Jednou vetou

Premiér Pellegrini vylúčil predčasné voľby

Andrej Danko, Robert Fico a Béla Bugár

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Predčasné voľby na jeseň nebudú. Novinárom to povedal po koaličnom rokovaní, ktoré trvalo 3 a pol hodiny, predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že takýto scenár nateraz vylučuje. Na koaličnom rokovaní nebol predseda MOST-Híd Béla Bugár, pretože je hospitalizovaný kvôli operácii platničiek.

Remišová Matovičovi: Na toto chceš rozhadzovať stranícke peniaze?

O čo v aktuálnom spore koalície išlo?

SNS odmieta podporu 105 miliónov dolárov (vyše 92 700 000 eur) na opravu slovenských letísk zo strany USA kvôli tomu, že podľa predsedu SNS Andreja Danka ohrozuje podpora suverenitu Slovenska. Premiér Peter Pellegrini na margo toho ešte v piatok vyhlásil, že vládna koalícia sa odchyľuje od priorít a pripustil predčasné voľby.

„Krajina má iné problémy, ako riešiť polorozjednanú zmluvu so Spojenými štátmi. Rokovanie o zmluve môže trvať ešte mesiace, vyhlásil P. Pellegrini na margo zmluvy s Američanmi a situáciou na Slovensku. Zmluva by podľa Pellegriniho nedala mandát Spojeným štátom na prítomnosť ich vojsk na území Slovenska.
Predseda SMER-SD Robert Fico, naopak, dôvod na predčasné voľby nevidí, keďže Slovensku sa darí.

SNS na margo Pellegriniho pripustenia možnosti predčasných volieb a vo svojom stanovisku uviedla: „Sme sklamaní, že predseda vlády uprednostňuje predčasné voľby. Ak to považuje za jediné riešenie, jeho návrh podporíme.“

Pripomeňme, že vzťahy medzi vládnymi stranami neupevnilo ani rozhodnutie predsedu Most-Híd Bélu Bugára, ktorý odporučil voliť v druhom kole prezidentských volieb opozičnú kandidátku Zuzanu Čaputovú. Béla Bugár je však v tejto chvíli mimo koaličných rokovaní zo zdravotných dôvodov.

Posun v kauze Kuciak? Na polícii vypovedal Peter Tóth, rozhovoril sa šéf Penty Haščák

Podľa politológa Jána Baránka sa ešte uvidí ako celá situácia dopadne. „Predčasné voľby tým, že sú predčasné, sú vždy prejavom krízy. Ale – než by mali vládnuť takto, myslím to ponižovanie, osočovanie sa cez médiá, tak radšej predčasné voľby, lebo toto nikam nevedie,“ uviedol J. Baránek pre hlavne.sk.

Celkovo by predčasné voľby prospeli stranám, ktorým upadajú preferencie ako SMER a SNS a mali by výhodu aj pre opozičné strany ako napríklad SaS, keďže by úplne oslabili vznikajúcu opozičnú stranu, ktorú avizuje prezident A. Kiska. „Uvidíme teraz, ako dopadne koaličná rada,“ skonštatoval J. Baránek.

Podľa poslankyne L. Nicholsonovej nič na rokovaní koaličnej rady nenasvedčuje, že by bola kríza. Upozornila však, že je na tieto herecké výkony zvyknutá. „Ja sa domnievam, že k predčasným voľbám napokon dôjde. Jedno čo ich spája sú tie okolnosti z marca 23. a voľby by boli tesne okolo tohoto dátumu, takže z týchto analytických dôvodov,“ vyhlásila na pôde parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

Veronika Remišová z OĽaNO si myslí, že je čas na predčasné voľby. „Vládna koalícia nie je schopná spolu vládnuť. Vyvolávajú umelo problémy s americkou zmluvou, je to len dymová clona. Nech toto trápenie skončia,“ uviedla  V. Remišová.

 

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky