Jednou vetou

Slovensko nevyužilo ponuku Nemcov a neprevzalo databázu Panama Papers

Neuveriteľné! Nemecká Federálna kriminálna polícia (BKA) sa rozhodla, že poskytne databázu uniknutých dokumentov, známu ako Panama papers, ostatným policajným zborom v 32 štátoch Európy. Odovzdávanie dát sa uskutočnilo vo štvrtok v Nemecku, ale Slovensko databázu zobrať neprišlo. Upozornil na to web Českého centra pre investigatizáciu.

Medzinárodnou kauzou Panama Papers žilo aj Slovensko dlhé mesiace. Panama Papers sú v skutočnosti dokumenty – presnejšie 11 a pol milióna dokumentov, ktoré unikli z právnickej firmy Mossack Fonseca. Firma spravuje takmer štvrť milióna firiem v daňových rajoch. Mnohé dokumenty svedčia o využívaní offshore spoločností a daňových rajov za účelom preprania špinavých peňazí a to aj politickými špičkami z viacerých krajín. Ale pozor – to, že sa o niekom v Panama Papers uniknuté dokumenty zmieňujú, ešte neznamená, že je práve on ekonomický podvodník.

FS SR: Hlavným zodpovedným za (ne)preclievanie čínskeho textilu bol muž, ktorý na biznise s Čínou zbohatol

Databázu odovzdávala nemecká polícia v elektronickej podobe vo Wiesbadene. Slovenská polícia o databázu záujem prejavila, nikoho však pre jej vyzdvihnutie neposlala.

„V súvislosti s odovzdaním dokumentov Panama Papers s BKA komunikujeme, ale bližšie podrobnosti k danej veci nie je možné poskytovať,“ uviedol Michal Slivka z Prezídia Policajného zboru SR.

Podľa Sabine Voght, vedúcej oddelenia závažného a organizovaného zločinu v BKA „v dátových súboroch sú ďalšie početné stopy vedúce do ďalších štátov. Našim cieľom je zintenzívniť trestné stíhanie na celoeurópskej úrovni.“

 

Vo videu zavraždený Ján Kuciak vysvetľoval Panama Papers a kde skrývajú peniaze slovenskí zbohatlíci. 

Môže vás zaujímať

Slovensko podáva pomocnú ruku Ukrajine. Poskytne prístroje a testy