Jednou vetou

Slovenské Sily pre špeciálne operácie fungujú na novej platforme

Ilustračné foto

foto: TASR

V sobotu vznikol nový prvok riadenia a velenia v štruktúrach Ozbrojených síl (OS) Slovenskej republiky, keď v Trenčíne vzniklo nové Veliteľstvo Síl pre špeciálne operácie (VeSŠO) na návrh náčelníka Generálneho štábu OS SR. Iformoval hovorca 5. pluku špeciálneho určenia, major Mário Pažický.

Vznikom nového operačného veliteľstva so spôsobilosťami velenia a riadenia VeSŠO SR nasleduje trend krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Aliancie. Nový prvok riadenia a velenia je príspevkom na účinnejšiu a koncepčnejšiu koordináciu nasadenia na hybridné hrozby príznačné súčasnosti. Zastrešiť má kinetické i nekinetické operácie.

V Bratislave rokujú výbory PZ NATO, hovoria aj o nových bezpečnostných výzvach

„VeSŠO vzniklo po analýze stavu v oblasti špeciálnych operácií a identifikácii požiadaviek na rozvoj Síl pre špeciálne operácie OS SR, a to na základe vývoja bezpečnostnej situácie a operačnej potreby na obranu štátu,“ uviedol Pažický.

Od jesene budú do portfólia riadených útvarov a spôsobilostí VeSŠO prepodriaďované útvary ako 5. pluk špeciálneho určenia, Výcvikové stredisko špeciálnych operácií, Stredisko civilno-vojenskej spolupráce a psychologických operácií, kybernetická obrana a 23. motorizovaný prápor.

„Slovenské sily pre špeciálne operácie sú dlhodobo etablované v komunite NATO SOF (Special Operations Forces) jednotiek ako rovnocenný a rešpektovaný partner. Aby však mohli svoj potenciál plnohodnotne a dlhodobo rozvíjať, je dôležité, aby v Ozbrojených silách SR zaujali pevnú a nespochybniteľnú pozíciu,“ doplnil hovorca 5. pluku špeciálneho určenia.

K hlavným úlohám Síl pre špeciálne operácie patrí vojenská asistencia, špeciálny prieskum a priama akcia. Psychologické operácie a civilno-vojenská spolupráca tvoria ich integrálnu súčasť.

Fico nedovolenkuje, lieči si srdce

VeSŠO je vytvorené na zabezpečenie plnohodnotného velenia, riadenia a podpory špeciálnych operácií a je postavené na úroveň veliteľstiev Vzdušných síl OS SR a Pozemných síl OS SR.

„Aktuálne velenie slovenských ozbrojených síl má ambíciu dosiahnuť do roku 2025 početný stav Síl pre špeciálne operácie, 1500 vojakov nového operačného veliteľstva a jemu podriadených útvarov,“ doplnil Pažický.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky