Jednou vetou

Slovensko chce byť aktívne pri ochrane vonkajších hraníc EÚ

91. schôdza vlády Slovenskej republiky 7. marca 2018 v Bratislave

foto: TASR

Slovensko sa bude aj naďalej angažovať v ochrane vonkajších hraníc EÚ. Vyplýva to z hodnotiacej výročnej správy o členstve SR v EÚ, ktorú v stredu schválila vláda.

SR bude členom nového výboru Európskej komisie, ktorý má za úlohu implementovať nariadenie systému vstup/výstup na zaznamenávanie údajov o príchode a odchode občanov tretích krajín do EÚ.

Ochrana vonkajších hraníc je podľa Slovenska potrebná aj pri migračnej politike. Okrem nej budú zástupcovia SR presadzovať zefektívnenie návratovej politiky a posilnenie spolupráce s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov. Slovenskí predstavitelia aj naďalej odmietajú mechanizmy povinného prerozdeľovania žiadateľov o azyl.

Pre Slovensko je kľúčové aj zapojenie sa do stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ v oblasti obrany (PESCO). „Účasť SR na projektoch PESCO bude výhodná aj pre slovenský obranný priemysel a výskum,“ píše sa v správe. PESCO podľa nej zabezpečí, že EÚ začne „zohrávať aj úlohu silného globálneho hráča na poli zahraničnej a bezpečnostnej politiky“.

Zástupcovia Slovenska, naopak, nesúhlasia s návrhom Európskej komisie, ktorý upravuje podmienky na vnútorných hraniciach. „Návrh smeruje k tomu, aby štáty želajúce si zaviesť kontroly na vnútorných hraniciach mali k dispozícii túto možnosť na dlhšie obdobie,“ vysvetľuje rezort diplomacie. Slovensko chce text zmeniť tak, aby sa zabránilo zneužívaniu dočasného obnovenia kontroly.

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia