Jednou vetou

Slováci si narobili hromadu dlhov. Ako to vyzerá s amnestiou?

Ilustračné foto

Foto: TASR

Na slovenských súdoch je podaných takmer 4 milióny exekúcií a väčšina z nich je tam 5 a viac rokov! O exekučnej amnestii sa hovorí vyše roka. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) o amnestii nehovorí, zatiaľ uprednostňuje len zastavenie starých exekúcií bez odpustenia dlhov. Dôvodom je to, že by chcel motivovať ľudí k využitiu osobného bankrotu. O tejto téme sa diskutovalo aj v pondelok v parlamente.

Exekučnú amnestiu začala pripravovať ešte bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Podľa nových pravidiel exekúcia fyzickej osoby, by sa mala v budúcnosti po 5 rokoch automaticky zastavovať.

AKTUÁLNE Z NR SR: Dáme deťom bagety z benzínky?

Ministerstvo spravodlivosti dávnejšie informovalo, že na súdoch leží vyše 3,74 milióna exekúcií, z nich je väčšina starších ako 5 rokov. Hoci ich veritelia nechávajú ležať na súdoch, aby nemuseli platiť poplatky, napriek tomu súdy a exekútori musia vykonávať úkony, s ktorými sú spojené aj náklady. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) na zasadnutí vlády dňa 11. júla 2018 povedal, že čoskoro predstaví podobu exekučnej amnestie. Zatiaľ sa nič nedeje.

Hľadá sa svedok vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Rovnaký meter pre všetkých?

V pondelok sa ku tejto téme krátko vyjadril Boris Kollár (Sme rodina), ktorý exekučnú amnestiu navrhuje vyše 2 rokov: “ Nemali by sme oddlžovať podstatu, len čistú dlžobu. Nebolo by korektné, aby dlžník, ktorý si narobil dlžoby napríklad za jazdu na čierno autobusom, alebo má nejakých 500€ nedoplatok voči daňovému úradu, áno, toto by si mal každý jeden dlžník zaplatiť.“ uviedol B. Kollár.

Hlavne.sk čoskoro prinesie reakciu ministra spravodlivosti Gabriela Gála o podrobnostiach exekučnej amnestie.

 

 

Môže vás zaujímať

FOTO: Odbehol si na pol hodinku