Jednou vetou

Slovensko bude mať po brexite o europoslanca navyše

Ilustračné foto

Foto: TASR

Po odchode Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie (EÚ) by mal počet poslancov Európskeho parlamentu (EP) klesnúť zo 751 na 705. Časť z britských 73 kresiel sa prerozdelí medzi 14 krajín. Slovensko tak získa jeden mandát navyše. Oproti súčasným 13 bude mať 14 poslancov. Uviedla to Soňa Mellak z Informačnej kancelárie EP na Slovensku.


Ďalej povedala, že 46 postov zostane zmrazených pre prípad rozšírenia EÚ. „K prerozdeleniu kresiel sa však pristúpi iba za predpokladu, že Spojené kráľovstvo opustí EÚ. Pokiaľ k brexitu nedôjde, v platnosti zatiaľ zostane aktuálne rozdelenie mandátov,“ konštatovala.

Mayová oznámila, že bude osobne vyjednávať o brexite

Poslanci EP sú volení v členských štátoch a zastupujú záujmy 500 miliónov obyvateľov EÚ. „Sú to zákonodarcovia EÚ, ale môžu tiež klásť otázky Komisii a Rade ministrov a podnecovať ich činnosť. Poslanci EP zohrávajú dôležitú úlohu pri významných aktuálnych otázkach, ako sú zmena klímy, migrácia, ľudské práva vo svete a spôsob, akým regulujeme svoje finančné trhy. Denné pracovné zaťaženie poslancov EP je rozdelené medzi prácu pre ich voličov v domovskej krajine, prácu vo výboroch, diskusie v politických skupinách, ako aj diskusie a hlasovanie v pléne,“ zdôraznila.

Ako ďalej uviedla, poslanci sa zúčastňujú na schôdzach svojich výborov a politických skupín, ako aj na mnohých ďalších. Môžu byť takisto súčasťou delegácie pre vzťahy s krajinami mimo Európskej únie. „Parlament je rozdelený do dvadsiatich špecializovaných výborov (napríklad výbory pre rozpočet, zahraničné veci,zamestnanosť, poľnohospodárstvo atď.), ktoré sa ako prvé zaoberajú legislatívnymi návrhmi, ktoré im boli predložené. Výbor sa skladá z 25 až 73 riadnych členov a tomu zodpovedajúceho počtu náhradníkov. Parlamentné výbory sa obyčajne stretávajú v Bruseli. Ich diskusie prebiehajú verejne a v zásade ich možno sledovať prostredníctvom webstreamingu,“ dodala.

Európsky parlament sa delí o právomoci nad rozpočtom a legislatívou EÚ s Radou Európskej únie (ministri vlád EÚ), zohráva kľúčovú úlohu pri voľbe predsedu Európskej komisie a zabezpečuje, aby ostatné inštitúcie EÚ pracovali demokraticky.

Môže vás zaujímať

Pellegrini Sólymosovi: Ožral si sa? Pobil si sa? Toto by si mal urobiť!