Slovensko odmieta návrhy na zjednodušenie kontrol na hraniciach EÚ, tvrdí Kaliňák

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD)

Foto: TASR

Slovensko nie je osamotené v kampani proti návrhom Európskej komisie zjednodušiť zavádzanie hraničných kontrol na vnútroschengenských hraniciach členských krajín EÚ. Uviedol to vo štvrtok minister vnútra SR Robert Kaliňák v rámci bruselského zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti.

Kaliňák zdôraznil, že návrh z dielne eurokomisie je najdominantnejšou témou rokovaní ministrov vnútra. Pripomenul, že viaceré krajiny EÚ, vrátane Slovenska, to považujú za absurdný návrh, ktorý je neprijateľný a predstavuje „smrteľný kokteil“ pre Schengen.

„Akékoľvek takéto opatrenie, ktoré je politicky motivované, by bolo katastrofou pre voľný pohyb a ak chceme vyvolať v občanoch ešte väčšiu nedôveru k EÚ, tak toto je najlepšia cesta,“povedal. Z pohľadu SR ide podľa neho čisto o politické opatrenia, keď niektoré schengenské krajiny bez relevantných dôvodov predlžujú kontroly na svojich vnútorných hraničných priechodoch. To podľa jeho slov nemá efekt, lebo ak sa neustráži „zelená hranica“, neustráži sa nič. Kriticky vníma aj to, že k týmto neštandardným krokom pristupujú tie členské štáty, ktoré „skôr zhoršili ako zlepšili“ situáciu počas migračnej krízy v roku 2015.

Kaliňák naznačil, že je viacero členských krajín, ktoré sú proti tomuto návrhu Európskej komisie, lebo ide o slobodu voľného pohybu, o jednu zo základných slobôd, ktoré občania najviac vnímajú a oceňujú.  „Sme za všetky opatrenia, ktoré komisia navrhuje v oblasti tvrdšej ochrany vonkajších hraníc a ich absolútnej nepriepustnosti, pokiaľ ide o nelegálnu migráciu. Ale v oblasti vnútorných hraníc sme proti akýmkoľvek zmenám a proti politickému zavádzaniu kontrol na vnútorných hraniciach,“ odkázal Kaliňák.

Minister vnútra SR zároveň priznal, že nemá informácie o akomsi systematickom zavádzaní kontrol na letiskách niektorých členských krajín Únie voči cestujúcim prichádzajúcim z Grécka, o čom informovali viaceré európske médiá. Dôvodom má byť nárast falšovaných dokladov vydávaných v Grécku pre nelegálnych utečencov, ktorým sa podarilo dostať sa do tejto európskej krajiny. „Ako systémové opatrenie toto nie je známe,“ uviedol.

Môže vás zaujímať

V prípade Kiskovho obvinenia poukazujú znalci na zločin daňového podvodu