Jednou vetou

Slovenskí reumatici vďaka nordic walkingu prešli vzdialenosť Zeme po rovníku

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Slovenskí reumatici prešli vďaka projektu Pohnime sa s reumou! vyše 106 miliónov krokov.

Podarilo sa im tak prejsť vzdialenosť Zeme po rovníku. Uviedla predsedníčka Ligy proti reumatizmu na Slovensku (LPRe SR) Jana Dobšovičová Černáková.

Inklúzia Rómov je potrebná aj v zdravotníctve, konštatujú odborníci

Tá pripomenula, že nielen u starších ľudí, ale aj u reumatikov všeobecne je dôležitá fyzická aktivita. Priblížila, že aktívny pacient napriek reumatickému ochoreniu, ktoré ho limituje pri pohybe a takmer pri všetkých ďalších činnostiach, si môže pravidelným pohybom zmierniť prejavy reumy.

„Pravidelný a primeraný pohyb prispieva k fyzickému, ako aj psychickému zdraviu. Jeho účinky sú doslova liečivé. Práve severská chôdza s nordic walking paličkami sa už v septembri 2017 stala spoločnou pohybovou aktivitou členov miestnych pobočiek a klubov Ligy proti reumatizmu,“ vysvetlila.

Prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking (SANW) Lucia Okoličányová zdôraznila, že pri chôdzi so špeciálnymi paličkami človek nevyužíva len činnosť 90 percent svalového a kostrového systému, ale tento komplexný pohyb „preverí aj funkciu dýchacieho či nervového systému a tiež kondíciu ciev“.

Dobšovičová Černáková spresnila, že už dlhšie v LPRe SR hľadali novú a zaujímavú pohybovú aktivitu pre reumatikov. „Na začiatku sme si dali métu, že spoločne urobíme milión nordic walking krokov s paličkami. Už v októbri 2017 sme métu prekročili a urobili sme vyše troch miliónov krokov,“ uviedla.

V roku 2018 poslanci odpracovali v pléne 65 dní

„Sme veľmi radi, že sme našli nový vhodný spôsob na rozhýbanie reumatikov a dosiahli sme ním prekvapivý úspech v rámci celého Slovenska – vyše 106 miliónov nordic walking krokov. Dokonca sa už aj odborníci zaoberajú zdravotnými benefitmi nordic walkingu pre reumatikov. A je nad slnko jasnejšie, že chôdza s paličkami nordic walking, ak sa robí správne, je veľmi vhodná okrem iného aj na posilnenie imunity,“ ozrejmila predsedníčka Ligy proti reumatizmu.

Ako Dobšovičová Černáková dodala, po roku pohybovej aktivity členov aj sympatizantov v 15 miestnych pobočkách a dvoch kluboch LPRe SR sa k nordic walkingu pridali stovky ľahších pacientov s reumatickými ochoreniami.

Projekt Pohnime sa s reumou! bude pokračovať aj v roku 2019.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky