Jednou vetou

Sloboda prejavu nemôže spočívať v tom, že tu bude niekto hajlovať, tvrdí Fico

Predseda vlády Robert Fico

zdroj: TASR

Je šialené, že po 73 rokoch od Slovenského národného povstania (SNP), od čias, keď sme vyhnali „náckov“, je neďaleko Pamätníka SNP budova, kde si hovoria „Na stráž“ a my sa na to pozeráme, akoby to bolo v poriadku. Konštatoval počas centrálnych osláv 73. výročia SNP v Banskej Bystrici premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý verejne vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby na tieto prejavy reagovali tak veľmi, ako sa dá, lebo je to zločin.

Podľa neho Slovensko je jedna z najslobodnejších a najdemokratickejších krajín a až tak, že si každý robí čo chce, bez akejkoľvek miery zodpovednosti. „Máme slobodu prejavu, ale tá nemôže spočívať v tom, že tu bude niekto hajlovať, že tu bude vykrikovať „Na stráž“ a dávať do nebies Hitlera a podobných fašistov,“ zdôraznil Fico.

Pripomenul, že Slovenský štát bol satelit nemeckého fašistického štátu, po ktorom chodili všelijakí „náckovia“ a gardisti, na úradoch vykrikovali „Na stráž“, a čo je horšie, boli to aj Slováci, ktorí sa podieľali na najohavnejších tragédiách a pomáhali fašistom vraždiť.
Ako pokračoval, SNP je jednou z najdôležitejších udalostí v dejinách slovenského národa. Vzdal úctu všetkým účastníkom Povstania, ktorí sa v roku 1944 postavili fašizmu, a to v čase, keď nikto netušil, kedy vojna skončí. Išli do boja a pritom vedeli, že keď ich chytia, budú ich mučiť a popravia.

„Buďme k sebe úprimní, ako by táto krajina zareagovala, keby bola vyhlásená mobilizácia? Ja vám garantujem, že by boli plné čakárne nemocníc a ľudia si pýtali péenky, alebo by veľa ľudí žiadalo o invalidné dôchodky. Prečo to tak je, pretože si sami likvidujeme vlastnú štátnosť,“ uviedol premiér. Podľa neho mier už berieme ako samozrejmosť, no je treba si ho vážiť.

Fico sa ešte v úvode svojho príhovoru ospravedlnil účastníkom osláv za hlasné prejavy nesúhlasu časti návštevníkov, ktorí prišli do areálu Pamätníka SNP. „Nikto nikdy nezneužíval posvätné miesto SNP. Hanbite sa, páni z OĽaNO takýmto hrubým spôsobom zneužiť oficiálne oslavy SNP.“ Hnutie OĽaNO sa od týchto prejavov dištancovalo: „Žiadnym spôsobom neorganizovalo protestné prejavy v Banskej Bystrici.“

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky