SLEDUJEME ONLINE: Politická kríza na Slovensku – Bugár bude rokovať o predčasných voľbách

Béla Bugár (Most-Híd), Andrej Danko (SNS), Robert Fico (Smer-SD)

fotokoláž hlavné.sk

Celý deň (12. 3.) sledujeme vývoj politickej situácie ako aj riešenia, s ktorými jednotlivé strany prichádzajú. Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák predpoludním oznámil svoju rezignáciu, u prezidenta sa stretli zástupcovia koaličných strán (najprv Most-Híd, popoludní SNS a podvečer Smer-SD), na situáciu reagovala aj opozícia. Prečítajte si podstatné fakty, ktoré dnešný deň k tejto téme priniesol:

22:40 – Ak sa koalícia dohodne na predčasných voľbách ministri z Most-Híd demisiu nepodajú, vrátane ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

22:36 – Most-Híd chce jednotu koalície v ústavnom zákone o skrátení volebného obdobia.

22:36 – Republiková rada Most-Híd dáva predsedovi strany dôveru na rokovanie o predčasných voľbách, ak sa na predčasných voľbách s koaličnými partnermi nedohodne, Most-Híd vystúpi z koalície.

22:34 – Béla Bugár: „Skoro každý člen republikovej rady Most-Híd vystúpil dvakrát.“

20:06 – Republiková rada Mosta-Híd dorokovala, predstavitelia strany nepovedali, či sa rozhodli z koalície odísť, alebo v nej zostať. Išli informovať najskôr koaličných partnerov Smer-SD a SNS. Viac tu>>>

19:05 – „Odchod ministra vnútra Kaliňáka nestačí! Jeho odchod musí byť len začiatkom. Začiatkom veľkého upratovania. Pretože je legitímnou požiadavkou občianskej verejnosti, aby sme žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom. Kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin.“ avizujú organizátori pohodu Za slušné Slovensko, ktorí usporadúvajú ďalší pochod v piatok 16. marca. Žiadajú dôsledné vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky a demisiu vlády.

15:42 – „Dlhodobo sme ministra kritizovali najmä za to, že polícia pod jeho vedením nezvládala ochranu slušných ľudí, tak ako by mala a mohla. Dlhodobo sme ho tiež kritizovali za to, že polícia pod jeho vedením bola čoraz častejšie zneužívaná na prenasledovanie politických oponentov vlády, na prenasledovanie všetkých slušných ľudí, ktorí mali odvahu povedať akýkoľvek vláde nepohodlný názor,“ povedal Kotleba. Zdôraznil, že strana ĽSNS nepodporí žiadnu formu úradníckej vlády vymenovanej prezidentom Andrejom Kiskom.

15:16„Ak na miesto Kaliňáka dostaví táto moc iný element svojej stavebnice, to na podstate veci nič nezmení,“ súhlasí predseda SMK József Menyhárt a pridáva sa k žiadosti o odstúpenie premiéra Roberta Fica a jeho vlády.

15:12 – Opozícii sa podarilo vyzbierať dostatočný počet podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze pod návrh na odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Informovala o tom počas tlačovej konferencie podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. Návrh bol podaný v pondelok do podateľne NR SR. „Predseda parlamentu má teraz sedem dní na to, aby zvolal mimoriadnu schôdzu,“ povedala Ďuriš Nicholsonová. Opozícia chce odvolať Roberta Fica

15:09 – SaS očakáva od republikovej rady Mosta-Híd, že odmietne účasť v koalícii, ktorá je podľa SaS prepojená s mafiou.

14:50 – Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák si nemyslí, že Kaliňákov odchod je postačujúci. Pripúšťa, že ak Most-Híd v koalícii zostane, on odíde. Členovia z trebišovského okresu si myslia, že by Most-Híd mal v koalícii zostať. V bratislavskej okresnej organizácii sú za masívnu rekonštrukciu vlády.

Na rokovanie Republikovej rady prišli aj poslanci Národnej rady okolo Andreja Hrnčiara, ktorí nie sú členmi strany. Hrnčiar nepovedal, ako sa zachovajú, ak Most-Híd v koalícii zostane. Podľa neho sú dnes v hre mnohé scenáre vrátane pádu vlády.

Kaliňákov odchod podľa neho hodnotia všetci pozitívne. „Možno to malo prísť trochu skôr, ale myslím si, že by to mohlo prispieť k upokojeniu situácie,“ povedal. Hrnčiar si však nie je istý, či už dnes bude Kaliňákovo odstúpenie strane stačiť.

14:49 – Republiková rada Mosta-Híd rokuje o tom či strana zostane v koalícii, alebo z nej odíde. Časť strany je za odchod, časť chce zostať. Niektorí hovoria, že ak strana v koalícii zostane, odídu.

„Budem žiadať, aby sme odišli z koalície,“ povedal pri príchode na rokovanie do centrály Mosta-Híd poslanec Národnej rady SR František Šebej. Nepovedal, či ak strana zostane v koalícii, odíde, ale rozhodnutý už je.

14:27 – „Všetci hovoria o rekonštrukcii vlády a nikto nevie čo to je,“ uviedol Danko po stretnutí s prezidentom.

14:24 – Predseda SNS Andrej Danko po stretnutí  s prezidentom Andrejom Kiskom povedal, že hlavná téma týchto dní je rekonštrukcia vlády. Ďalej uviedol, že prezidentovi tlmočil obavy z lídrov opozície.

14:21 – „Robert bol jedným z najtalentovanejších ministrov vo všetkých vládach, ktoré som viedol,“ vyhlásil premiér Robert Fico. Odchod Rober Kaliňáka nie je výsledkom zlyhania, Fico tento krok chápe najmä ako Kaliňákov príspevok k stabilite a udržaniu demokracie.

13:47 – Vo funkcii prvého viceprezidenta Policajného zboru SR skončil Jaroslav Málik. Potvrdil to Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru SR.

13:24 – Podľa Danka najbližšia schôdza NR SR ukáže, či je vláda schopný pokračovať, ak nebudú prechádzať zákony SNS nebude mať nič proti predčasným voľbám. SNS je pripravená na debatu o rekonštrukcii vlády, ale aj o predčasných voľbách

13:19 – „Najlepšie je vládnuť sám.“ Povedal Danko na margo súčasnej politickej situácie, chce aby sa z SNS stala v budúcnosti silná strana.

13:16 – Danko nevidí možnú alternatívu voči súčasnej vláde. Do vlády so Smerom-SD a Mostom-Híd išla SNS kvôli predsedníctvu v EÚ a z dôvodu, že v pravice nevideli lídra a nevidia ho doteraz.

13:12 – Koaličná SNS je pripravená na diskusiu o rekonštrukcii vlády, ale aj o predčasných voľbách. Po rokovaní predsedníctva SNS to vyhlásil šéf národniarov Andrej Danko s tým, že SNS sa nebude držať žiadneho svojho postu.

13:03 – KDH žiada aj hlavu premiéra Roberta Fica (Smer-SD), povedal hovorca hnutia Stano Župa. „Kaliňákovo odstúpenie nestačí, pretože Robert Fico ostáva predsedom nedôveryhodnej vlády,“ dopĺňa Progresívne Slovensko.

„Je to už len cynická ponuka pre Most-Híd, kde Smer-SD hovorí, že „poďme spolu predstierať, že sa vyriešil problém zavraždeného novinára, talianskej mafie v blízkosti premiéra a obrovskej korupcie“,“ komentuje Kaliňákovu demisiu zase Miroslav Beblavý zo SPOLU.

Progresívne Slovensko trvá na tom, že dôveru verejnosti v právny štát prinesú predčasné voľby a reštart slovenskej politiky. „Most-Híd sa nesmie uspokojiť len s odchodom ministra Kaliňáka. V záujme krajiny by mal odísť z koalície a umožniť voličom, aby mohli demokraticky rozhodnúť o budúcnosti Slovenska po Ficovi,“ tvrdí PS. SPOLU vyzvalo Most-Híd, aby na „hru Smeru-SD nepristúpil, pretože s Ficom už nie je možné vládnuť, je ho možné už len vymeniť“.

12:06 – Vo funkcii prvého viceprezidenta Policajného zboru SR by mal skončil Jaroslav Málik. Uviedol to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). „On odchádza už dlhodobo. Má záujem pracovať a myslím, že jeho skúsenosti využijeme na prideleneckom mieste,“ povedal Kaliňák. Potvrdil, že táto zmena sa riešila už decembra 2017. – Téme sme sa venovali pred vyše mesiacom:  Od Gašpara má odísť šéf kvôli sporným kontaktom

12:02 – Kaliňákovo odstúpenie hodnotia politológovia ako nutnosť – Ide o posledný pokus o záchranu vlády, tvrdí Tóth, Požiadavka SNS o odstúpení Lucie Žitňanskej podľa Beránka nie je až tak „horúca“

11:47 – Podľa opozičného hnutia OĽaNO odchod ministra vnútra nestačí, je to len prvý krok v očiste slovenskej politiky od korupcie a prepojení na ľudí blízkych mafii. Na pondelkovej tlačovej konferencii to vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič s tým, že musí odstúpiť aj premiér Robert Fico (Smer-SD).

Ak sa svojho postu vzdá aj Fico, len vtedy sa podľa Matoviča naplní spravodlivosť. OĽaNO tvrdí, že sa Kaliňák nikdy nemal stať ministrom. „Umožnil ľuďom prepojeným na mafiu ovládnuť vedenie elitného policajného útvaru NAKA, ktorú celých desať rokov zneužíval na boj voči bezbranným ľuďom ako Hedviga Malinová, voči statočným prokurátorom ako Vasiľ Špirko, opozičným politikom či policajtom,“ skonštatoval Matovič.

11:04 hod. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) podľa SaS „Premárnil všetky príležitosti na slušný odchod. Dnes to nie je nič iné, len taktizovanie strany Smer-SD, ktorá sa potápa a rozpadá,“

Kaliňákovu rezignáciu považujú liberáli z hľadiska očisty verejného života od korupcie a mafie za absolútne nedostatočnú. „Kaliňákove pochvalné slová na adresu policajného prezidenta Tibora Gašpara sú veľavravné. Kaliňák síce odchádza, ale jeho ľudia a s nimi aj všetky deformácie v policajnom zbore zostávajú,“ napísala v stanovisku SaS.

10:50 hod. Predseda strany Most-Híd Béla Bugár po stretnutí s prezidentom nepovedal, či strane stačí odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), čo Most-Híd žiadal.  „Pokiaľ nepadne rozhodnutie republikovej rady, o žiadnych čiastkových informáciách nebudeme hovoriť,“ povedal novinárom pri odchode z paláca Bugár. Viac sa dočítate tu

10:47 hod. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) teraz nie je témou z hľadiska vzťahov v koalícii, otázkou však je, prečo hovorí o požiadavke rekonštrukcie vlády až na úroveň premiéra. Pred rokovaním predsedníctva SNS to novinárom povedal líder strany Andrej Danko.

„Ak niekto hovorí o výmene premiéra, nie je to rekonštrukcia, ale pád vlády a nové voľby,“ upozornil. Práve aktuálne predsedníctvo SNS má riešiť aj otázku, či národniari budú žiadať Žitňanskej odchod. Podľa Danka dnešný deň urobí jasnú bodku, či je možná rekonštrukcia kabinetu, alebo bude potrebné baviť sa o predčasných voľbách. „Urobil som, čo som mohol pre zmierenie spoločnosti. Ale treba tiež hovoriť, čo bude ďalej. Ja si neviem predstaviť, aby napr. Boris Kollár (Sme rodina) raz bol predsedom vlády,“ povedal.

Danko sa podľa svojich slov nebráni ani debate o budúcnosti ministrov za SNS. „Všetci hovoria o rekonštrukcii vlády, ale nikto nevie povedať jej rozsah,“ dodal. Popoludní pôjdu národniari za prezidentom Kiskom, ktorý si postupne volá všetky parlamentné strany, aby s nimi hovoril o riešení súčasnej krízovej situácie.

Prezident Andrej Kiska sledoval vyhlásenie Roberta Kaliňáka v priamom prenose:

Prezidentský palác, Bratislava 12. 3. 2018  foto: facebook | foto: facebook

10:00 hod. podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák vo vyhlásení (úryvky): „Myslím si, že brutálnu vraždu novinára Kuciaka treba vyšetriť. Situácia je veľmi komplikovaná a za posledné 2 týždne sa veľmi zmenila. Chcem sa poďakovať všetkým účastníkom pochodu ako aj policajtom a bezpečnostným zložkám, že sa všetko bezpečne zvládlo. Slovensko je vo výbornej kondícii, darí sa našej ekonomike. Pozorne vnímam stanoviská našich koaličných partnerov. Som za stabilitu, preto na funkciu podpredsedu vlády a ministra vnútra rezignujem. Ďakujem hasičom, policajtom a všetkým s ktorými som spolupracoval, urobili sme veľa práce. Ďakujem množstvu civilným pracovníkom. Veľká vďaka, že som mohol byť súčasťou ich tímu 10 rokov. Boli chvíle emotívne, aj sme si rozumeli. Ďakujem všetkým za spoluprácu“. Minister vnútra Kaliňák končí, che pokoj pre vyšetrovateľov

  • rozhodnutie konzultoval s Ficom, Bugárom, Dankom. Denisu Sakovú ako svoju nástupkyňu nepotvrdil, ani sa nevyjadril, či si uplatní poslanecký mandát. V najbližších dňoch sa má vyjadriť.
  • chce spravodlivo vyšetriť vraždu Kuciaka a jeho snúbenice, rezignáciu urobil na upokojenie situácie.
  • o budúcnosti policajného prezidenta Tibora Gašpara sa nevyjadril
  • prokurátora Špirka považuje za „fušera“, spája ho s OĽaNO, mal sa podieľať na protestoch pred BONAPARTE
  • pripustil zlyhania pri kauze Hedviga Malinová, kauza výbušnina v taške Slováka v Írsku, Bašternák. Snažil sa vyvinúť pri každom prípade maximum na vyšetrenie.
  • rozhodnutie urobil pre upokojenie vnútropolitickej situácie, počká si na ďalšie reakcie koaličných partnerov

0 10:00 hod. bude MOST-Híd rokovať o riešení situácie s prezidentom SR

o 13:00 hod. bude o výsledkoch predsedníctva SNS informovať Andrej Danko

0 14:00 hod. sú na programe u prezidenta rokovania so zástupcami SNS

o 14:00 hod. Most-Híd má rozhodovať, ako riešiť vládnu krízu a ako ďalej v koalícii

Vládny Most-Híd bude popoludní od 14.00 h rozhodovať, ako riešiť vládnu krízu a ako ďalej v koalícii. Rokovanie republikovej rady strany TASR potvrdila hovorkyňa Klára Debnár. Prezident bude rokovať so zástupcami dvoch koaličných strán. Na programe je aj predsedníctvo SNS. Kedy a ako sa vyrieši politická kríza na Slovensku?

Traja najvyšší ústavní činitelia sa nedohodli na spoločnom texte deklarácie

Podpredseda Smeru-SD a vlády Peter Pellegrini v nedeľu uviedol, že Smer-SD vie pre stabilitu na Slovensku urobiť kroky, ktoré môžu viesť k personálnym zmenám a k odstúpeniu niektorých členov vlády. Poslanecký klub Mosta-Híd a koalíciu pre súčasnú situáciu okolo vraždy a podozrení na prepojenia politikov na taliansku mafiu opustil poslanec Igor Janckulík.

Pellegrini: Smer vie urobiť kroky k personálnym zmenám či odstúpeniu

 

zdroj: TASR/hlavné.sk

Môže vás zaujímať

Združenie sudcov Slovenska odmieta kolektívnu vinu sudcovského zboru