Jednou vetou

Hľadá sa šéf Úradu na ochranu whistleblowerov

Hľadá sa šéf Úradu na ochranu whistleblowerov

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

Kto bude na čele Úradu, ktorý ochráni whistleblowerov, teda ľudí, ktorí nahlásia trebárs korupčnú činnosť v štátnom úrade? V utorok začalo vypočúvanie kandidátov na post predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Dnes komisia vypočúvala 6 kandidátov, zajtra 5. Takto prebiehal prvý deň s kandidátmi.

Dajte mi čas, odkazuje Juraj Šeliga, ktorý končí v Slušnom Slovensku a ide do politiky

16:30 „Ten model je, dá sa na ňom pracovať, dôležité je, aby existovali kontrolné mechanizmy,“ reagoval D.Krošlák na otázku ako eliminovať korupciu na ministerstve životného prostredia. „Veľa vecí, to ako funguje, závisí od ľudského faktora,“ uviedol D. Krošlák, ktorý považuje za dôležité aby úrad oznamovania začal fungovať.

16:00 Prezentuje sa ústavný právnik Daniel Krošlák, prednášal aj na Univerzite v Los Angeles, na Paneurópskej vysokej škole. Publikuje v  medzinárodných vedeckých časopisoch, venuje sa téme whistleblowingu, to je aj dôvod, prečo sa hlási na post Úradu  na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

15:25 Doteraz sa T. Jackovi nestalo, že by mu niekto úplatok dával alebo on úplatok dával – odpovedal tak na otázku, či mal niekedy nejakú morálnu dilemu.

15:10 „Bolo to na strednej škole v Sučanoch a bola to situácia, kedy učitelia nedokážu učiť a dajú sa vám nabifľovať 100 strán,“ spomína na to, kedy odpisoval a tým pádom podvádzal T. Jacko.

15:00 Vznik Úradu je podľa Tomáša Jacka dobre načasovaný. „Z hľadiska základných pilierov – efektívnosť, dôveryhodnosť a viditeľnosť – budú rozhodovať o kvalite Úradu,“ myslí si T. Jacko, ktorý by presadzoval flexibilitu v rámci pracovných pozícií, lebo vie, že jeden človek zvládne 2 pracovné pozície.  Spolupracoval by s domácimi aj zahraničnými odborníkmi, Úrad pod jeho vedením by bol apolitický.

14:45 Prezentuje sa kandidát Tomáš Jacko. „Vychádza to z môjho základného presvedčenia, že je potrebné bojovať proti zlu,“ uviedol pri pomenovávaní motivácie uchádzať sa o tento post. „Za 6 rokov štúdia v zahraničí som nevidel jediného spolužiaka, čo by odpisoval, čo by sa na Slovensku nemohlo stať,“ uviedol s tým, že po návrate na Slovensko sa zamestnal v Transparency International Slovensko, čo mu dalo veľmi veľa aj v súvislosti s poznaním whistleblowerov. V súčasnosti prednáša na Ekonomickej univerzite v Bratislave o etike, transparentnosti a korupcii.

Martina Filipová | foto: facebook M.F.

14:20 „Otvorenosť a priamočiarosť sú základom budovania dôvery,“ je presvedčená M. Filipová. Myslí si tiež, že ak sa otvorí nový Úrad, mal by komunikovať tak pozitíva, aj negatíva.

14:15 „Určite by som nezobrala z ministerstva vnútra systém manažovania, keď zhora povedia nielen čo treba urobiť, ale aj ako treba urobiť,“ vyhlásila M. Filipová.

13:50 Rozhovor o kritike ministra Kaliňáka poskytla v roku 2017  pre to, že cítila tlaky z okolia, že keď robí pod takým ministrom, tak „som skorumpovaná“. Ako uviedla, poskytnutím interview chcela priblížiť ľuďom prácu úradníkov. „Mala som pocit, že ľudia absolútne nevedia, čo úradník robí,“ vyhlásila s tým, že v rámci spomínaného rozhovoru bola aj otázka na vedenie. „Vtedajšie vedenie to vyhodnotilo správne,“ uviedla na margo reakcie v práci, že zobrali do úvahy že nemajú žiadnu kritiku na jej prácu a má byť apolitická a preto ju za jej vyjadrenia nepostihli. Tlak pociťovala v rámci osobných rozhovorov s kolegami.

13.30 Prezentuje sa kandidátka Monika Filipová, šéfka OZ Dobrý úradník a úradníčka na Ministerstve vnútra. Ako právnička sa orientuje najmä na verejnú správu. Ešte pred odchodom z funkcie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, sa zviditeľnila tým, že ho kritizovala a žiadala, aby odišiel z funkcie kvôli kauzám.

FOTO: 30 miliónové sanitky konečne v prevádzke

11:55 T. Draskoczy uviedol ako príklad svojej nekúpiteľnosti príklad, keď ako hliadkový policajt dal pokutu 500 vtedajších korún (15 eur) synovi primátora východoslovenského mesta.

11:30 V čase neslávne známeho útoku na Rómov v Moldave nad Bodvou v roku 2013 bol kandidát T. Draskoczy na rehabilitácii. Uviedol, že Ústavný súd vyhodnotil policajný zásah ako zákonný. „Samozrejme, nemôžeme tam mať nejaké predsudky,“ vyhlásil.

11:15 „Problém je jeden, neovládam anglický jazyk, ale aj to sa dá riešiť tlmočníkom. Po maďarsky viem,“ vyhlásil kandidát T. Draskoczy

11:00 „Celý život som zasvätil ochrane občanov ako policajt… Možno preto, že som nikdy nebol nalepený na žiadnej politickej strane, nemám kariérny rast, ale svedomie mám čisté,“ uviedol ďalší kandidát, ako sám seba označuje, človek z praxe, dlhoročný policajt Tibor Draskoczy, ktorý je šéfom obvodnej polície v Moldave nad Bodvou. Najväčší úspech podľa neho ťažko pomenovať, lebo inak to hodnotí on, inak nadriadení, inak podriadení.

10:40 Ako reaguje Zuzana Dlugošová, že dvakrát neuspela pri výbere ústavných sudcov? „To, že som neuspela, považujem za prirodzenú súčasť súťaže v každom výberovom konaní, zároveň považujem za úspech, že som dvakrát uspela u Súdnej rady, ktorá ma nominovala,“ reagovala Z. Dlugošová.

Michal Kaliňák: Politikom sa to nepáči, ale je čas na zmenu ich voľby.

10:25 „Som presvedčená o tom, že je to v prvom rade ten vnútorný étos človeka,“ vyhlásila kandidátka Zuzana Dlugošová. Ozrejmila Komisii, že síce neuviedla v životopise koncipientsku prax, ale vykonávala ju u Jána Hrubalu, dne sudcu Špecializovaného trestného súdu.

10:12 Prezentuje sa kandidátka Zuzana Dlugošová, podľa ktorej si treba uvedomiť, že oznamovanie protispoločenskej a protietickej činnosti nie je donášačstvo, ale správna vec.  Kandidátku Zuzanu Dlugošovú podporil dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského, ktorý sa zoškandalizoval tým, že chcel ponížiť nositeľku Bielej vrany Zuzanu Melicherčíkovú, keď ju po kritike vyhodili z Univerzity Komenského a pracovala vo fastwoode, kde sa on chodil nechávať zámerne obsluhovať. „Keď som ho požiadala o referenciu, sústredila som sa na moje aktivity, nechcela som vyslať signál o dôveryhodnosti, či absolútnej nedôveryhodnosti tohto človeka,“ reagovala Zuzana Dlugošová.

9:30 Miloš Birtus je prvým kandidátom na post riaditeľa Úradu. Tento bývalý pracovník SIS viedol s tajnou službou viacero súdnych konaní, všetky podľa svojich slov vyhral. V tajnej službe pôsobil v rokoch 2000 – 2013.

Kandidáti v abecednom poradí: Miloš Birtus, Zuzana Dlugošová, Tibor Draskoczy, Monika Filipová, Tomáš Jacko, Daniel Krošlák, Diana Migaľová Baschierová, Viktor Pokojný, Martin Rajňák, Jozef Stopka, Rastislav Šaling.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky