Jednou vetou

Slováci budú môcť ísť na pracovnú dovolenku do Kórey, dohodli sa na tom ministri

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD)

foto: TASR - Martin Baumann

Na takzvanú pracovnú dovolenku, teda maximálne ročné štúdium spojené s krátkodobou zárobkovou činnosťou, budú môcť mladí Slováci vycestovať aj do Kórejskej republiky. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) sa na tom v piatok dohodol s juhokórejskou šéfkou diplomacie Kang Kyung-wha. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva.

„Som presvedčený o tom, že pre mladých ľudí, bez ohľadu na to, či sú zo Slovenska alebo z Kórejskej republiky, ide o skvelú príležitosť, ako nielen spoznať naše krajiny, ale predovšetkým získať neoceniteľné skúsenosti, ktoré môžu následne využiť v praxi,“ poznamenal pri tejto príležitosti Lajčák, ktorý s kórejskou partnerkou bilaterálne rokoval po ministerskom samite V4 + Kórea.

VIDEO: Fico sa objavil konečne na verejnosti. Vraj bol na Slovensku a novinárov do toho nič

Slovensko má v súčasnosti uzatvorené zmluvy o programe pracovnej dovolenky s Kanadou a Novým Zélandom. S Taiwanom a Austráliou zas podpísalo memorandum o realizácii projektu pracovnej dovolenky, podobný program vláda schválila aj pre Japonsko. „Jednotlivé zmluvy, respektíve memorandum, detailne špecifikujú podmienky, za akých môže byť pracovná dovolenka realizovaná,“ vysvetľuje na svojej stránke Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Všeobecnými podmienkami pracovnej dovolenky sú napríklad vek 18 až 35 rokov alebo uzatvorenie poistenia. Z podmienok tiež vyplýva, že na pracovnej dovolenke sa občan môže zúčastniť len raz a nesmú ho pri tom sprevádzať osoby, ktoré by boli od neho závislé.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky