Jednou vetou

Sledujeme Volebnú noc: Čaputová oslavuje, Šefčovič vyhlásil, že by kandidoval zas

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019: V druhom kole sa stretli Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook

Zuzana Čaputová aj Maroš Šefčovič sledovali sčítavania hlasov obklopení svojimi ľuďmi a novinármi. Hlavne.sk monitorovalo, čo sa dialo u oboch kandidátov, keď ešte nebolo jasné, že Zuzana Čaputová vyhrá voľby so ziskom 58,4 percenta hlasov a Maroš Šefčovič skončí druhý so 41,6 percentami. Sledujte s nami ako prebiehala Volebná noc u Čaputovej aj Šefčoviča.

Prvá prezidentka SR Zuzana Čaputová: ďakujem!

00:35 V štábe Maroša Šefčoviča je už prázdno, novinári odišli. Zuzana Čaputová poskytuje rozhovory pre médiá, stovky pozvaných hostí sa medzi sebou stále bavia za stolmi, atmosféra je uvoľnená.

00:26 „Slovensko potrebuje prezidentku ako je Zuzana Čaputová. Potrebujeme vrátiť dôveru v ľudí štát, Slovensko potrebuje vrátiť dôveru v spravodlivosť,“ vyhlásil odchádzajúci prezident Andrej Kiska.

00:15 „Voliči sú oveľa otvorenejší a liberálnejší než politickí reprezentanti,“ vyhlásil po zvolení Z. Čaputovej I. Štefunko z Progresívneho Slovenska, ktoré Z. Čaputovú podporovalo.

00:07 „Na to,aby zlo zvíťazilo stačí, že je dobro rozdrobené,“ vyhlásila víťazka prezidentských volieb Zuzana Čaputová. Nemyslí si, že na Slovensku existujú nezmieriteľné tábory. Zuzane Čaputovej prišiel zablahoželať prezident Andrej Kiska.

23:59 Zuzana Čaputová sa opäť poakovala vo viacerých jazykoch svojim voličom, pribudlo aj tlmočenie pre hluchonemých. „Budem aj s vami, ktorých dôveru som si zatiaľ nezískala a budem sa o ňu uchádzať počas svojho mandátu,“ vyhlásila Z. Čaputová. Dá sa ísť do politického súboja aj s vlastným názorom, bez podpásových útokov. Z. Čaputová poukázala na to, že sa podarilo premostiť rozdiely medzi konzervatívcami a liberálmi. „Netešme sa z neúspechu súperov,“ vyzvala novozvolení prezidentka.

23:43 „Práve som telefonoval s pani Zuzanou Čaputovou a zablahoželal som jej k zvoleniu za prezidentku Slovenskej republiky,“ vyhlásil Maroš Šefčovič. „Posielam jej kyticu,“ uviedol s tým, že prvá žena SR si kyticu zaslúži. M. Šefčovič poďakoval všetkým voličom, ktorí mu dali svoj hlas a považuje to za veľký záväzok aj pre budúcnosť. Kyticu daroval M. Šefčovič aj svojej manželke. „Pôjdem spať s čistým svedomím,“ uviedol M. Šefčovič s tým, že ponúkol maximum a želá Slovensku len to najlepšie. „Ak ma na týchto voľbách niečo mrzí, tak je to volebná účasť,“ vyhlásil M. Šefčovič s  tým, že čím vyššia volebná účasť tým väčšia legitimita prezidenta. Maroš Šefčovič vyhlásil, že síce nevie čo bude o 5 rokov, ale do kampane, do ktorej dal všetko,  by šiel zas.

23:40 K Zuzane Čaputovej už prišli policajní ochrankári, prezident Andrej Kiska je na ceste, aby jej vyjadril podporu, jeho príchod sa očakáva okolo 00:45.

23:30 Sčítaných je vyše 61 percent hlasov. Vedie Zuzana Čaputová s 58,36 percentami, Maroš Šefčovič má 41,64 percent hlasov.

Maroš Šefčovič avizoval o desať minút tlačovú besedu. Podporu mu vyjadruje aj syn,ktorý s ním volebnú noc netrávi, cez instagram.

Podporu M. Šefčovičovi vyjadruje aj syn, ktorý s ním netrávi volebnú noc. | foto: instagram

23:26 A takto to vyzerá pred Starou Tržnicou v Bratislave, kde čaká na výsledky volieb Zuzana Čaputová a jej štáb.

Atmosféra pred Starou Tržnicou v Bratislave, kde čaká na výsledky Zuzana Čaputová a jej 700 hostí. | foto: hlavne.sk

23:25 U Zuzany Čaputovej sa dobre bavia aj slovenský herec M. Huba a český umelec M. Kocáb. Podľa Kocába je Slovensko podľa prezidentských volieb nieže modernou krajinou, ale krajinou ukazujúcou vývoj. Okrem M. Hubu a Zuzany Fialovej, sme videli Zuzanu Mauréry a Richarda Stankeho. „Verím, že by sme mohli mať prezidentku s noblesou, otvorenú a neuhýbajúcu,“ povedala herečka T. Pauhofová.

Umelci M. Huba a M. Kocáb u Zuzany Čaputovej. | foto: hlavne.sk

23:15 „Maroš je neuveriteľne zodpovedný človek a myslím, že to zvládol výborne. Myslím, že ako rodina sme to zvládli výborne,“ vyhlásila sestra M. Šefčoviča Marína. Podľa nej bude M. Šefčovič pre ňu víťazom nech budú výsledky akékoľvek, lebo kampaň bola náročná.

sestra M.Šefčoviča Marína | foto: hlavne.sk/bv

23:05 S M. Šefčovičom čaká na zrátavanie okrem bývalého prezidenta I. Gašparoviča aj štátny tajomník ministerstva práce, soc. vecí a rodiny Branislav Ondruš.

M. Šefčoviča prišiel podporiť aj štátny tajomník Ministerstva práce, soc. vecí a rodiny B.Ondruš | foto: hlavne.sk/bv

23:00 U Maroša Šefčoviča je naďalej relatívne pokojne. Novinári sú oddelení od M. Šefčoviča a jeho hostí, takže ťažko posúdiť atmosféru priamo pri prezidentskom kandidátovi. Medzi novinárov zišiel zatiaľ M. Šefčovič iba raz – video nájdete nižšie v texte.

Novinári u Maroša Šefčoviča v kľude pracujú, Šefčoviča a jeho hostí nevidia, kým medzi nich cielene neprídu. | foto: hlavne.sk/bv

22:45 Pozor na uši! Takto to vyzeralo v štábe Z. Čaputovej po zverejnení prvých výsledkov.

22:35  „Vyzerá to zatiaľ dobre,“ povedal R. Mistrík po zverejnení výsledkov prvých prieskumov.

 

22:30 Spomedzi známych hercov sme zaregistrovali u Zuzany Čaputovej herečku Zuzanu Fialovú. „Zo mňa sa stáva z podporovateľa najväčší kritik,“ vyhlásila herečka s tým, že ak pritiahla pár desiatok voličov,cíti  zodpovednosť za kroky budúcej prezidentky.

Herečka Zuzana Fialová trávi volebnú noc v štábe Z. Čaputovej. | foto: hlavne.sk/jr

22:25 Do štábu Maroša Šefčoviča prišiel bývalý prezident Ivan Gašparovič. Podporiť ho prišiel aj predseda OZ Kovo Emil Machyna.

M. Šefčoviča prišiel podporiť aj minister financií Peter Kažimír. | foto: TASR

22:20 Kým u Maroša Šefčoviča je atmosféra pokojná, u Zuzany Čaputovej je to takpovediac hlučnejšie. Čaputová má pozvaných až 700 hostí, vrátane spomínaného prezidenta Andreja Kisku, emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý ju v kampani  podporoval a pozvaný je aj Robert Mistrík, ktorý sa vzdal svojej kandidatúry pred prvým kolom v prospech Z. Čaputovej.

So Zuzanou Čaputovou čaká na výsledky aj R. Mistrík, ktorý sa vzdal vlastnej kandidatúry v jej prospech. | foto: hlavne.sk/jr

22:15 „Vyzerá to pozitívne, minule boli tie čísla pozitívnejšie, takže je to aj také napätie,“ uviedol hovorca Zuzany Čaputovej Martin Burgr s tým, že čakajú prvé čísla Štatistického úradu SR. Výsledky či už pozitívne, alebo negatívne, budú v štábe vyhodnocovať.

22.07 Do štábu Zuzany Čaputovej má prísť súčasný prezident Andrej Kiska, k Marošovi Šefčovičovi zasa ide minister financií Peter Kažimír (SMER-SD).

22:05 Podľa prieskumu agentúry FOCUS pre TV Markíza vyhrá voľby Zuzana Čaputová s 55,2 percentami hlasov. Maroš Šefčovič podľa prieskumu získal 44,8 percenta hlasov.

22.00 Podľa prieskumu agentúry Median SK pre RTVS vyhrá voľby Zuzana Čaputová so 60,5 percentami hlasov. Maroš Šefčovič podľa prieskumu získal 39,5 percenta hlasov. V štáboch zatiaľ na informáciu nereagovali.

21:36 Maroš Šefčovič má ďakovnú reč. „Nič intenzívnejšie som vo svojom živote nezažil,“ vyhlásil M. Šefčovič. Netrúfa si zatiaľ odhadnúť čísla, obáva sa, že bola možno nižšia volebná účasť, ale ďakuje aj za veľkú podporu zo zahraničia. Maroš Šefčovič verí, že Slovensko bude aj naďalej hrať Európsku ligu majstrov.

21:35 Zuzana Čaputová má ďakovnú reč. Priaznivci ju privítali obrovským potleskom. „Ďakujem, že ste s nami prišli čakať na výsledky. Chcem veľmi pekne poďakovať všetkým ľuďom, ktorí mi umožnili, aby som sa vôbec druhého kola mohla vôbec zúčastniť,“ uviedla Zuzana Čaputová a poďakovala predovšetkým rodine: dcéram, rodičom, bratovi, partnerovi a pokračuje zoznamom mien členov volebného tímu.

21:05 Novinári čakajú na príchod Maroša Šefčoviča medzi nich.

Novinári očakávajú príchod M. Šefčoviča | foto: hlavne.sk/bv

21:47 Hovorca Zuzany Čaputovej Martin Burgr novinárom oznámil, že prvý prejav k voľbám bude mať prezidentská kandidátka o 21.30.

Zuzana Čaputová prichádza medzi novinárov počas druhej volebnej noci. | foto: hlavne.sk/jr

20:45 Zuzana Čaputová prichádza medzi novinárov.

Zuzana Čaputová prichádza medzi novinárov.

20:30 Novinári u Maroša Šefčoviča sú na prízemí hotela, Maroš Šefčovič aj s rodinou a hosťami je na prvom poschodí. Spoločnosť mu robia aj mladí sociálni demokrati. Neočakáva sa prítomnosť žiadnych prominentných hostí, rovnako ako to bolo v prvom kole volieb.

20:00 Stará tržnica v Bratislave je miestom, kde strávi volebnú noc Zuzana Čaputová

Stará tržnica, Bratislava, miesto, kde očakáva výsledky prezidentských volieb Zuzana Čaputová a jej volebný štáb | foto: hlavne.sk

19:30 Hotel Devín v Bratislave si zvolil ako miesto čakania na výsledky Maroš Šefčovič. Hotel je rovnako ako pred piatimi rokmi vysvietený vo farbách trikolóry, vtedy tam čakal na výsledky dosluhujúci prezident Andrej Kiska. Trikolórou bol vysvietený  aj vlani v novembri, kde čakal na výsledky volieb štáb Iva Nesrovnala, ktorý post primátora Bratislavy neobhájil a nakoniec vyhral Matúš Vallo.

Hotel Devín, Bratislava, miesto, kde čaká na výsledky Maroš Šefčovič a jeho volebný štáb. | foto: hlavne.sk

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky