Jednou vetou

Slovák v Rumunsku: V Nadlaku žije niekoľko významných krajanských spisovateľov

Ilustračný obrázok

foto: pixabay.com

Rumunská obec Nadlak je známa tzv. nadlackým fenoménom. Žije tu mnoho slovenských krajanov, ktorí sú zároveň významnými spisovateľmi.

Uviedol tamojší rodák Ivan Miroslav Ambruš, ktorý je predsedom Kultúrnej a vedeckej spoločnosti Ivana Kraska.
Ambruš sa narodil v Rumunsku, prvýkrát sa dostal na Slovensko, keď mal 31 rokov.

Revolúcia, ktorá ukončila 50 rokov komunizmu. Ako to celé bolo?

Talent na písanie podľa vlastných slov zdedil po otcovi. U nich doma sa prirodzene rozprávalo po slovensky, jeho predkovia sa presťahovali na Dolnú zem pred 300 rokmi.

„Je taký zázrak, ktorí nazvali nadlacký fenomén, lebo v Nadlaku pôsobia siedmi členovia spisovateľskej obce Rumunska. Píšeme po slovensky, ale rumunské publikum pozná našu tvorbu prostredníctvom prekladov. Sme uznávaní, dostávame aj ceny. Je to ojedinelý fenomén,“ vysvetľuje Ambruš.

FOTO: Sme tu zadarmo a odstúpte! Kričali tisíce ľudí v uliciach Za slušné Slovensko

V Nadlaku žije podľa neho silná komunita Slovákov so záujmom o literatúru. „Máme aj vydavateľstvo, kde sa vydávajú slovenské knihy a usporiadavame kultúrne akcie. Každoročne už desať rokov organizujeme konferenciu na tému, ktorá je zameraná na aktivitu dolnozemských Slovákov,“ približuje Ambruš činnosť spoločnosti pomenovanej po slovenskom básnikovi Ivanovi Kraskovi, ktorý v Rumunsku študoval.

„Byť Slovákom, to je stav. Mám aj jednu báseň na túto tému. Je to všetko v nás, rodíme sa s tým cítením. Sme hrdí na to, že sme Slovákmi,“ uvažuje Ambruš.

Ako dodáva, v Nadlaku fungujú slovenské školy, v kostoloch sa káže po slovensky. Obec má podľa neho zhruba 7500 obyvateľov, z toho okolo 3500 Slovákov.

KOMENTÁR: Označí nás Kiska za mafiánov?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky