Jednou vetou

Šufliarsky končí vo funkcii námestníka generálnej prokuratúry

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár reaguje na výzvu Igora Matoviča a SaS, aby odvolal prvého námestníka Generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho. Ten si mal vymeniť 430 sms správ v priebehu šiestich mesiacov v roku 2017 s podnikateľom Mariánom Kočnerom. Kočner je už niekoľko mesiacov vo väzbe kvôli obvineniu z falšovania zmeniek TV Markíza v hodnote 70 miliónov eur a čo je ešte šokujúcejšie - je obvinený z objednania vraždy novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Matovič a SaS žiadajú odvolanie Šufliarskeho, ten plánuje zverejniť sms konverzáciu s Kočnerom sám

Generálny prokurátor J. Čižnár a hovorkyňa A. Predajňová na vyhlásení k sms komunikácii medzi M.Kočnerom a P. Šufliarskym | foto: hlavne.sk

Druhý najsilnejší muž prokuratúry Peter Šufliarsky ešte včera reagoval na Igora Matoviča, ktorý chcel komunikáciu zverejniť tým, že svoju konverzáciu zverejní sám, novinári majú požiadať hovorkyňu a on udelí súhlas na zverejnenie. Hlavne.sk síce požiadalo, ale Peter Šufliarsky zatiaľ konverzáciu neposlal.

13:46 Igor Matovič včera uviedol, že kým je na Generálnej porkuratúre Čižnár a Šufliarsky, nebude tam poriadok. „Pokiaľ on bude v politike, tak nikdy sa nedostaneme na takú úroveň, aby sa tam, minimálne v parlamente jednalo slušne – to je môj odkaz jemu,“ uviedol J. Čižnár na margo toho na záver tlačovej besedy. Peter Šufliarsky podľa neho neodstúpil kvôli Matovičovi, lebo rozhovor s generálnym prokurátorom mali na včera naplánovaný dlhšiu dobu a nesúvisí s tým, „ako ma bojovník za práva ľudu Matovič začal vydierať,“ vyhlásil J. Čižnár.

Peter Šufliarsky | foto: TASR

13:41 „Pán Šufliarsky sa ku dňu 1.4 vzdáva funkcie prvého námestníka generálneho prokurátora. Ja som to prijal. Oceňujem tento postoj,“ uviedol J. Čižnár s tým, že si je istý, že Igor Matovič to bude prezentovať ako jeho úspech, hoci je to úplný nezmysel. „Ale nekazme mu radosť,“ povedal J. Čižnár.

13:40 „Ospravedlňujem sa pánovi Matovičovi, že som nestihol odvolať Petra Šufliarskeho hneď 10:20 včera,“ uviedol sarkasticky J. Čižnár a vysvetlil, že s P. Šufliarskym mal včera rozhovor.

13:35 „Pán Vanek nebol menovaný do funkcie námestníka generálneho prokurátora, bol poverený,“ uviedol J. Čižnár na margo zbavenia výkonu funkcie R. Vaneka po jeho konverzácii s A. Zsuzsovou a rozdiel medzi tým, že Vanek bol poverený a Šufliarsky vymenovaný do funkcie. „Ja musím spracovať kvalitný návrh a odôvodnenie pre Radu prokurátorov SR, ktorá k tomu zasadne a musí zaujať stanovisko a rozhodnúť. Takže sa ospravedlňujem pánovi Matovičovi, ktorý nepozná základné postupy, že sme to nestihli za jeden deň,“ uviedol sarkasticky J. Čižnár. Uviedol tiež, že Vanek nebol odvolaný z funkcie kvôli konverzácii s Alenou Zsuzsovou, ale za úplne iné veci. „To nebolo za to, že si s ňou písal, ale čo si písal. Neboli to veci týkajúce sa káuz,“ uviedol J. Čižnár s tým, že inak chápe, že „sme chlapi a s vekom nám to občas prepína“.

13:30 „Som presvedčený, že Igor Matovič nepodá trestné oznámenie,“ uviedol na margo údajných vyhrážok I. Matovičovi J. Čižnár. Matovič podľa generálneho prokurátora robí sám zo seba martýra, čo je úbohé.

Policajné razie: Je postavená diaľnica a cesty na odpadkoch?

13:25 Slovo má hovorkyňa Gen. prokuratúry Andrea Predajňová. „Môj služobný telefón je zverejnený na webovej stránke Generálnej prokuratúry. Včera na služobný mobil o 14.45 som prijala hovor. Bol to mužský hlas, predstavil sa priezviskom. Viete, ja som ten človek, ktorý posielal esemesky Igorovi Matovičovi a nie je to tak, ako to on na tlačovej konferencii hovoril,“ uviedol podľa A. Predajňovej muž. Následne poslal Andrei Predajňovej mail.  Muž sa predstavil ako Anton Železník. Igor Matovič podľa A. Železníka jeho 3 esemesky odprezentoval ako výhražné, hoci výhražné neboli.

13:20 „Včera rozhovor medzi mnou a prvým námestníkom prebehol. Všetci chcete počuť výsledok. Poviem vám ho na konci,“ vyhlásil J. Čižnár na margo očakávanej otázky – ako zareaguje na sms medzi P. Šufliarskym a M. Kočnerom. Jaromír Čižnár však upozornil, že Igor Matovič bude musieť vysvetľovať na prokuratúre svoje včerajšie vyjadrenia napríklad o špinavostiach Petra Šufliarskeho, ktoré „keď nepodpísal Šufliarsky, podpísal Čižnár“.

13:17 „Toto ja považujem za vydieranie. Mne nebude nikto diktovať dokedy mám koho odvolať,“ reaguje na Matovičovu požiadavku generálny prokurátor J. Čižnár.

13:15 „My vám potom poskytneme vyjadrenie človeka, ktorý sám tie sms, o ktorých hovoril ako o 3 výhražných sms, písal,“ vyhlásil J. Čižnár. Človek, ktorý sms písal, je vraj ochotný povedať to aj novinárom, hovorkyňa Generálnej prokuratúry poskytne na požiadanie jeho číslo, aby nikto nepodozrieval Gen. prokuratúru, že toho človeka našli sami. Až do včera bol pre prokuratúru muž neznámy. „V tomto prípade sa pán Matovič postavil do úlohy hrdinu, aj napriek tomu, že sa bojí. Smelý zajko sa báť nemusel a on to dobre vedel,“ povedal J.Čižnár. „Budíček, pán Matovič, to čo bolo včera povedané na tlačovke, nie je pravda,“ upozornil J. Čižnár I. Matoviča cez brífing. Generálny prokurátor upozornil, že I. Matovič polovicu tlačovej besedy „odhulákal“.  „Asi si myslí, že čím viac bude hulákať, tým viac pretaví svoje vízie na pravdu,“ uviedol J. Čižnár.

FOTO: Po čom zazerala Vaľová v parlamente? Kabelky to neboli

13:10 Generálny prokurátor uviedol, že až do včera považoval Igora Matoviča za slušného človeka. „Ja som v utorok absolvoval dlhodobo plánované, pravidelné a dôležité kontrolné vyšetrenia môjho zdravotného stavu. Ak niekto povie, že toto si vymýšľam, zrejme potrebuje vyšetrenie, ale v inom ústave. To bolo za čiarou,“ uviedol J. Čižnár. Matovič podľa neho na tlačovej besede zavádzal a krivo obviňoval. „A bohužiaľ, aj klamal,“ uviedol generálny prokurátor.

13:08 „Je to prvýkrát za 6 rokov, čo pán generálny prokurátor poskytne vyhlásenie bez toho, aby odpovedal na otázky,“ uviedla na úvod jeho hovorkyňa Andrea Predajňová. „Dnes nebude priestor na otázky, na budúci týždeň bude brífing,“ uviedla A. Predajňová.

13:05 Novinári už čakajú, čaká sa na generálneho prokurátora

Nový prezident: Odkedy bude chodiť s ochrankou za chrbtom?

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky