Aby sme boli schopní posúvať Slovensko dopredu a predchádzali sporom. Držím pani prezidentke palce, aby sa jej pozitívne ciele splnili,“ uzavrel.

13:45 – Bohoslužbu vedie arcibiskup a predseda katolíckej Konferencie biskupov Stanislav Zvolenský. Prihovorí sa aj Ivan Eľko z Ekumenickej rady cirkví SR a Igor Rintel z Ústredného zväzu náboženských obcí v SR a mnohí ďalší. Nová prezidentka sa rozhodla pozvať všetkých zástupcov registrovaných cirkví Slovenska.

13:42 – Podpredseda vlády Richard Raši želá prezidentke SR Zuzane Čaputovej, aby ani na chvíľu nezabudla, že reprezentuje všetkých občanov Slovenska. „Želám Vám veľa dobrých rozhodnutí v prospech Slovenska a nás všetkých, ktorí v tejto krásnej krajine žijeme,“ doplnil na sociálnej sieti.

Jeho stranícky kolega Dušan Jarjabek ocenil prejav prezidentky, považuje ho za výborne napísaný. „Treba začať novú éru tak, ako to mala pani prezidentka napísané,“ povedal. Zdôraznil však, že Čaputová svoju politickú kariéru začína v paláci a nikto ju zatiaľ nepozná. Preto ju mieni hodnotiť až po čase. Varuje pred povrchnosťou.

13:34 – Začala sa ekumenická bohoslužba Te Deum.

13:28 – Zuzana Čaputová má už za sebou prvý rozhovor vo funkcii prezidentky SR. Rozhovor ponúkla pre RTVS. Zdôraznila v ňom, že nechce vládnuť, ale slúžiť ľuďom, práve s tým vstupovala do kampane. „Chcem, aby ma bolo cítiť a vidieť najmä na Slovensku,“ povedal prezidentka pre RTVS, dodala, že počas leta ju čakajú najmä zahraničné ceste, potom už chce cestovať po regiónoch na Slovensku.

13:25 – Arcibiskup Stanislav Zvolenský už privítal prezidentku Zuzanu Čaputovú pred Dómom sv. Martina.

13:23 – Zuzana Čaputová už prešla cez Panskú ulicu a v pozadí už vidno Dóm sv. Martina. Prezidentka podáva ruku takmer každému, kto jej ju z verejnosti ponúkne.

13:22 –  „Najviac ma zaujal apel na dôstojnosť života každého človeka a prísľub, že bude hlasom tých ľudí, ktorých nie je počuť. To sú dva hlavne ciele aj môjho pobytu v politike. Pekné slova zazneli a teraz nastáva čas na skutky,“ povedal predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič s tým, že jej drží palce. Prejav označil za hlboký a pekný.

13:20 – „Zdôraznila jednu dôležitú vec, a to je spájanie a súdržnosť krajiny,“ doplnila predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová s tým, že aj občania od Čaputovej očakávajú, že bude prezidentkou všetkých ľudí.

„Zároveň zdôraznila problémy a výzvy, ktoré pred Slovenskom stoja a je to výzva pre nás do budúcich parlamentných volieb, aby sme dokázali zostaviť vládu, ktorá tieto výzvy dokáže vyriešiť,“ skonštatovala.

13:15 – Naša stará známa pani Hruštíková zisťovala, či sa inaugurácie zúčastní aj starostka Fekišoviec. Ak vás jej odpoveď zaujíma, nájdete ju v najnovšej KULEHE tu >>>

13:10 – „Pani prezidentka opakovane povedala, že chce byť prezidentkou všetkých občanov Slovenska. Budeme sa na to tešiť. Ťažko prejavu čo vyčítať. Očakávame, že tieto milé a pekné slová budú čoskoro naplnené činmi a budeme sa na to tešiť,“ skonštatovala Natália Blahová z poslaneckého klubu SaS.

„Prejav bol primeraný, pekný. Bol to prejav, aký som od svojej prezidentky očakával,“ doplnil poslanec Národnej rady SR Peter Osuský (SaS). „Držíme jej palce pri výkone prezidentského mandátu a očakávame, že v zlomových chvíľach nesklame občanov SR,“ uvádza vo svojom stanovisku strana SaS na sociálnej sieti.

13:07 – Inauguračný prejav prezidentky Zuzany Čaputovej si môžete prečítať tu  >>>

13:00 – Čestná stráž a vojsko vzdalo hold novej prezidentke Slovenska.

12:56 – Prezidentka Zuzana Čaputová prichádza pre historickú budovu Slovenského národného divadla, spoločnosť jej robia dcéry. Začala prehliadka čestnej stráže a vojska Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

12:54 – Slovensko sedem  minúť bez prezidenta – Protokolista Špaček pre Markízu povedal, že počas inaugurácie nastala neočakávaná situácia. Slovensko totiž nemalo 7 minút prezidenta. Andrej Kiska ukončil svoju funkciu o 12.00 hodine. Práve v tomto momente mala Zuzana Čaputová zložiť svoj sľub. V tomto čase mal však svoj prejav predseda parlamentu Andrej Danko, čím jej zloženie sľubu znemožnil.

12:53 – Davy ľudí čakajú na novú prezidentku na Hviezdoslavovom námestí, kde má Zuzana Čaputová pozdraviť členov Čestnej stráže.

12:37 – Úvodná časť programu je za nami. Prezidentka prechádza ulicami Bratislavy do Dómu sv. Martina, kde sa bude konať ekumenická omša, ktorú bude celebrovať arcibiskup Stanislav Zvolenský.

12:31 – Predseda NR SR Andrej Danko ukončil slávnostnú schôdzu v Redute. Prezidentka Zuzana Čaputová odchádza a spolu s ňou aj čestná stráž.

12:29  – Čaputová svoj prejav ukončila slovom „Ďakujem.“, ktoré povedala v slovenčine, maďarčine, rusínčine a rómčine. „Ďakujem. Köszönöm. Ďakuju šumňi. Děkuji. Paľikerav.“

Pvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová skladá sľub predpísaný Ústavou SR do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivanovi Fiačanovi počas slávnostnej schôdze NR SR pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky SR Zuzany Čaputovej v budove Slovenskej filharmónie 15. júna 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

12:26 – „Podľa odhadov Svetovej banky by do roku 2050 mohli klimatické zmeny pri nezmenenom trende vyhnať z domovov až 143 miliónov ľudí. Proces globálnej zmeny klímy musíme spomaliť a zvrátiť, lebo v opačnom prípade to môže mať zásadné následky aj pre Slovensko.“ pripomenula prezidentka klimatické zmeny. Pripomeňme, že Čaputová vstúpil do verejného života kauzou Pezinskej skládky.

12:21 – “Ako je Európska únia naším životným a hodnotovým priestorom, Severoatlantická aliancia je naším obranným a bezpečnostným pilierom. Musíme ako krajina urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa tento priestor a jeho oporné piliere uchovali a posilňovali,” prezidentka sa tak prihlásila k hodnotám EÚ a NATO.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prejavu po zložení sľubu predpísaného Ústavou SR do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivanovi Fiačanovi na slávnostnej schôdzi NR SR v budove Slovenskej filharmónie 15. júna 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

12:19 – Čaputová v prejave spomenula aj minuloročné protesty. Vyzdvihla, že Slovensko zvláda dôležité protesty bez násilia, spomenula aj protesty po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, aj keď o vražde priamo nehovorila. “Boli volaním za prinavrátenie slušnosti do verejného života,” povedala prezidentka o protestoch.

12: 17 – Prezidentka SR Zuzana Čaputová nechce z úradu vládnuť, ale slúžiť ľuďom a Slovensku. Povedala to vo svojom inauguračnom prejave po tom, čo na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR zložila ústavou predpísaný sľub a ujala sa funkcie. Sľubuje, že bude slúžiť blahu slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Chce prispieť ku konštruktívnej spolupráci.

Na inaugurácii prezidentky Zuzany Čaputovej sa objavil aj exminister Peter Plavčan, ktorý skončil na poste člena vlády pred dvomi rokmi pre škandál s eurofondami. Momentálne je rektorom Vysokej školy v Sládkovičove | reprofoto TA3

12:15 – „Ponúkam odbornosť, ponúkam cit a zdravý aktivistický záujem. Ponúkam teda rozum, srdce a ruky. Zložením ústavného sľubu preberám všetky záväzky a povinnosti verejnej služby. Neprišla som vládnuť, prišla som slúžiť občanom, obyvateľom, Slovensku,“ povedala Čaputová vo svojom inauguračnom prejave.

12:11 – Zuzana Čaputová začala svoj inauguračný prejav.

12:08 – „Zložením sľubu sa Zuzana Čaputová ujíma funkcie prezidenta SR,“ vyhlásil predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Slovensko má novú hlavu štátu! V Redute znie slovenská hymna. Na Tyršovom nábreží v Bratislave vojaci do melódie slovenskej hymny vypálili salvy z diel na oslavu novej hlavy štátu.

12:06 – Zuzana Čaputová skladá Ústavou stanovený sľub. „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony,“ citovala Čaputová Ústavu SR. Ak by sľub odmietla, alebo by ho zložila s výhradou, nemohla by stáť na čele štátu.

12:05 – “Sláva víťazovi, česť porazeným,” povedal Danko o tom, že Čaputová získala viac ako milión hlasov. Pri svojom vystúpení Danko hovoril aj o internete „človek človeku sa opäť stáva vlkom“, povedal o komentároch na internete. Čaputovej poprial, aby pomohla ľuďom zachovať si ľudskosť.

11:57 – Predseda NR SR Andrej Danko otvoril slávnostnú schôdzu NR SR. Danko poďakoval dosluhujúcemu prezidentovi Kiskovi za jeho prácu na poste prezidenta. Pripomenul prezidentské voľby aj úlohy prezidenta SR. „Je veľmi dôležité, aby prezident konal iba podľa kompetencií jasne definovaných v ústave,“ povedal Danko.

11:53 – Za znenia piesne „Aká sa mi krásna“ od Eugena Suchoňa prichádza novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová.

11:44 – Inaugurácie sa zúčastnia aj bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič:

11:42 – Do Reduty dorazila už aj Zuzana Čaputová, pri jej príchode bolo okrem potlesku počuť aj kričanie pokriku „hanba, hanba“.

11:40 – V bratislavskej Redute sa už nachádza Andrej Kiska s manželkou, premiér Peter Pellegrini a predseda NR SR Andrej Danko.

11:35 – Podľa televízie Markíza stojí pre Redutou aj niekoľko odporcov Zuzany Čaputovej, na ulici bolo počuť niekoľko pokrikov proti jej osobe.

11:28 – V prezidentskom paláci doznieva slovenská hymna. Prezident Andrej Kiska opúšťa palác a presúva sa do Reduty.

11:18 – Zuzana Čaputová už má aj oficiálny program na budúci týždeň. V utorok príjme v prezidentskom paláci premiéra Petra Pellegriniho a predsedu NR SR Andreja Danka, vo štvrtok pôjde na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu, pričom dodrží tradíciu a navštívi Českú republiku. Na RTVS o tom informoval jej budúci hovorca Martin Strižinec.

11:17 – Odchod prezidenta Andreja Kisku z paláca:

11:15 – Andrej Kiska sa lúči s prezidentským palácom prehliadkou čestnej stráže.

11:06 – Na inauguráciu prezidentky prišiel aj kontroverzný neúspešný kandidát na prezidenta Martin Daňo.

Pre inauguráciu prezidentky sú v centre mesta dopravné obmedzenia

11:03 – Predseda strany Smer – SD Robert Fico blahoželá novozvolenej prezidentke SR Zuzane Čaputovej k dnešnej inaugurácii a nástupu do funkcie. Z dôvodu účasti na dlhodobo plánovanej súkromnej udalosti mimo Bratislavy (svadba) sa však nemôže osobne na sobotnej inaugurácii zúčastniť. Informovala o tom hovorkyňa strany Smer – SD Ľubica Končalová

11:00 – Vítame Vás pri online prenose pri príležitosti inaugurácie prezidentky SR Zuzany Čaputovej.


Program inaugurácie prezidentky SR Zuzany Čaputovej:

11.25 h – Odchod prezidenta SR Andreja Kisku Prehliadka Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky – Prezidentský palác

11.45 h – Slávnostná schôdza NR SR pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky SR – Slovenská filharmónia

12.40 h – Prehliadka jednotiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky – Peší presun do Katedrály sv. Martina – Hviezdoslavovo námestie

13.30 h – Bohoslužba slova Te Deum Katedrála sv. Martina

14.30 h – Symbolické odovzdanie úradu – Prehliadka Čestnej stráže prezidentky SR

15.00 h – Slávnostný obed podávaný prezidentkou SR – Prezidentský palác

17.00 h – Kladenie venca pri pamätníku Brána slobody – Devín

17.30 h – Položenie kytice na hrob prezidenta Michala Kováča – Ondrejský cintorín

20.00 h – Slávnostná recepcia pri príležitosti inaugurácie prezidentky Slovenskej republiky – Slovenská filharmónia, Bratislava

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky