Jednou vetou

Slovenskí politici o skaze Notre-Dame: Tragédia, ktorá zasiahla celý svet

Na snímke padá sanktusník - štíhla vežička nad presbytériom kostola na hrebeni strechy hlavnej chrámovej lode počas požiaru Katedrály Notre Dame 15. apríla 2019 v Paríži

foto: TASR/AP

Skaza parížskej katedrály Notre-Dame pri požiari je národná tragédia, ktorá zasiahla nielen Francúzov, ale celú Európu a celý svet. Na sociálnej sieti to uviedol prezident SR Andrej Kiska.

aktualizované: 13:57

„Je to akoby zomreli milióny príbehov nás všetkých, ktorí sme sa toho posvätného miesta mohli dotknúť,“ skonštatoval Kiska s tým, že v utorok posiela sústrastný telegram francúzskemu prezidentovi. Notre-Dame začali stavať pred vyše 800 rokmi a v súčasnosti je podľa Kisku jeho príbeh večný.

Milióny na renováciu Notre-Dame sľúbil aj miliardár Arnault

„Verím, že čoskoro nás o tom Francúzi presvedčia, že katedrála Notre-Dame bude znova stáť v plnej kráse. Rád sa pridám k národnej zbierke, ktorú vyhlásil prezident Emmanuel Macron,“ podotkol.

Novozvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti taktiež vyjadrila ľútosť nad požiarom, ktorý zachvátil parížsku katedrálu. Slovensko stojí podľa jej slov pri Francúzsku a pri Paríži.

Požiar Notre-Dame je podľa slovenského premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) obrovskou kultúrnou stratou pre Francúzsko. Každé vyčíňanie živlov, ktoré ničí prácu ľudských rúk, je podľa neho poľutovaniahodné.

VIDEO+FOTO: Hlavné veže katedrály Notre-Dame sú zachránené

„O to smutnejšie je, ak ohňu padajú za obeť nevyčísliteľné historické a kultúrne hodnoty. Pri pohľade na horiacu svetoznámu parížsku katedrálu Notre-Dame je mi mimoriadne smutno a moje myšlienky smerujú k francúzskemu ľudu,“ uviedol Pellegrini.

Požiar katedrály Notre-Dame je veľkou ranou nielen pre Francúzsko. Uviedla to ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD). Katedrála Notre-Dame je podľa nej historickým symbolom celej Európy. Osobne preto vyjadrila podporu francúzskemu ministrovi kultúry Franckovi Riesterovi a ponúkla mu pomoc v rámci možností a odborných kapacít.

Spoločne znovu vybudujeme Notre-Dame, prisľúbil Macron

„Pred pár týždňami som navštívila Paríž a mala som možnosť pozrieť si aj viaceré historické skvosty. O to smutnejšie som sledovala obrovské plamene, ktoré pohltili katedrálu Notre-Dame,“ skonštatovala Laššáková.

Ľútosť nad požiarom vyjadrili aj minister obrany Peter Gajdoš (SNS) či minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár na sociálnej sieti uviedol, že škody na kultúrnom dedičstve sa nedajú vrátiť späť a každým takýmto prípadom sa stráca kus histórie ľudstva. Strana SaS pondelkovú (15. 4.) udalosť označila ako veľmi smutné chvíle pre európsku kultúru.

Prokuratúra vyšetruje požiar Notre-Dame ako nehodu

„Súcitíme s Parížanmi, súcitíme s francúzskym ľudom. Tešíme sa na deň, keď sa katedrála uvedie do pôvodného stavu,“ vyhlásila SaS. Natália Milanová z OĽaNO skonštatovala, že v Paríži mali aj vďaka nesmiernej odvahe a nasadeniu hasičov šťastie.

„Katedrála Notre-Dame nespadla. Francúzsky prezident Emanuel Macron vyhlásil, že oddnes začínajú Chrám Matky Božej obnovovať. Dvaja francúzski podnikatelia bez zaváhania prispejú po 100 a 200 miliónov eur. Trochu sa obávam, že Notre-Dame bude opravená skôr ako naša Krásna Hôrka, ktorá vyhorela pred siedmimi rokmi,“ uviedla. Aj tu sa podľa nej ukazuje rozdiel v prístupe k pamiatkam a symbolom kultúry.

Tusk a Putin vyjadrili zármutok nad poškodením Notre-Dame, vyzvali na jej obnovu

Tisíce ľudí sa podľa europoslanca Ivana Štefanca (KDH) v Paríži aj v celej Európe modlili za záchranu katedrály Notre-Dame a aj za životy hasičov, ktorí zachránili neoceniteľné poklady „našej spoločnej histórie“. „V úvode Veľkého týždňa to vnímam ako dôkaz, že jednota kresťanov vo viere je jedným z najväčších darov, aké sme dostali. Uchovávajme si ju,“ napísal. Boris Kollár zo Sme rodina v pondelok večer na sociálnej sieti uviedol, že mu je smutno na duši, keď vidí padať symbol kresťanstva.

Rozsiahly požiar, ktorý katedrálu Notre-Dame (Chrám Matky Božej) zachvátil v pondelok (15. 4.) večer, sa hasičom podarilo v priebehu noci dostať pod kontrolu. Náčelník parížskeho hasičského zboru Jean-Claude Gallet uviedol, že stavba katedrály bola „celkovo zachránená a zachovaná“, pričom jej hlavné zvonové veže sa v jednom štádiu požiaru nachádzali v ohrození.

Môže vás zaujímať

Odsúdeného Mišenku zadržali v Rakúsku